Chorvatské turistické sdružení: vánoční pohoda a dobrá čísla

 

Pražské zastoupení Chorvatského turistického sdružení pozvalo 28. listopadu své obchodní partnery na vánoční večírek do karlínské restaurace Pivo Karlín.

Dubravko Miholić, ředitel pražského zastoupení Chorvatského turistického sdružení / Foto: Vlaďka Bratršovská

Pozvané hosty přivítal Dubravko Miholić, ředitel pražského zastoupení Chorvatského turistického sdružení, poděkoval za výbornou spolupráci a ve svém projevu mimo jiné uvedl: „Tento rok před měsícem jsme měli stejný počet turistů jako na konci minulého roku a před dvěma týdny jsme poprvé v historii Chorvatska prolomili hranici 20 milionů příjezdů a 107 milionů přenocování turistů. Česká republika se podílela 786 000 příjezdy a 5 359 000 přenocování, tj. asi 5 %, a obsadila šesté místo za Německem, Slovinskem, Rakouskem, Polskem a Itálií. Z České republiky jsme zaznamenali výrazný nárůst příjezdů jachtařů a příjezdů v období po sezoně.

Například ačkoli většina lidí v České republice se domnívá, že v listopadu není v Chorvatsku co dělat, mám radost, že řekněme za první tři týdny tohoto měsíce bylo v Chorvatsku asi 2000 českých turistů, kteří realizovali přibližně 6000 přenocování s nárůstem o 46 %, a nejvíce jich pobývalo v Záhřebu, který byl tři roky za sebou destinací na nejlepší evropský advent, nyní byl vybrán mezi tři nejlepší adventy na světě.

Od února 2019 působí na chorvatském velvyslanectví v Praze nová velvyslankyně, Její Excelence Ljiljana Pancirovová. / Foto: Vlaďka Bratršovská

Na příští rok bych Vás rád jen upozornil, že Chorvatsko bude prvních šest měsíců předsedající zemí Rady Evropské unie a město Rijeka Evropským hlavním městem kultury 2020.

Tento rok jsme měli výborné bilaterální vztahy, takže jsem rád, že v průběhu roku v Praze byla prezidentka Chorvatské republiky Kolinda Grabar-Kitarović, která se setkala s českým prezidentem panem Milošem Zemanem, a nedávno Prahu navštívil předseda chorvatské vlády pan Andrej Plenković, který se setkal s premiérem Andrejem Babišem.

Z pohledu cestovního ruchu očekáváme podobné výsledky jako letos, s více příjezdy mimo hlavní část sezony a motivací příjezdu kvůli aktivní dovolené, cykloturistice, gastroturistice, kulturní turistice a dalším formám, tj. kvůli všemu, jen ne moři a plážím.

Z dlouhodobého hlediska je velmi důležité, že Evropská komise dospěla k závěru, že Chorvatsko je plně připraveno ke vstupu do Schengenu, což všem usnadní cestování, a konečná lhůta pro vstup Chorvatska do schengenského prostoru závisí na členských státech, které musí každý samostatně toto rozhodnutí potvrdit, avšak očekávání jsou taková, že zde hovoříme o procesu 1 až 2 let.

Chorvatsko se rovněž připravuje na zavedení eura a příští rok bychom měli vstoupit do evropského mechanismu směnných kurzů, zatímco euro by mohlo být v Chorvatsku zavedeno kolem roku 2023, nejpozději však do roku 2025.“

Foto: Vlaďka Bratršovská

Vlaďka Bratršovská

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..