TrendyZprávy

Chorvatsko hlásí rekordní sezonu 2016

Chorvatsko jako turistická destinace dosáhlo v uplynulém roce výborných výsledků. Podle oficiálních údajů Chorvatského turistického sdružení strávilo v Chorvatsku v roce 2016 dovolenou 16,65 milionu návštěvníků a bylo uskutečněno 91,46 milionu přenocování.

Paní Jelena Bilič, ředitelka tuzemského zastoupení Chorvatského turistického sdružení, seznamuje novináře s rekordními výsledky za loňský rok a novinkami v chorvatské turistické nabídce. Foto: Vlaďka Bratršovská

Čechů přijelo 730 863 a realizovali 5 128 212 přenocování. Na celkovém počtu příjezdů se zahraniční turisté podíleli 14 483 311 příjezdy a 80 768 257 přenocováními. Mezi nejsilnější zdrojové trhy patří Německo, Slovinsko a Rakousko, následují Itálie a Polsko. Domácí turisté tvořili 1 867 533 příjezdů a 10 691 006 přenocování.

„Tyto výsledky ukazují, že Chorvatsko má nejen mnoho co nabídnout po celý rok, ale je také oblíbenou turistickou destinací jak pro domácí, tak zahraniční turisty z celého světa,“ uvedla na tiskové konferenci Jelena Bilić, ředitelka tuzemského zastoupení Chorvatského turistického sdružení.

Během loňského roku bylo v Chorvatsku otevřeno čtyřicet nových hotelů podél pobřeží, ale i ve vnitrozemí a také několik kempů, rekreačních areálů a parkhotelů. Podle průzkumu Ministerstva cestovního ruchu CHR činily celkové investice do odvětví cestovního ruchu v loňském roce zhruba 676 milionů eur, což je ve srovnání s rokem 2015 nárůst o 40 procent. V březnu letošního roku se očekává otevření nového terminálu Letiště Záhřeb, až do roku 2019 je plánována modernizace Letiště Dubrovník, během letošního roku bude dokončen Terminál C a na ostrově Brač byla prodloužena přistávací dráha, a je tak připravena přijímat od začátku letošního roku větší letadla. K atraktivitám loňského roku patří návštěvnické centrum Podzemní město Paklenica s multimediálním sálem, umělou lezeckou stěnou, obchodem se suvenýry, informačním pultem a prostorem pro chorvatskou Horskou službu. Město Karlovec má sladkovodní akvárium a muzeum, které představuje flóru a faunu chorvatských řek a jezer, geologickou minulost, tradiční kulturu a historii oblasti kolem čtyř řek, na nichž město Karlovec leží. V Crikvenici je vyhlášená pláž pro psy, na níž je od loňského léta i kavárna pro čtyřnohé miláčky Monty´s Dog Brach & Bar Crikvenica.

V kempu Čikat v srdci borového lesa je nově vybudovaný aquapark Čikat a jedná se o první aquapark v Chorvatsku na ostrově. Antická bronzová socha Apoxyomena má své muzeum v paláci Kvarner na ostrově Mali Lošinj a těší se vysoké návštěvnosti. Chorvatsko v minulém roce získalo několik ocenění. Ve volbě čtenářů portálu European Best Destinations je nejkrásnější pláží v Evropě pláž Stiniva na ostrově Vis, Zadar nejlepší evropskou destinací a vánoční trhy v Záhřebu už podruhé za sebou obhájily titul nejkrásnějších adventních trhů.

Komunikačnímu konceptu chorvatského cestovního ruchu „Chorvatsko plné života“ se daří a vynikající čísla příjezdového cestovního ruchu jsou toho důkazem.

Vlaďka Bratršovská

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button