Co bude s podporou cestovního ruchu?

V souvislosti s chystanými změnami ve státní podpoře cestovního ruchu jsme v Kongresovém centru Praha uspořádali debatu s cílem vyjasnit postoje, osvětlit situaci a nastínit možná řešení. Zúčastnili se jí zástupci ministerstev, zájmových sdružení a destinačních společností i další odborníci na cestovní ruch. Zde je první ochutnávka z bohaté diskuse.

Cestovní ruch vytváří 3 procenta HDP České republiky a zaměstnává kolem 400 tisíc lidí. Loni cestovní ruch vytvořil obrat ve výši 300 miliard korun a do veřejných rozpočtů zpět přiteklo kolem 120 miliard. Tato čísla by mohla být ještě mnohem vyšší, a tudíž se logicky nabízí myšlenka, že stát by měl cestovní ruch podporovat. Zisky z cestovního ruchu se koneckonců vracejí i do veřejných rozpočtů.

Jenže… Až o 60 procent by se měl v příštím roce snížit rozpočet pro agenturu CzechTourism, dlouhodobě se pohybuje kolem půl miliardy korun a klesnout má na 184 milionů. Podle odborníků by taková částka byla pro agenturu i podporu turismu likvidační.

„Pokud by se ze státního rozpočtu odsouhlasila částka 184 milionů korun, museli bychom zavřít velkou část zahraničních zastoupení a propagace se smrskne jen na online. To znamená online Kudy z nudy, sociální sítě a nějaké reklamní věci a zůstal by výzkum a vzdělávání financované z jiných zdrojů,“ uvedl Jan Herget.

„Rozpočet ve výši 184 milionů je jednoznačně likvidační. To bude stačit na to, aby se v CzechTourismu svítilo, topilo a aby tam seděl vrátný na vrátnici. Bude to znamenat totální likvidaci úkolu, který CzechTourism má: vozit sem turisty,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Jan Dejl přítomné ujistil, že k sestěhování dojde do konce letošního roku. „V tuto chvíli nechceme nic měnit, ani rušit agentury či loga,“ řekl. Pokud by se agentury slučovaly, musel by se podle něj změnit kompetenční zákon.
Odborníci se rovněž shodli, že Česká republika potřebuje nový zákon o financování cestovního ruchu, nejen normu regulující podnikání z hlediska cestovního ruchu, tedy o cestovních kancelářích. Zákon mají například Slovensko, Rakousko nebo Švýcarsko a stanovuje kompetence na jednotlivých úrovních.

„Souhlasím s tím, že dostat zahraniční zastoupení CzechTourismu pod jednu střechu s agenturami CzechTrade a CzechInvest přinese finanční úspory, i když jsem nikde neslyšel, kolik uspoříme a jaké prostředky budeme muset vynaložit, aby cestovní ruch České
republiky jako turistické destinace neztratil konkurenceschopnost,“ řekl Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu ČR. Cestovní ruch je dle něj úzce provázaný se všemi regiony Česka a je nutné řídit ho z jednoho místa.

„Velmi by mě zajímala odpověď na otázku, proč se řeší CzechTourism, zahraniční zastoupení a další záležitosti právě teď, v plné sezoně,“ zeptal se Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu. „Pokud se provedou nějaké změny, tak na příjezdovém cestovním ruchu se to neprojeví, protože bude dobíhat minulý přístup. Jenže změnou se mohou zpřetrhat vazby, jejich obnovení může trvat další pět šest let,“ dodal Jaromír Polášek.

Otázku společného financování podpory cestovního ruchu z veřejných a soukromých peněz, tzv. model PPP (Public Private Partnership) vnesl do debaty Karel Zelený, člen představenstva Skål International Club Prague, který dříve vedl pobočku Německé centrály cestovního ruchu v Praze. Hledání modelu společného financování bude velmi důležité.

K debatě se připojila i vydavatelka TTG Czech Amara Zemplinerová, která se stejně jako mnoho dalších odborníků přimlouvá za to, aby se změny v cestovním ruchu neodehrávaly zbrkle a nepromyšleně. Pokud má být změna systémová a dlouhodobá, má jí být věnována dostatečná pozornost a čas na konzultace s odbornou veřejností a podnikatelskými sdruženími v cestovním ruchu.

Newsroom TTG, Foto: Luděk Neužil

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..