Cestovní kanceláře hlásí: „Prodeje jsou rekordní, destinace bezpečné!“

Asociace cestovních kanceláří České republiky uspořádala 24. června tiskovou konferenci na aktuální téma „Jak bude vypadat letní sezona“. Vystoupili na ní zástupci největších českých cestovních kanceláří a představitelé ACK ČR: Viliam Sivek, předseda ACK ČR, Zdeněk Kříž a Jan Papež, místopředsedové ACK ČR, a členové představenstva ACK ČR Lenka Viková, Jan Osúch a Stanislav Zíma.

Biograd na Moru Foto: Croatia.hr/Boris Kragić

Biograd na Moru Foto: Croatia.hr/Boris Kragić

Jak na úvod poznamenal Jan Papež, svět se za poslední rok nestal ani bezpečnější, ani bohatší, ani jednodušší, nicméně podle vyjádření všech zúčastněných je nálada lidí mírně optimistická a počet prodaných zájezdů roste. Z údajů, které ACK ČR shromáždila mezi svými členy, vyplývá, že předprodeje v tzv. first minute režimu byly rekordní a u některých destinací byl zaznamenán nárůst až o 30 procent.

„Mezi nejoblíbenější letecké destinace patří Řecko, Turecko, Španělsko nebo Egypt, z těch dostupných pozemní dopravou pak dominují Chorvatsko a Itálie,“ uvedl Jan Osúch. „Vzhledem k pozitivnímu vývoji předprodejů cestovní kanceláře dokupovaly kapacity, což vede k předpokládanému poklesu last minute nabídky asi o 15 procent proti loňskému roku,“ dodává. Jan Papež zároveň doporučuje klientům cestovních kanceláří koupi zájezdu neodkládat, protože nabídka se zužuje a ceny již klesat nebudou: „Cestovní kanceláře již před sezonou optimalizovaly nabídku a nyní v některých zemích realizují pouze dokupy hotelů nižších kategorií, ale již za vyšší ceny dané kurzem české koruny vůči euru. Díky intervenci ČNB se tak celkově ceny letošních zájezdů navýší zhruba o sedm procent oproti loňskému roku.“

Nejoblíbenější destinací pro naše turisty zůstává Chorvatsko a jeho pozice nebude ohrožena ani letos, protože Češi vedle automobilů a autobusů začínají objevovat výhody leteckého spojení. „Denní spojení z Prahy, kde jste letadlem za hodinu, jistě přispěje k dalšímu vzestupu návštěvnosti chorvatských přímořských destinací,“ potvrdila tento trend Lenka Viková.

Stanislav Zíma k tomu dodává: „Češi na svoje letní dovolené, kdy často cestují s dětmi, preferují destinace dosažitelné dvě, maximálně čtyři hodiny letu z České republiky. Velký návrat turistů zažívá již druhým rokem Tunisko včetně ostrova Djerba. K tradičním středomořským „prázdninovým“ destinacím za poslední roky přibyly Maroko a Kapverdské ostrovy.“

Foto. Vlaďka Bratršovská

Foto. Vlaďka Bratršovská

Velká pozornost byla na tiskové konferenci věnována rovněž bezpečnosti a vízové a pasové problematice. Nedávné události v Thajsku, Keni a Egyptě jistě ovlivňují cestovní ruch, stejně jako informovanost veřejnosti o aktuální situaci. Jak naznačil Jan Papež, ministerstvo zahraničních věcí (MZV) je v poslední době mnohem přístupnější a má zájem komunikovat s cestovními kancelářemi, které již několikrát doplatily na nepřesná prohlášení zveřejněná MZV. Ministerstvo si podle Papežových slov začíná uvědomovat, že některé konflikty v turisticky hojně navštěvovaných zemích jsou pouze lokální a na turisty nemají vliv, není tudíž nutné vydávat přísná doporučení k omezení cest. Jako příklad mohou sloužit události v Bangkoku, které nijak neovlivňovaly turistiku na oblíbených thajských ostrovech.

„Těší mě, že ve všech oblíbených turistických destinacích je klid, a Češi se tak nemusejí obávat žádných bezpečnostních rizik během své dovolené,“ konstatuje k tomu Viliam Sivek, nicméně dodává: „I přesto je nezbytné si předem zkontrolovat, zda má turista pro některé země pas s dostatečně dlouhou platností. Také by nemělo být podceňováno cestovní pojištění, které cestovní kanceláře dnes běžně nabízejí v rámci koupě zájezdu.“

ACK ČR důrazně upozorňuje klienty, aby si před letní sezonou zkontrolovali délku platnosti pasu. Například do Turecka se dostanou, jen pokud bude jejich pas platný ještě nejméně šest měsíců po návratu. To samé platí pro Egypt, kde je navíc nutné uhradit ještě vízový poplatek, nově ve výše 25 USD. Vízum zprostředkuje cestovní kancelář nebo je turisté obdrží na letišti. Naopak Spojené arabské emiráty či Kanada víza letos zrušily.

Veřejností poněkud přehlíženým problémem, který ale ACK ČR trápí, jsou internetové prodeje. „Prodeje přes velké on-line agentury průběžně stoupají. Důvodem je především kumulace lehce srovnatelných nabídek na jednom místě, která je pro klienty výhodná. Nový občanský zákoník ale nyní stanovil cestovním kancelářím povinnost informovat klienty před nákupem zájezdu o všech náležitostech, které musí cestující před svou cestou splnit. Vedle pasových a vízových formalit se často jedná i o očkování. Někteří internetoví prodejci tím, že se snaží co nejdéle skrývat přímého organizátora zájezdu, plnění této povinnosti cestovním kancelářím znesnadňují. Důsledkem je fakt, že klienti nemají např. na včasné zajištění povinného očkování dostatečný čas. Snažíme se proto narovnat vztahy mezi touroperátory a agenturami a internetový prodej kultivovat,“ shrnul toto ožehavé téma Zdeněk Kříž.

 

Lenka Neužilová

TOP destinace Čechů 2013
Chorvatsko 797 000
Itálie 526 000
Slovensko 496 000
Řecko 339 000
Rakousko 339 000
Turecko 280 000
Španělsko 185 000
Francie 149 000
Egypt 122 000
Bulharsko 115 000
Tunisko 115 000
Německo 115 000
Maďarsko 90 000

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..