Cité du Vin – digitální věk představuje víno a jeho svět

Nepřehlédnutelná moderní budova na březích řeky Garonne v Bordeaux, hlavním městě Nouvelle Aquitaine, nazvaná Cité du vin, věnovaná vínu a vinařství, které pojímá jako živé kulturní dědictví, se stala rychle, od svého otevření v roce 2006, emblémem tohoto města. Do loňského roku ji navštívilo více než milion lidí.

Foto: Anaka/Cité du vin/XTU architects

Budova, která má připomínat sukovitý keř vinné révy, se vypíná do výšky 55 metrů. Její fasáda je z plochých, lehce zaoblených skleněných dílů variabilního zabarvení a z dílů jednobarevného lakovaného hliníku v duhových odstínech. Zachycuje proměny světla, promítají se do ní i barva a zaoblení řeky. Záměrem architektů bylo, aby vyvolávala také dojem pohybu vína ve skleničce.

Digitální kamarád na cestu

Srdcem Cité du vin je druhé poschodí, kde se cesta světem vína odehrává na ploše 3000 m2, rozdělených do 19 tematicky koncipovaných prostor, rozličných forem a velikostí. Můžete si je prohlížet libovolně, v rytmu vlastního zájmu. U vchodu dostanete pomocníka, kamaráda na cestu, kterým je osobní digitální průvodce se sluchátky. Něco na způsob smartphonu s řadou nových promyšlených funkcí, který vyvinula německá firma Tonwelt. Své slovo zde má i ergonomie, optimalizující příjem pro každého návštěvníka. Cílem bylo, aby technika nikoho neodrazovala. Využít ho mohou i handicapovaní. Digitální kamarád, se kterým se procházíte po celou dobu, spouští různé animace, pro mladé připravil i různé hry, tlumočí vám synchronizované dialogy v jedné z 8 možných jazykových verzí, své zastávky si můžete uložit do paměti a na konci návštěvy získáte osobní cestovní deník. 120 audiovizuálních produkcí, 200 obrazovek, 20 kamer je tu pro vás.

3D plátna zprostředkují úchvatný pohled na pestrost vinařských krajin, interaktivní globus představí rozšiřování vinic na naší planetě, 18 dotykových tabletů názorně ukáže, jak se člověk naučil obdělávat vinice a šlechtit víno, animované kresby vyprávějí o cestách vína po řekách i mořích. Pomocí 3D projekcí se plavíte s obchodníky s vínem, zažíváte bouře na moři i šťastné konce. A také poznáte vinařské civilizace od antiky až po dnešek nebo jste hosty slavnostního banketu, kde si připíjejí slavné osobnosti od Voltaira přes Bonaparta až po Churchilla. Můžete si také odskočit na slovíčko s experty a zasednout za stůl, kde probíhají videozáznamy rozhovorů předních novinářů s vinařskými odborníky, příslušníky významných vinařských rodin i kulinářskými specialisty na téma gastronomie a víno. Ožívá před vašima očima i velká sága Bordeaux. Pohled na město si můžete dopřát se sklenkou vína v nejvyšším patře. Degustace je součástí vstupenky.

Foto: Anaka/Cité du vin/Casson Mann

Trochu čísel a faktů

74 % z milionu návštěvníků jsou turisté, z nichž zahraniční představují 43 %. Nejvíce jsou zastoupeni Angličané, Američané a Španělé.

American Friends of La Cité du vin je bratrská struktura v Americe, která propaguje Cité du vin a provozuje v něm také auditorium Thomase Jeffersona s 250 místy.

Přípravný výbor pro realizaci Cité du vin pod vedením starosty a známého politika Alaina Juppého začal pracovat v roce 2008. Dotační fondy vznikly v roce 2011 a v roce 2015 byla pověřena stavbou Fondation pour la culture et les civilisation du vin. Celkové náklady činily 81 milionů eur, soukromý sektor se na nich podílel 19 %, což je zatím největší participace soukromého sektoru ve Francii na kulturním podniku. Architekturu stavby i její interiéry řešily 2 firmy, francouzská agentura XTU architects a anglická agentur Casson Mann.

V současnosti je provoz financován z prodeje vstupenek, z komerčních pronájmů některých prostor a ze sponzorských darů. Konají se zde i příležitostné výstavy a kulturní akce.

Marta Jedličková

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..