Chorvatsko letos zaznamenalo již o 6 procent více příjezdů a přenocování

Podle údajů systému eVisitor, který obsahuje statistiku cestovního ruchu a výsledky realizované v komerčních a nekomerčních zařízeních a na charterových lodích (systém eCrew), bylo v Chorvatsku v období od ledna do konce července uskutečněno 11,1 milionu příjezdů (+6 %) a 56,3 milionu přenocování (+6 %). Z toho uskutečnili zahraniční turisté 9,8 milionu příjezdů (+6 %) a 49,8 milionu přenocování (+6 %) a nárůst zaznamenávají i domácí turisté v příjezdech o 7 % a v přenocováních o 6 %.

Foto: croatia.hr

„Jsem s dosavadními výsledky cestovního ruchu mimořádně spokojen, v červenci letošního roku jsme realizovali milion přenocování za jeden den a data nám říkají, že hosté se v destinacích zdržují déle a realizují větší útratu. I když jsme v samém srdci turistického roku, momentálně se zaměřujeme na posezonu, od níž si také slibujeme mnoho. Probíhají kampaně na jedenácti světových trzích, jako jsou Německo, Velká Británie, Francie nebo Španělsko, na nichž propagujeme enogastronomii, námořní a kulturní turistiku a aktivní dovolenou. Pokračujeme i s propagací Chorvatska za pomoci našich proslavených fotbalistů, a to prostřednictvím on-line kanálu, kde reprezentanty propojujeme s destinacemi, z nichž pocházejí. Vizuálně a komunikačně jsme se spojili město Slavonski Brod s Mariem Mandžukićem, slavonské městečko Donji Miholjac s Domagojem Vidou, severodalmatský Zadar s Lukou Modrićem, středodalmatské městečko Omiš s Ivanem Perišićem, městečko Imotski v dalmatském vnitrozemí s Antem Rebićem, středochorvatský Karlovac s Dejanem Lovrenem atd.,“ prohlásil ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić.

Chorvatský ministr cestovního ruchu Gari Cappeli zdůraznil důležitost tržního umístění Chorvatska jako celoroční destinace. „Budujeme image kvalitní celoroční destinace a právě letošní výsledky vnitřního cestovního ruchu to také ukazují, stejně jako realizované výnosy z cestovního ruchu, které jsou v prvních třech měsících o 14 procent vyšší než ve stejném období loňského roku. Posilujeme turistickou poptávku z pro nás nových cílových trhů, jako jsou Čína, Japonsko a Korea, a těší nás údaj, že v tomto období jsme ve srovnání s obdobím před dvěma lety zaznamenali nárůst příjezdového cestovního ruchu ze vzdálených trhů o více než 50 %. Naším přáním je prostřednictvím dalších projektů ještě více stimulovat zvýšení příjezdového cestovního ruchu mimo letní měsíce, což ve výsledku přispěje ke zvýšení výnosů, možností zaměstnání na delší dobu a kromě stimulace v turistickém smyslu i povzbudí hospodářský růst destinací,“ vzkázal ministr Cappeli.

Během sedmi měsíců bylo nejvíce přenocování uskutečněno na Istrii (15,6 milionu), zatímco ve Splitsko-dalmatské župě to bylo 10,5 milionu přenocování a 10 milionů v oblasti Kvarneru. Následují Zadarská župa s 7,5 milionu přenocování a Dubrovnicko-neretvanská župa s 4,7 milionu přenocování. V Šibenicko-kninské župě bylo uskutečněno 3,7 milionu přenocování, v Licko-senjské župě 1,7 milionu, zatímco v Záhřebu bylo uskutečněno 1,4 milionu přenocování. Na kontinentu bylo, Záhřeb nepočítaje, uskutečněno 597 000 příjezdů (+9 %) a 1,2 milionu přenocování (+7 %) a při pohledu na jednotlivé župy bylo nejvíce přenocování uskutečněno v Karlovacké (295 000), Krapinsko-zagorské (195 000), Osijecko-baranjské (108 000), Mezimuřské (106 000) a Záhřebské župě (105 000).

Na národní úrovni bylo během prvních sedmi měsíců nejvíce přenocování realizováno z trhů Německa (10,5 milionu), Slovinska (6,1 milionu), Rakouska (4,3 milionu), Polska (3,5 milionu) a České republiky (3,2 milionu) a při pohledu na jednotlivé segmenty ubytování bylo nejvíce přenocování realizováno v ubytování v soukromí (19,6 milionu) a v hotelech (14 milionů) a kempech (10,4 milionu). Top destinacemi byla za prvních sedm měsíců podle kritéria realizovaných přenocování města Dubrovník, Rovinj, Poreč, Split a Medulin.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..