Cestovatelský podvečer v Praze

Skandinávský dům ve spolupráci s Klubem cestovatelů a CK Periscope srdečně zve na šestý ročník cestovatelských přednášek. Akce se uskuteční 21. ledna 2017 v Klubu cestovatelů v Praze.

Foto: Jakub Vlček

První část letošního Cestovatelského podvečera je zaměřena na památky ostrovů jižního Švédska. Ing. arch. Jan Pešta provede návštěvníky středověkým městem Visby. Těšit se můžete na Gotland, Öland a Fårö z pohledu architekta i na jeho cestovatelské zážitky. Vyznavačům neotřelých sportovních výkonů a dobrodružství v islandské pustině je určena druhá část večera. Jakub Vlček povypráví o cestě do země sopek, lávových polí a vodopádů, kam se tentorkát vydal na kole a společně s Martinem Čunátem projel vnitrozemím přes ledovec, po stezkách, kde auto nepotkáte. Obě přednášky budou doplňovat fotografie.

Program:

17:30–18:30 Ing. arch. Jan Pešta: Památky a zajímavosti švédských ostrovů

19:00–20:00 Jakub Vlček: Na kole mezi sopkami

17:30–18:30 Památky a zajímavosti švédských ostrovů

Na velkých švédských ostrovech v Baltském moři (Gotland, Öland a Fårö) se dochovalo mnoho památek a zajímavostí. Ing. arch. Jan Pešta představí ostrovy s příjemným slunečným podnebím, které patří k tomu nejzajímavějšímu, co Švédsko nabízí, přesto stojí poněkud stranou zájmu (což je samozřejmě pro návštěvníka příjemné).

Nejvýznamnější památkou je středověké město Visby, centrum Gotlandu, bezesporu nejlépe dochované a nejhezčí historické město celé severní Evropy. Přístavní město s malebnými uličkami a téměř středomořskou atmosférou lemují skvěle zachované hradby. Je zapsáno na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, přesto se zde nebudete tísnit s davy turistů. Na ostrově se kromě Visby zachovalo také mnoho středověkých kostelů a další pamětihodnosti. Je zajímavé, že podobné středověké kostely nacházíme i na estonských ostrovech Saaremaa a Muhu, kde jim říkají „švédské kostely“. Ostrůvek Fårö, oddělený od Gotlandu jen úzkým průlivem, je známý zase svými bizarními útesy (raukar). Třetí z velkých švédských ostrovů – Öland – nabízí početné megalitické památky z období pravěku. Symbolem ostrova jsou ale především dřevěné větrné mlýny. Také historická krajina jižního Ölandu je památkou UNESCO.

19:00–20:00 Na kole mezi sopkami

Jakub Vlček se při své druhé cestě na Island rozhodl přejet na kole ostrov z jihu na sever a zpět. V sedle strávili s Martinem Čunátem šestnáct dní a kromě turisticky známějších míst, jakými jsou například Geysir a Jökulsárlón, si prohlédli i málo navštěvované vnitrozemí, v jehož srdci leží také krásný stratovulkán Askja. Jakub Vlček zavede návštěvníky k vodopádům, do fjordu Siglufjörður na severním konci ostrova, k jezeru Mývatn, k sopce Hekla či do oblasti Landmannalaugar, která díky své neobvyklé scenérii pro cyklisty představovala asi nejhezčí úsek cesty. Nebudou chybět ani informace praktičtějšího rázu, týkající se financování či stravování v těchto podmínkách.

[box]

Kdy: 21. ledna 2017 od 17:30

Kde: Klub cestovatelů (Masarykovo nábřeží 22, Praha 1)

Vstupné: 60 Kč/50 Kč pro členy Skandinávského domu

Vzhledem k omezené kapacitě sálu, doporučujeme rezervaci vstupenek na e-mail filip@klubcestovatelu.cz (rezervace propadá 15 minut před začátkem první přednášky), a to nejpozději do soboty 21. 1. 2017 9:00. Platba vstupenek proběhne na místě v hotovosti.

[/box]

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button