Cestovní pojištění ke kartě, výhra či starosti navíc?

Řada turistů spoléhá na cestovní pojištění k platební kartě. Berou to jako nejjednodušší variantu, která se vyplatí, pokud jezdí na pracovní cesty do zahraničí několikrát do roka. Podívejte se na háčky v cestovním pojištění, které byste si měli ohlídat.

Ilustrační foto, Malta Autor: Lucie Poštolková

Ilustrační foto, Malta Autor: Lucie Poštolková

Výhodou celoročního pojištění k platební kartě je, že si klient nemusí opakovaně zařizovat jednorázové pojištění. Někteří dostávají toto pojištění zdarma v rámci zlatých embosovaných karet (například u Komerční Banky). Bohužel ne vždy pečlivě klienti studují pojistné podmínky a neznají tak, co vůbec mají pojištěno a v jaké výši je kryto konkrétní riziko, což pak může vést k tomu, že neví, jak mají v případě pojistné události postupovat, vysvětlil Petr Salavec specialista pro spolupráci s CK z UNION pojišťovny.

Zaměřte se proto na následující body:

1. Adrenalinové sporty

Cestovní pojištění k platební kartě se může lišit v rámci typů sportů, které zahrnuje. „Běžně kryje toto pojištění rekreační provozování běžných individuálních nebo kolektivních sportů a rekreační provozování zimních sportů,“ řekl pro TTG Jan Holinka z Tiskového centra České Spořitelny.

Ale pojištění se většinou nevztahuje na rizikové sporty, například pojišťovny uvádí: lyžování a snowboarding mimo vyznačené trasy či aktivní účast na organizovaných sportovních akcích. Mezi výluky patří také rafting a jiné sjíždění divokých řek, canyoning, sportovní potápění s dýchacím přístrojem, horolezectví, vysokohorská turistika v nadmořské výšce nad 2 500 m. n. m.

2. Kontakt na asistenční službu

Na každou cestu by si klient měl vzít s sebou kartičku cestovního pojištění, kde má uveden kontakt na asistenční službu, kterou lze využít při pojistné události. Zároveň vám asistent může pomoct ověřit, zda pojištění platí i pro rodinné příslušníky.

Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny doporučuje: „Základní rada je uložit si do mobilního telefonu kontakt na asistenční službu a číslo pojistné smlouvy.

4. Omezení délky pobytu

Kolikrát můžete vycestovat za rok? A jak dlouho můžete být v zahraničí? I na takové otázky byste měli znát odpovědi. „V rámci pojištění k platebním kartám může být souvislá doba jednoho pobytu 90 dní nebo 120 dní, ale není omezeno počtem cest během roku,“ dodal Jan Holinka z Tiskového centra České Spořitelny. „Pojištění se vztahuje na neomezený počet soukromých a pracovních zahraničních cest. Maximální délka jednoho pobytu činní 60 dní, které může klient během roku neomezeně opakovat,“ řekla Monika Klucová, tisková mluvčí KB.

Pláž v Haagu Foto: Lucie Poštolková

Pláž v Haagu Foto: Lucie Poštolková

5. Pojištění zavazadel či pojištění za škodu

Některé karetní varianty nemusí obsahovat pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu,“ dodal  RNDr. Petr Kouba, MBA, ředitel odboru úrazového a cestovního pojištění UNIQA.

6. Stornovací poplatky za dovolenou

Cestovní pojištění většinou neobsahuje pojištění stornovacích poplatků nebo náhrady dovolené. Proto je vhodné si pořídit komplexní pojištění k zájezdu přímo v CK, kde je pojištění šité přímo na míru konkrétnímu zájezdu, řekl Petr Kouba z pojišťovny UNIQA.

7. Alkohol

Na dovolené si klienti často rádi vyhodí z kopýtka. Nezapomínejte však, že pokud dojde k nějaké škodě na majetku či na zdraví pod vlivem alkoholu, pojišťovny vám náhrady nevyplatí.

8. Kdo může být navíc pojištěn?

Některé cestovní pojištění se může také vztahovat na další členy domácnosti. „Pojištění i Citibank Europe plc je volitelné a lze jej sjednat ve dvou variantách,“ vysvětlila Eva Chaloupková ředitelka pro vnější vztahy Citibank Europe plc pro Českou republiku a Slovensko. Například podmínky Citibank říkají, že osobní pojištění se vztahuje na držitele karty, který je v okamžiku schválení žádosti o kartu mladší 70 let. Rodinné cestovní pojištění navíc zahrnuje také spolucestujícího rodinného příslušníka (manžela či manželku, registrovaného partnera či partnerku, druha nebo družku) žijící ve společné domácnosti a libovolný počet dětí mladší 18 let, kteří mají trvalý pobyt na území téhož státu jako držitel karty a cestují společně s ním do zahraničí.

9. Podmínky bankovního účtu

Podívejte se také, za jakých podmínek cestovní pojištění máte sjednané. Mohou se vázat i na různé podmínky používání bankovního účtu (např. obrat na účtu). „Některé banky mohou nabízet i nadstandardní pojištění, které se může třeba lišit tím, že navíc zahrnuje pojištění mimo Evropu, vyšší limity, …. Ale jeho podmínkou může být určitá výše obratu na účtu nebo jiná podmínka.  Pokud podmínku nesplníte, můžete mít pak pojištění  standardní, např. bez pojištění mimo Evropu,“ doplnil Petr Salavec specialista pro spolupráci s CK z UNION pojišťovny.

Lucie Poštolková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..