Zprávy

Chorvatsko hlásí nárůst vnitřního cestovního ruchu

Podle údajů systému eVisitor, který obsahuje vnitřní cestovní ruch realizovaný v komerčních a nekomerčních zařízeních a na charterových lodích (systém eCrew), bylo v Chorvatsku v období od ledna do konce srpna uskutečněno 15,7 milionu příjezdů (+5 %) a 88,5 milionu přenocování (+4 %). Z toho uskutečnili zahraniční turisté 14 milionů příjezdů (+5 %) a 78,2 milionu přenocování (+4 %) a nárůst zaznamenávají i domácí turisté v příjezdech o 8 % a v přenocováních o 6 %.

Foto: HTZ

„Koncem roku bude dokončena příprava Satelitního účtu cestovního ruchu a budeme mít skutečné ukazatele o ekonomických dopadech cestovního ruchu na ekonomiku. Doufám, že ve veřejném prostoru přestaneme počítat příjezdy a přenocování, jež nemohou být měřítkem úspěšnosti, protože data o příjezdech nehovoří o realizované jimi získané hodnotě a realizovaná přenocování neposkytují informace o denní poptávce turistů. Náš systém eVisitor ukazuje pozitivní trend nárůstu turistických příjezdů a přenocování od začátku roku i mimo letní měsíce, opakuji však, ještě důležitější je nárůst příjmů z cestovního ruchu a víme, že v prvním čtvrtletí jsme ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dosáhli zvýšení o 14 %. To vše je výsledkem promyšlené politiky cestovního ruchu založené na integrovaném produktu cestovního ruchu, zvyšování kvality a nabídce, která je inovativní a v souladu s poptávkou na dynamickém trhu cestovního ruchu, který nikdy nekladl takové nároky. Nechceme masovou turistiku a vyvíjíme se v souladu s naší strategií zaměřenou na udržitelnost cestovního ruchu,“ vzkázal ministr cestovního ruchu Gari Cappelli.

 „Během srpna jsme úspěšně udrželi pozitivní trendy a předpokládaný nárůst vnitřního cestovního ruchu. To, co nás obzvlášť těší, jsou velmi dobré náznaky na zbytek sezonní části roku, což potvrzuje stále lepší tržní postavení Chorvatska v obdobích před sezonou a po ní. Do konce září vedeme intenzivně na jedenácti klíčových světových trzích kampaně zaměřené na reklamu a propagaci námořního a kulturního cestovního ruchu, enogastronomie a aktivní dovolené prostřednictvím dobrodružné, sportovní turistiky a cykloturistiky a na začátku října na trhu Rakouska, Německa, Slovinska, Itálie, Velké Británie a Švýcarska povedeme on-line a tiskové kampaně léčebné turistiky,“ prohlásil ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić.

Během osmi měsíců bylo nejvíce přenocování uskutečněno na Istrii (24 milionů), zatímco ve Splitsko-dalmatské župě bylo uskutečněno 16,6 milionu přenocování, respektive 16,2 milionu přenocování, jak tomu bylo v oblasti Kvarneru. Následují Zadarská župa s 12,5 milionu přenocování a Dubrovnicko-neretvanská župa se 7 miliony přenocování. V Šibenicko-kninské župě bylo uskutečněno 6,1 milionu přenocování, v Licko-senjské župě 2,9 milionu přenocování, zatímco v Záhřebu bylo uskutečněno 1,6 milionu přenocování. Na kontinentu bylo, Záhřeb nepočítaje, uskutečněno 774 000 příjezdů (+9 %) a 1,6 milionu přenocování (+11 %) a při pohledu na jednotlivé župy bylo nejvíce přenocování uskutečněno v Karlovacké (495 000), Krapinsko-zagorské (239 000), Mezimuřské (134 000), Záhřebské (133 000) a Osijecko-baranjské župě (126 000).

Na národní úrovni bylo během prvních osmi měsíců nejvíce přenocování realizováno z trhů Německa (17 milionů), Slovinska (9,3 milionu), Rakouska (6,3 milionu), Polska (5,6 milionu) a České republiky (4,8 milionu) a při pohledu na jednotlivé segmenty ubytování bylo nejvíce přenocování realizováno v ubytování v soukromí (33,3 milionu) a v hotelech (19 milionů) a kempech (16,4 milionu). Top destinacemi byla za prvních osm měsíců podle kritéria realizovaných přenocování města Rovinj, Dubrovník, Poreč, Medulin a Split.

V srpnu realizováno o 3 procenta více přenocování

V srpnu bylo v Chorvatsku uskutečněno 4,6 milionů příjezdů a 32,1 milionu přenocování, což ve srovnání se srpnem 2017 představuje nárůst o 3 % v příjezdech a 1 % v přenocováních. V témže měsíci bylo nejvíce přenocování realizováno na Istrii (8,5 milionu), v oblasti Kvarneru (6,1 milionu) a ve Splitsko-dalmatské župě (6 milionů). Následují Zadarská župa s 4,9 miliony přenocování, Šibenicko-kninská s 2,4 miliony přenocování, Dubrovnicko-neretvanská s 2,2 milionu přenocování, Licko-senjská s 1,1 milionu přenocování a Záhřeb s 288 000 přenocování. Na kontinentu bylo v srpnu uskutečněno 176 000 příjezdů (+11 %) a 395 000 přenocování (+25 %), z čehož bylo nejvíce přenocování uskutečněno v Karlovacké (200 000), Krapinsko-zagorské (44 000), Záhřebské (28 000), Mezimuřské (27 000) a Osijecko-baranjské župě (18 000).

Newsroom TTG

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button