Zprávy

Co chystá dům, kde se zrodilo Československo

Pozor – sté výročí obnovení české státnosti vyhlášením samostatného Československa je blíže, než by se zdálo. Největší oslavy propuknou samozřejmě příštího 28.října – ale ten den se chystal dlouho předtím. Obecní dům v Praze jako místo, kde se všechny rozhodné přípravy a události na našem území děly, připravuje pro příští jubilejní rok několik jedinečných počinů, které by bylo škoda nevyužít pro přiblížení dospělým a zvláště jako atraktivní  forma dějepisu pro školy.

Foto: Obecní dům

Samotná historie, když se podá tak barvitě, jak to na tiskové konferenci předvedl předseda představenstva Obecního domu Mgr. Vlastimil Ježek, je poutavým příběhem i pro ty, kdo se to v dějepise učili a tajenku znají. Specifický pocit aktuality tomu v současné době dávají události v Katalánsku a tendence EU trestat tendence odstředivosti v EU místo aby se léčily její příčiny. Je skvělé, že budeme mít příležitost si události osamostatnění z Rakousko-Uherska zpřítomnit.

Ve spolupráci s TV Praha připravuje Obecní dům dvoudílný koprodukční dokument, který připomene události roku 1918 tak, jak se odehrály přímo v prostorách Obecního domu.  Každý dokument ve stopáži 15 minut bude opakovaně odvysílán na TV Praha. Obecní dům bude mít časově i místně neomezenou licenci k oběma dokumentům, takže promítání nebude omezeno jen na televizní program.

Foto: Obecní dům

Archiv hlavního města Prahy připravuje na období 09/2018 – 02/2019 v historických prostorách Pánského českého klubu jedinečnou výstavu o událostech roku 1918, zaměřenou hlavně na školní mládež. Události bude mapovat v jejich časových i věcných souvislostech s využitím originálů či kopií zachovaných dokumentů a dobových fotografií. Ač si to dnes tak nějak neuvědomujeme, jde o velmi barvitý a napínavý příběh, který má šanci zaujmout zcela jinak než sebelepší učebnice dějepisu. Ministerstvo školství bude na tuto výstavu upozorněno a požádáno o propagaci na školách, Obecní dům hodlá zájem škol podpořit velmi vstřícným vstupným. Organizační zádrhel lze spatřovat v načasování akce. Pokud se má výstava dostat do školních programů již na září či počátek října, měly by školy víceméně plánovat exkurzi již někdy od května. Protože v červnu už mají učitelé starosti s koncem školního roku, o prázdninách je utrum a v září se naplánuje právě tak nejdřív říjen. Včasná informovanost tedy bude devizou. V říjnu kolem výročí bude Praha praskat ve švech, v prosinci jsou na školách vánoční besídky a jejich příprava, takže využitelných měsíců není nadbytek.

Inspirací k cestě po místech, kde se psaly dějiny, bude od ledna 2018 i historický seriál s pracovním názvem „Role Obecního domu v roce 1918“, zveřejňovaný na webových a facebookových stránkách OD.

Třešničkou na dortu by mohla být umělecká rekonstrukce událostí roku 1918 v podání Jiřího Lábuse a Jany Synkové se Studiem Ypsilon. Mimořádná divadelní představení budou uvedena přímo v prostorách Pánského českého klubu v Obecním domě v jedné premiéře a několika reprízách, pokud na ně organizátoři obdrží grant (na nepříliš velkou částku, takže naděje je velká). Hra Život den po dni aneb říjen 1918 by v duchu Ypsilonky konfrontovala s humorem a s využitím písní velké události s nízkým životem té doby. To už samozřejmě nebude pro školy; ostatně Pánský český klub je kapacitně dost „malá scéna“ a jistě bude těžko stačit zájmu.

Gregorův sál, Foto: Obecní dům

Obecní dům jako klenot secesní architektury i výtvarného umění, kde to permanentně žije kulturou, společenskými událostmi i gastronomií, stojí za návštěvu v každém čase. Tím spíš pro návštěvníky Prahy v roce stého výročí vzniku Československa, který se odehrál právě tam.

Eva Mráčková
Czech Travel Press

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button