Cestovní pojistky letos zdražily o jedno procento

Cestovní pojištění v letošním roce zdražilo v průměru o jedno procento. Nejvíce se zvýšila cena pojištění pro seniory a rodiny, a to o 3 %, naopak pro páry zlevnilo o 4 %. Vyplývá to z interních dat společnosti Porovnej24.cz.

Nejoblíbenější prázdninovou destinací Čechů se letos opět stalo Chorvatsko, ale lokality mimo Evropu jsou stále žádanější. Z turistů, kteří si zřizovali cestovní pojištění přes srovnávač, volilo Chorvatsko 18 % z nich. Proti loňsku jde o pokles o pět procentních bodů.

Po Chorvatsku je nejvyhledávanější destinací Slovensko (12 %) a Itálie (9 %). Z mimoevropských letovisek je největší zájem o Turecko a Egypt. Zatímco loni v létě do některých zemí mimo starý kontinent vyráželo 3,1 % Čechů, letos to je už šest procent.

„Neinformovanost českých turistů se nejvíc týká rekreačních a rizikových sportů, mezi kterými často nevidí rozdíl. Zatímco rekreační sporty v sobě zahrnuje každé cestovní pojištění, rizikové sporty je třeba si připojistit. Hranice mezi těmito dvěma aktivitami je někdy velmi tenká, navíc je každá pojišťovna definuje jinak,“ uvedl Zbyněk Laisek, generální ředitel Porovnej24.cz.

Jako příklad uvedl jízdu na vodním skútru. Zatímco některé pojišťovny tuto aktivitu řadí do základní nabídky, u jiných je nutné se připojistit v rámci rizikového sportu. Připojištění se nakonec mohou týkat i tak běžné činnosti, jako je plavba po moři výletní lodí či na jachtě. Odlišný přístup pojišťovny zaujímají i k jízdě na koni nebo kolečkových bruslích.

Do velkých potíží se turista může dostat i tehdy, pokud zvolí nedostatečný limit krytí léčebných výloh. To se týká hlavně lidí, kteří vyrážejí mimo země EU. Pětina z nich volí u cestovního pojištění nižší krytí, tedy v rozsahu 1,5 až pět milionů Kč. Podle Laiska může být tento limit nedostačující, protože náklady na léčení se v některých státech mohou výrazně prodražit.

Mezi nejdražšími a nejlevnějšími nabídkami s krytím obdobných rizik může být rozdíl v ceně až 56 %. Například léčebné výlohy v rozsahu sedm milionů Kč a pojištění odpovědnosti pět milionů mohou stát 1400 korun, ale také 605 korun za stejně vysoké léčebné krytí a o milion nižší pojištění odpovědnosti.

Mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými se turisté na dovolené potýkají, patří zlomeniny, šlápnutí na mořského ježka, zubní komplikace, infekce a alergie. Šlápnutí na mořského ježka bývá zvláště v Chorvatsku velmi častou zdravotní komplikací.

Češi se v cizině nejvíce obávají zdravotních problémů, proto 76 % volí u cestovního pojištění vyšší pojistnou ochranu (pět milionů Kč a více). Druhým nejčastěji sjednávaným připojištěním je pojištění odpovědnosti (89 %). „Toto pojištění je vhodné zvláště tehdy, pokud cestuje rodina s dětmi. Děti totiž mohou způsobit nemalé škody například na hotelovém vybavení či na majetku jiných turistů,“ vysvětlil Laisek. Zajímavostí může být velmi malý zájem o pojištění storna zájezdu, které volí pouze 1,3 % cestovatelů.

Newsroom TTG, ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..