TrendyZprávy

Čína hlásí slábnoucí příjmy z turistiky

Příjmy Číny z turistiky se loni zvýšily o 10,5 procenta na 5,97 bilionu jüanů (20,2 miliardy Kč), a vykázaly tak nejslabší růst od roku 2008, kdy stouply o pouhých 5,8 procenta.

Foto: Shutterstock

Oznámilo to čínské ministerstvo kultury a cestovního ruchu. V roce 2017 se tyto příjmy zvýšily o 15,1 procenta. Slabší růst úřady přičítají na vrub zpomalení čínské ekonomiky i větší umírněnosti spotřebitelů.

Čína od závěru loňského roku navrhla řadu stimulačních opatření, aby v době zpomalování hospodářského růstu a obchodní války s USA podpořila spotřebu domácností, od automobilů po domácí spotřebiče. Analytici se ale přiklánějí k názoru, že výdaje domácností zůstanou i přes politickou podporu slabé. Jak uvedlo ministerstvo obchodu, je velmi pravděpodobné, že růst spotřeby letos v návaznosti na ochlazení ekonomiky dále zpomalí.

Příjmy z cestovního ruchu v roce 2018 představovaly zhruba 11 procent hrubého domácího produktu země. Navzdory zpomalení růstu výdajů v domácí turistice stále více Číňanů cestuje do zahraničí a v rámci mezinárodního cestovního ruchu utrácejí nejvíce. V loňském roce uskutečnili 149 milionů zahraničních turistických cest, což představuje zvýšení o 14,7 procenta. V roce 2017 byl růst zhruba poloviční, napsala agentura Reuters.

ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button