Cestovatelská beseda o Íránu

Cestovatelská beseda o Íránu se bude konat v pondělí 27. ledna od 19 hodin v kavárně Potrvá v Praze-Dejvicích. Co vše se skrývá za nálepkou arabské země, představí Vladimír Váchal, který Írán navštívil čtyřikrát a na teheránském institutu Dekhoda získal certifikát z perského jazyka.

Írán, ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/humbleslave

Írán, ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/humbleslave

Írán bývá v očích většiny symbolem pro nepochopitelný strach a ikonou radikálního islámského režimu. Jaká je ale pravda? Je tato islámská republika opravdu jen zemí, kde převládá černá barva oděvů, islám pokrývá veškeré aspekty života lidí a pouhá zmínka o západním světě je záminkou k vyvolání nevraživosti? Nikoliv. Bezesporu by se dalo říct, že z pohledu laické veřejnosti se jedná o jeden z největších kulturních omylů.

Jak se změnil Írán po Islámské revoluci v roce 1979? A jaká je situace v zemi dnes? V rámci besedy se podíváte do centrálního Íránu – Persepoli, Esfahanu. Na čaj se zastavíte v malé Qazvínské čajovně strýce Hassana a navštívíte Alamut, hrad vražedných Assasínů, kteří v jistých dobách byli postrachem širokého okolí.

Irák Foto: AFS Mezikulturní programy, o.p.s.

Írán Foto: AFS Mezikulturní programy, o.p.s.

Dozvíte se, jak snadné je po Íránu cestovat i bez znalosti perského jazyka a seznámíte se s některými specialitami místní kuchyně. Nebude chybět povídání o Teheránu jako pulzující metropoli moderního perského života a nenápadně vkročíme i do života samotných Íránců v situacích, kdy jim cestu zkříží tak nevídaný úkaz, jakým s jistou rezervou západní turista stále v Íránu je.

Hlavním partnerem celého projektu je nezisková nevládní organizace AFS Mezikulturní programy, o. s. Podrobnosti najdete zde.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..