Zprávy

Chorvatsko na dosah na křídlech Croatia Airlines

Croatia Airlines, chorvatský národní dopravce a člen Star Aliance, začne od 1. května znovu operovat přímé lety mezi Prahou a Záhřebem. Jedná se o sezonní lety, poslední se uskuteční 27. října.

Jelena Bilić, ředitelka tuzemského Chorvatského turistického sdružení se sídlem v Praze. Foto: Vlaďka Bratršovská

Tato sezonní linka bude v provozu již třetí léto, a to čtyřikrát týdně, každé úterý, čtvrtek, sobotu a neděli stroji Dash 8 – Q400 s kapacitou 76 míst. „Odlet z Prahy je v 10.40 a díky příletu do Záhřebu v pravé poledne a optimálnímu sestavení letového řádu se cestující v případě přestupu do další z oblíbených chorvatských destinací jako Dubrovnik, Split, Zadar nebo Pula dostanou do cíle i s přestupem za mnohem kratší dobu, než kdyby použili autobusovou nebo automobilovou dopravu,“ uvedla Lucie Pinkavová, Sales Manager, GSA Croatia Airlines ze společnosti Blue Sky Travel.

Croatia Airlines v loňském roce změnila svoji tarifní strukturu a představila nové, nižší ceny, které nezahrnují odbavené zavazadlo. V ceně letenky je i občerstvení na palubě, což je mezi evropskými dopravci už spíše unikát, dodala Lucie Pinkavová.

Stojí za zmínku, že v letošním roce Croatia Airlines představí nové přímé lety ze Záhřebu do Dublinu, ze Splitu do Kodaně a z Dubrovniku do Mnichova.

Lucie Pinkavová, Sales Manager, GSA Croatia Airlines ze společnosti Blue Sky Travel. Foto: Vlaďka Bratršovská

Chorvatsko stále na první příčce

Chorvatsko v loňskem roce zažilo úžasnou turistickou sezonu. Nádherný kousek země loni navštívilo 18,4 milionu turistů, o 13 % více než před rokem. Chorvatsko si stále drží příčku nejpopulárnější turistické destinace pro české občany.

Podle oficiálních údajů Chorvatského turistického sdružení bylo v roce 2017 z České republiky realizováno 787 tisíc příjezdů a 5,4 milionu přenocování. „Vzhledem k tomu, že od minulého roku oficiálně používáme systém e-visitor, jsou možné podrobnější analýzy podle trhů. V roce 2017 využívali Češi nejvíce individuální ubytovací zařízení (53 %), potom hotely (18 %) a kempy (15 %). Údaje ze systému e-Visitor ukazují, že větší část Čechů si ubytování rezervuje individuálně, přesněji 65 %, ale stejně tak velká část Čechů navzdory internetu a on-line systémům odjíždí na dovolenou po koupi zájezdu přes cestovní kanceláře (35 %), sdělila na tiskové konferenci Jelena Bilić, ředitelka tuzemského Chorvatského turistického sdružení se sídlem v Praze. Chorvatsko navštívilo nejvíce Čechů ve věkové skupině od 13 do 18 let (27 %), dále pak ve věkové skupině od 41 do 50 let (20 %) a ve věkové skupině od 31 do 40 let (18 %). Stejně jako loni je vedoucí destinací s nejvyšším počtem přenocování českých turistů Podgora, na druhém místě je Gradac, dále pak Baška Voda, Omiš, Umag, Biograd na Moru, Medulin atd.

V chorvatském cestovním ruchu se letos očekává otevření 40 nových a nově zrekonstruovaných hotelů s mnoha novými zařízeními. Celková investice veřejného a soukromého sektoru do cestovního ruchu by měla dosáhnout zhruba jedné miliardy eur. Z toho více než 630 milionů eur do hotelů, zbytek investuje veřejný sektor nebo kraje, města a obce. Co se týče námořní turistiky, pokračoval letos růst jako v jedné z mála zemí, která tohoto růstu dosahuje každý rok, což ji řadí mezi přední evropské i světové destinace námořní turistiky.

Vlaďka Bratršovská

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button