Co dělat v den, kdy Kanada slaví narozeniny

První červenec je úvodním dnem letních prázdnin v mnoha zemích, jen v Kanadě má toto datum ještě sladší příchuť. Již od roku 1867 je Canada Day vyhrazen oslavám sjednocení tehdejších tří kolonií do jedné země (Nova Scotia, New Brunswick a dnešní Ontario a Quebec), které si připomínají Kanaďané nejen doma, ale všude tam, kde žije významnější kanadská komunita (např. Spojené státy, Velká Británie).

Příslušníci RCMP (Royal Canadian Mounted Police), tedy Královské kanadské jízdní policie, v typických uniformách Foto: Luděk Neužil

Příslušníci RCMP (Royal Canadian Mounted Police), tedy Královské kanadské jízdní policie, v typických uniformách Foto: Luděk Neužil

A že si svoje narozeniny dokážou Kanaďané užít, je 1. července vidět na každém kroku. Organizované oslavy, kterých se lidé hojně účastní, zahrnují průvody, karnevaly, festivaly, letecké a námořní přehlídky, hudební koncerty a večer vždy končí na mnoha místech ohromným ohňostrojem. Rodiny se společně scházejí na grilování a na kus řeči a nejraději jsou někde venku, aby si užili po dlouhé zimě sluníčka. Dokonce mají svůj neoficiální seznam ideálních činností pro tento slavnostní den: jít na pláž, jít do parku, uspořádat grilovací party s rodinou a přáteli, jít do průvodu a pak na karneval, zajít do pivovaru či do Hokejové síně slávy, nebo nejlépe udělat obojí, čímž se spojí dvě kanadské lásky: pivo a hokej, kempovat, raftovat a rybařit a rozhodně nezapomenout na zmíněný ohňostroj.

Letos bylo sluníčka požehnaně i v hlavním městě Ottawě, kde probíhají na Parliament Hill největší akce, ale i v Montrealu, kde celý slavnostní den začínal oficiálním ceremoniálem a přísahou dvaceti pěti nových kanadských rodin. Noví Kanaďané po svém slibu mohli ochutnat tradiční dort o průměru 2–3 metry servírovaný při této příležitosti a užít si i slavnostní salvy z historických zbraní. Park nedaleko Starého přístavu (Old Port of Montreal) pak po celý den nabízel zábavu především pro rodiny s dětmi.

Veteráni v akci Foto: Luděk Neužil

Veteráni v akci Foto: Luděk Neužil

Pro turisty má asi největší půvab průvod jdoucí po St Catherine Street, jedné z nejrušnějších ulic města, v němž se potkali jak veteráni či příslušníci kanadské jízdní policie, tak členové etnických skupin, které jsou pyšné na to, že mohou Kanadě říkat domov. Lidé okoralí globalizací mohou jen závidět zápal, s jakým dávají své kanaďanství najevo. Bez rozdílu věku a pohlaví byli oblečeni v národních barvách, v rukou vlajky a leckdy se vyzdobili i tetováním a kresbami po celém těle včetně obličeje. Zdá se, že slova hymny O Canada, our home and native land… pro ně opravdu nejsou prázdnou frází. I když Quebec, v němž Montreal leží, je místem jazykových šarvátek mezi anglicky a francouzsky mluvícími obyvateli, nad vším se alespoň v tento den klene smířlivý kanadský javorový list.

V Montrealu bylo velmi příjemné i spojení Dne Kanady s pravidelně se konajícím Mezinárodním jazzovým festivalem, takže koncertů bylo během dne mnoho a vybrat si mohl opravdu každý.

Ať to má říz  Foto: Luděk Neužil

Ať to má říz Foto: Luděk Neužil

V Montrealu a vlastně v celém Quebecu je 1. červenec také známý jako Moving Day. Lidé v této provincii totiž tradičně uzavírají pronájmy svých domů a bytů k tomuto datu, a proto volný den využívají ke stěhování. Ulice jsou tak plné nejen slavících Kanaďanů, ale i skříní, křesel, kufrů a krabic před domy. Quebecká města jsou až do tmy v pohybu a nálada je skvělá, ať už slavíte, nebo se stěhujete.

 

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..