Čínská superaplikace Alipay přichází do České republiky

Od nynějška mohou čínští turisté platit pohodlně přes aplikaci Alipay i v České republice. Zástupcem Alipay v ČR a SR je firma Sims Management. Nejdříve bude možné platit přes Alipay v obchodní síti Gastro Group.

alipay-1170x450

Při placení přes Alipay obchodník ze zákazníkova telefonu načte QR pro danou transakci. Zdroj: Alipay

Možnost platit přes Alipay je příležitostí pro české obchodníky, restauratéry a hoteliéry, jak přilákat čínské turisty a zvýšit svůj obrat. Systém Alipay využívá 500 milionů Číňanů (5 % obyvatelstva světa), a to v rostoucí míře i v zahraničí. Mimo Čínu umožňují platby přes Alipay více než 2 miliony obchodníků.

Výhody pro čínského návštěvníka, který platí v zahraničí, včetně ČR, přes Alipay, jsou zřejmé – nemusí si měnit peníze ani přepočítávat útratu na čínskou měnu.  Ale nejde je o placení: Alipay je mnohem víc než jen elektronická peněženka, je to celý ekosystém životního stylu. Přes Alipay lze vedle nákupů získávat slevy, rezervovat hotely a nakupovat zájezdy, investovat a spravovat aktiva, získávat půjčky a prokazovat úvěrovou bonitu. Zajímavá je možnost přes Alipay rozdělit účet v restauraci: jednotliví členové skupiny mohou zaplatit každý zvlášť, samozřejmě přes mobilní telefon. V systému je k dispozici vyhledávání, hodnocení, recenze a mnohé další informace. Alipay je pochopitelně i účinný marketingový nástroj obchodníků.

1-fgmzp2s_mboxpdhfotykow

Uživatelské rozhraní aplikace Alipay. Zdroj: Alipay

Modelová situace v případě čínského turisty, říkejme mu pan Wu, který právě přiletěl na pražské letiště, může vypadat takto: Pana Wu je možné přímo marketingově oslovit již v okamžiku, kdy se připojí do české mobilní sítě. Po letu má Wu hlad. Podívá se na Alipay, kde mu vyjede seznam pražských restaurací s hodnocením a recenzemi, případně s nabídkou slev. Vybere si restauraci. Přes Alipay si objedná Uber a před stejnou aplikaci jej také zaplatí. Večeři opět zaplatí přes Alipay pomocí QR kódu, který se z bezpečnostních důvodů průběžně mění. Číšník naskenuje kód, například opět pomocí smarphonu, a je zaplaceno.

Základem systému Alipay je vlastně zprostředkování důvěry mezi zákazníkem a obchodníkem. A tato důvěra funguje, zákazníci se nebojí přes Alipay utrácet ani vyšší částky. Zatím nejdražší transakci uskutečnil zákazník ze Šanghaje, když ve Velké Británii nakoupil zboží za 21 500 eur. Přes 70 % všech transakcí probíhá prostřednictvím mobilního zařízení. Alipay je oblíbený především u mladých: 68 % nakupujících se narodilo po roce 1985.

Vyjít vstříc čínským turistům v České republice zavedením Alipay dává smysl. Ročně z Číny vycestuje přes 150 milionů turistů. I v Evropě počet čínských turistů podle společnosti Global Blue neustále roste. V roce 2015 navštívilo Evropu přes 12,5 milionu Číňanů, kteří utratili přes 50 miliard eur. Počet čínských turistů, kteří letos přijeli do České republiky, přesáhne 350 tisíc. Mezi Čínou a Českou republikou létají tři přímé letecké spoje a příští rod se očekává zavedení čtvrtého leteckého spojení. Čínský turista v ČR stráví průměrně 1,7 noci a za den utratí průměrně 150 eur, bohatší však i 700 eur a více.

Alipay v České republice zastupuje firma Sims Management. Aplikace může nejen přilákat nové zákazníky, ale umožňuje též cílit online reklamní komunikaci přímo na čínského návštěvníka. „Doposud byli čínští turisté odkázáni zejména na informace od cestovních kanceláří, nyní máme možnost komunikovat s čínským návštěvníkem online v reálném čase, a prodávat tak lépe služby a výrobky na našem trhu,“ uvedla Simona Svobodová, zakladatelka Sims Management.

Zavedení plateb Alipay trvá od dvou týdnů do měsíce a obchodník nemusí investovat nic, stačí vlastnit smartphone. Hradí se pouze poplatek z jednotlivých uskutečněných transakcí. Tyto poplatky činí jednotky procent, podobně jako u platebních karet. Platit lze marketingové působení – vyšší pozice ve vyhledávání, bannery, apod.

Prvním poskytovatelem mobilních plateb Alipay v České republice je společnost Gastro Group, která má v centru Prahy více než 19 podniků. Společnost Sims však o zavedení Alipay jedná již s desítkami dalších klientů, mimo jiné s prodejci z Pařížské ulice v Praze.

Petr Bílek

 

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..