NěmeckoZprávy

Checkpoint Charlie přišel o americké vojáky

Krátce před třicátým výročím pádu berlínské zdi německé hlavní město zakázalo jednu z turistických atrakcí, která rozdělení metropole připomínala. Jedno z bývalých kontrolních stanovišť, takzvaný Checkpoint Charlie, už nebudou smět „střežit“ muži v uniformách amerických vojáků. Za společné fotografie totiž od turistů požadovali peníze – podle berlínské radnice často velmi nevybíravě.

Podobně jako pražské pandy na Václavském náměstí byla zrušena tato turistická atrakce v Německu: „Provozovateli jsme sdělili, že s okamžitou platností přestáváme atrakci trpět,“ uvedla radnice berlínské části Friedrichshain-Kreuzberg, na jejímž území se Checkpoint Charlie nachází. K zákazu městská část přistoupila kvůli stížnostem turistů i místních. Muži převlečení za americké vojáky totiž na návštěvníky německého hlavního města nevybíravě naléhali, aby jim za společnou fotografii u kontrolního stanoviště zaplatili.

Podle bulvárního listu Bild, který o konci jedné z nejznámějších berlínských turistických atrakcí informoval, žádali falešní vojáci za jednu fotografii čtyři eura. Denně si tak mohli přijít na 1500 až 5000 eur (zhruba 38.000 až 128.000 Kč). „Vojáci“ navíc nabízeli orazítkované papíry připomínající víza, za které turisté rovněž platili.

Ředitel společnosti, pro kterou zhruba desítka mužů v amerických uniformách na někdejším kontrolním stanovišti pracovala, listu Bild řekl, že kvůli zákazu z radnice musel už propustit šest zaměstnanců. Na místo se ale chce Tom Luszeit pokusit vrátit.

Německá demokratická republika (NDR) začala 13. srpna 1961 oddělovat západní Berlín ostnatým drátem a budovat berlínskou zeď, aby zabránila svým občanům v útěku přes propustnou hranici do druhé části města. O měsíc později americká armáda postavila Checkpoint Charlie, aby umožnila vojákům a diplomatům pohyb mezi oběma částmi Berlína.

Newsroom TTG, ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button