CK Solymar byla bez pojištění měsíc, klienti to zjistili až na letišti

Pojišťovna UNIQA vypověděla smlouvu CK Solymar již 20. června, klienti se dozvěděli o problémech cestovní kanceláře až na letišti – a to ti, kteří se chtěli vrátit ze Sicílie, i klienti plánující odlet z Prahy. Proč se tak stalo a je možné se podobným situacím do budoucna vyhnout?

Ilustrační foto Autor: Lucie Poštolková

Ilustrační foto Autor: Lucie Poštolková

Podle současné podoby zákona o cestovním ruchu postupovaly pojišťovna, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) i živnostenský úřad správně. Klienti se to ale dozvěděli jako poslední.

Jak se celá „akce“ odehrávala? Pojišťovna vypověděla CK Solymar pojištění proti úpadku 20. června a předala informaci na MMR. To následně informovalo živnostenský úřad, který CK pozastavil činnost od 16. července. Od 2. července tak nesměla CK podnikat, jinak by se jednalo o neoprávněné podnikání.

Přesto se tak zjevně dělo: podle dostupných ceníků na webových stránkách Solymaru musela skupina Čechů, kteří uvízli na letišti v Palermu, odletět 16. července. Uvedené zájezdy jsou totiž vždy na sedm dní.

Podle Evy Svobodové, tiskové mluvčí pojišťovny UNIQA, se sešla i další skupina nic netušících klientů CK Solymar také v úterý večer na pražském letišti v domnění, že odlétají na dovolenou. Až na místě se dozvěděli, že má cestovní kancelář potíže a bylo jim přislíbeno, že jim jejich peníze vrátí.

Kde hledat aktuální pojištění?

Stránky CK Solymar jsou stále v provozu a nikde nenajde koncový zákazník informace o tom, že má CK potíže a není oprávněná dále podnikat. Na stránkách CK visí certifikát s pojištěním do 28. 2. 2014, který již není platný.

Na otázku, kde má klient kontrolovat aktuální pojištění cestovních kanceláří, radí Jana Jabůrková, tisková mluvčí MMR, sledovat stránky ministerstva, kde je vyvěšen aktuální seznam pojištěných subjektů. Stejně tak jsou aktuální seznamy pojištěných cestovek na daných stránkách pojišťoven.

Plánovala CK úpadek?

CK Solymar prodávala také přes slevové portály. „Jejich zájezdy se prodávaly se 40% slevou, přičemž je u zájezdů pravidlem, že si cestovní kanceláře berou 7 % marži,“ řekl pro TTG Jan Papež, místopředseda ACK ČR pro vnější vztahy a tiskový mluvčí.

Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), upozornila na určité spojitosti bývalého jednatele CK Solymar pana Alonsa Melero Pascuala s dnes již nečinnou cestovní kanceláří Prázdninový klub Evropa, s. r. o., která přerušila svou činnost k 9. 5. 2012.

Pojišťovna UNIQA vypověděla CK Solymar pojištění proti úpadku poté, co v letošním roce došlo ke změnám v organizační struktuře společnosti. „Klienti vracející se z Palerma měli zakoupený zájezd ještě před daným termínem. Naší povinností tak bylo postarat se o ně do 12 hodin,“ uvedla Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA. CK Solymar dlouhodobě nereagovala na výzvy pojišťovny, nedoložila platný doklad o zaplaceném spoji, proto musela pojišťovna na své náklady vypravit letadlo.

Více najdete v článku zde: CK Solymar má potíže, ze Sicílie bylo repatriováno 112 lidí

Lucie Poštolková

Enter the text or HTML code here

komentářů 5

 1. Lžou všem klientům, nám lhali hodně dlouhou dobu, až dnes jsme se dozvěděli, že v termínu 6.8.2013 se opět neletí. Absolutně nekorektní jednání.

 2. máme zakoupený zájezd až po zániku pojištění. Vím, že CK veselé nabízela zájezdy i později. Podle mě je to promyšlené jednání a 100% podvod. Vím, že peníze zpět už nedostaneme, ale uvažujeme podání trestního oznámeni.

  • Máte-li zájezd koupený přes slevový portál, garantují vrácení peněz, ne?

 3. Naďa Medová says:

  Též jsem zaplatila CK Solymar zájezd na Sicílii a jsem zvědavá zda budou klienti vypřádáni. Brali peníze i když věděli, že jsou insolventní. To byl podvod a nevím jestli se u nás podvody trestají.

 4. Vítězslav Novotný says:

  Dobrý den, paní Medová,

  kdy jste si kupovala zájezd? Také by mě zajímalo, jestli Vás někdo informoval, či jestli jste se o problémech dané CK dozvěděla až z médií? Starají se nějak o poškozené klienty?

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..