Data & studieZprávy

Cestovat bez kvalitního pojištění je zbytečný hazard

I cestovní kanceláře by měly svým klientům dostatečně vysvětlovat, jaké služby pojišťovny nabízejí, jaké mají v zahraničí zázemí a že je v jejich zájmu vsadit na kvalitu od odborníků.

Foto: Archiv ERV
Foto: Archiv ERV

Podle statistik využívají cestovní pojištění na cesty do zahraničí téměř tři čtvrtiny Čechů.

Každý pátý z nás se ale spoléhá na cestovní pojištění na své bankovní kartě, a to se nemusí vyplatit. Stejně jako spoléhat se na evropský průkaz zdravotní pojišťovny. Ani ošetření v EU totiž není nikdy bezplatné. U bankovních karet a karty zdravotní pojišťovny je třeba počítat s vysokou spoluúčastí za ošetření, většina běžných léků a zubní ošetření se navíc hradí plně a v hotovosti. A třeba repatriaci si musí nemocný hradit sám, přitom například sanitka z Itálie stojí zhruba 70 tisíc korun. Pojištění se také mnohdy aktivuje až platbou kartou v zahraničí.

Pokud si turista nesjedná komerční cestovní pojištění, musí počítat s tím, že nemá nárok na žádné asistenční služby. Například ERV Evropská pojišťovna vlastní síť Euro-Center, která nonstop po celém světě zajišťují, aby se klientům dostala péče ve vysokém západoevropském standardu. A to i v rozvojových zemích, kde jsou všeobecná životní úroveň, hygiena a zdravotnictví na skutečně nízké úrovni. Zaměstnanci Euro-Center jsou obvykle Evropané, kteří se tam usídlili, důvěrně znají místní prostředí a mají na starosti vytipovat, zajistit a průběžně kontrolovat poskytovanou péči tak, aby vše odpovídalo standardům náročného Evropana.

Lidé by si rozhodně neměli vybírat cestovní pojištění jen podle ceny v nejrůznějších srovnávačích. Důležité je vědět, jaké služby pojišťovny nabízejí a jaké mají v zahraničí zázemí. Když jde o zdraví, je dobré vsadit na kvalitu od odborníků, kteří neposkytují především povinné ručení a životní pojistky, ale specializují se na cestovní pojištění. Lékařské asistenční služby vyžadují zcela jinou znalost a nastavení, než je tomu u technické asistence.

Cestovní pojištění by mělo zahrnovat kromě pojištění léčebných výloh také pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví nebo majetku, kterou klient způsobí někomu jinému. Takový vytopený hotelový pokoj nebo srážka se zahraničním lyžařem může přijít na statisíce. U léčebných výloh doporučuji limit alespoň 3 miliony korun, u odpovědnosti za škodu minimálně milion. Trendem posledních let je pojištění storna dovolené, které využívají především rodiny s dětmi.

Více než polovina Čechů si objedná svou dovolenou po internetu, i cestovní pojištění si stále víc klientů sjednává on-line. A přes počítač hlásí i pojistné události. Stačí naskenovat všechny dokumenty a okamžitě začíná její likvidace, která například ERV Evropské pojišťovně netrvá déle než sedm pracovních dnů.

Ondřej Rušikvas
Ondřej Rušikvas

Ondřej Rušikvas

ředitel obchodu a marketingu

ERV Evropská pojišťovna

 

 

 

 

Ceníky lékařských zákroků, ošetření a škod z odpovědnosti
ošetření/zákrok země

náklady v Kč

sluneční alergie Chorvatsko, Řecko

2200–4000

gastroenteritida Egypt

3300–9650

týdenní hospitalizace při celkovém kolapsu z horka Bulharsko

360 000

operace slepého střeva Španělsko

143 000

den v nemocnici – napojení na přístroje Francie

110 000

letecký ambulantní převoz Tunis–Praha

517 000

Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button