Čeští turisté berou útokem first minute a eurovíkendy

Čeští turisté se probouzí po zimě a berou útokem čtyři typy jarního cestování: autobusové poznávací zájezdy po Evropě, letecké zájezdy k moři, eurovíkendy a relaxační pobyty v termálních lázních a aquaparcích. Zároveň probíhá do konce března first minute na letní dovolenou a také se doprodávají lyžařské zájezdy do Alpských středisek, uvedla to Kateřina Petříčková, tajemník Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Londýnská galerie Tate Modern Foto: Lucie Poštolková

Londýnská galerie Tate Modern Foto: Lucie Poštolková

„Podle současných prodejů můžeme potvrdit trend zkracování termínů jarních pobytů a poznávacích zájezdů. Čeští klienti vyhledávají zájezdy s co nejvíce zážitky za co nejméně peněz. Také zaznamenáváme v tomto období rostoucí poptávku po speciálních poznávacích zájezdech, tedy zájezdech na míru,“ řekla Petříčková.

Autobusové poznávací zájezdy po Evropě

Čeští klienti pro své jarní cestování (autobusem i letecky) využívají především prodloužených víkendů, jako jsou velikonoční pondělí a dále svátky 1. a 8. v květnu. Velmi oblíbené jsou tematicky zaměřené zájezdy, např. velikonoční slavnosti v Evropě.

V tomto období cestují Češi, kteří chtějí poznávat a nepreferují letní horka, velmi často na kratší pobyty do zahraničí (do 3 dní) s cestovní kanceláří. Typickým produktem cestovních kanceláří jsou autobusové zájezdy za poznáním, nejvíce vyhledávané Čechy v cenové relaci do 6 000 – 7 000 Kč za zájezd. Cestovní kanceláře zajišťují kompletní cestovní balíček v podobě autobusové dopravy, ubytování, průvodce a programu. Největším „hitem“ je dlouhodobě zájezd do Paříže, zpravidla spojený s návštěvou zámku a zahrad ve Versailles či pro rodiny s dětmi se Paříž kombinuje s návštěvou Disneylandu.

I mezi ostatními poznávacími autobusovými zájezdy figuruje na prvních místech popularity Francie, především okruhy po Normandii, Bretani, Provance a Francouzské riviéře. V žebříčku popularity dále následují okružní zájezdy po Itálii (Řím, Neapol, Florencie, Benátky, Toskánsko), Beneluxu, Švýcarsku, Německu, Rakousku a po Holandsku. K jaru jednoznačně patří také rozmanité evropské slavnosti.

Cestovní kanceláře nabízejí v jarních měsících rovněž řadu speciálních poznávacích zájezdů (zpravidla na 2 – 3 dny) – např. víkendové zájezdy pro milovníky umění a architektury – po stopách památek UNESCO, zájezdy za světovými výstavami květin, příležitostnými výstavami a hudebními festivaly, víkendové zájezdy za operou a koncerty.

Letos zaznamenávají cestovní kanceláře rostoucí zájem o zájezdy zaměřené na víno a gastronomii.

Zde musíme upozornit na organizaci podobných zájezdů nepojištěnými subjekty proti úpadku! V České republice stále podnikají a nelegálně organizují zájezdy nepojištěné subjekty (např. sportovní kluby, jazykové školy, zájmová sdružení a i některé cestovní agentury). Často se setkáváme s tím, že takové subjekty nabízí vícedenní poznávací zájezdy, aniž by byl spotřebitel chráněn formou záruky v případě úpadku organizátora zájezdu. Mnohé z těchto subjektů mají i vlastní katalogy zájezdů či vydávají reklamní letáky, kterými jsou pak velice těžko k rozeznání od legálně podnikajících cestovních kanceláří. V těchto případech ale klient chráněn proti úpadku není a mohou v případě insolvence subjektu nastat klientovi značné problémy.

Proto doporučujeme vybírat zájezdy pouze od cestovních kanceláří s koncesí a platným pojištěním proti úpadku, nejlépe na doporučení svých známých a příbuzných, kteří již služby dané CK vyzkoušeli a byli spokojeni. Rovněž by si klienti měli dát pozor na nabídku některých slevových portálů, kde se právě s nabídkou zájezdů od nepojištěných subjektů mohou setkat.

Letecké zájezdy k moři
Vzhledem k tomu, že jarní termíny platí pro dovolenou u moře v Evropě za mimosezónu, jsou velmi nízké ceny leteckých zájezdů k moři, což využívá spousta českých turistů, především seniorů. Ceny zájezdů jsou oproti létu levnější někde až o 30 %. Senioři často upřednostňují mírnější počasí kolem 20 – 25 stupňů, což není sice teplota vhodná pro koupání v moři, nicméně pro klidnou dovolenou bez přeplněných hotelů ideální. Naopak turistická sezóna panuje již v zemích, kde je v létě značné horko, takže už na jaře si turisté mohou užívat příjemného teplého počasí. Tyto zájezdy směřují především do Egypta, Tuniska či na Kanárské ostrovy.

Eurovíkendy

Právě na jaře je populární trávení víkendů v některém z atraktivních evropských měst, jelikož v létě je na městskou turistiku příliš horko a turisté tráví dovolenou raději u moře.
Češi jezdí na eurovíkendy nejčastěji do Paříže, Říma, Budapeště, Amsterdamu, Barcelony, Londýna a Benátek. Tato města jsou oblíbená v očích českých turistů nejen pro jejich atraktivitu, ale také pro cenově dostupnou leteckou dopravu do těchto měst, kterou nabízejí nízkonákladové letecké společnosti. Velice populární jsou víkendy ve Vídni, kam Češi jezdí většinou autem, autobusem nebo třeba i vlakem. Nejvytíženějším obdobím jsou Velikonoce, které umožňují cestovat na prodloužený víkend. V období Velikonoc vyrazí každoročně na „eurovíkendy“ přibližně 60 tis. českých turistů.

Relaxační pobyty v termálních lázních a aquaparcích
V tomto segmentu jsou z hlediska českých turistů jasnou jedničkou Slovensko a Maďarsko. Právě lázně a aquaparky jsou využitelné pro turisty i na jaře a na podzim.
Slovensko láká české návštěvníky především z důvodu nulové jazykové bariéry. Češi se na Slovensku vždy dorozumí a díky relativně příznivým cenám jsou pobyty na Slovensku stále oblíbené. Čeští cestovatelé na slovenských lázních rovněž chválí pěkně zrekonstruovaná zábavní centra na dobré úrovni s velkým množstvím termálních aquaparků a vstřícný přístup a ochotnou obsluhu slovenských hotelů a restaurací. Populárními lázněmi pro převážně relaxační, ale i léčebné pobyty, jsou např. Turčianské Teplice, Vyšné Ružbachy, Podhájská, Trenčianské Teplice, Piešťany apod.

Kromě Slovenska směřuje mnoho Čechů za těmito pobyty také do Maďarska, např. do lázní Eger a Hevíz, které jsou rovněž 13. nejpopulárnějšími lázněmi v Evropě, dále do lázní Harkány, Sárvár a lázní Mosonmagyaróvár, které jsou nejblíže vzdálené České republice.

Lyžařské zájezdy

Mnoho Čechů využívá velikonoční prázdniny k lyžařským zájezdům. Např. v Rakousku, kam Češi jezdí lyžovat nejvíce, se o Velikonocích setkají se zvýšenými cenami ubytování. Paradoxně v Rakousku probíhá „mimo sezóna“ právě teď a na Velikonoce se opět vrací ceny hlavní zimní sezóny. V Itálii končí hlavní sezóna 16. 3. a na Velikonoce se rovněž ceny vrací na úroveň hlavní sezóny.

Prodej zájezdů First minute

Nejvyšší slevy First minute platné do konce února již skončily. Nyní probíhají ještě slevy FM do konce března, ale již v nižších %, maximálně do 10%. Proto doporučujeme zakoupit si dovolenou co nejdříve. Podle informací od cestovních kanceláří může být v létě nabídka last minute zájezdů se slevou výrazně menší než vloni. Vliv způsobuje vedle ukončení charterové přepravy Holidays Czech Airlines také vzrůstající zájem Čechů o first minute nabídku leteckých zájezdů. Většina českých klientů si již zvykla kupovat zájezdy s předstihem, neboť slevy za včasný nákup jsou vysoké, nabídka velmi široká, ze které si vybere každý.

Největší zájem je o pobyty v prvních 3 týdnech v červenci z důvodu začátku školních prázdnin a státních svátků. Státní svátek 5. 7. letos připadá na pátek, proto pro dovolenou mohou rodiče využít i prodlouženého víkendu a vyčerpat si tak v práci méně dní dovolené. Právě vloni byly tyto tři týdny beznadějně vyprodané a nabídka zájezdů na poslední chvíli, tzv. Last minute, v tomto období byla naprosto mizivá.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..