Lidé

Cesta ze stínu

Ali Akbar Jowkar, velvyslanec Íránské islámské republiky v ČR, s námi hovořil o íránském výjezdovém i příjezdovém cestovním ruchu. Setkání pro rozvoj íránsko-českých vztahů v oblasti kultury a cestovního ruchu uspořádala agentura Czech Tourism.

Velvyslanec Íránské islámské republiky v ČR Ali Akbar Jowkar (třetí zprava). Foto: Amara Zemplinerová

Měl by člověk před cestou do Íránu vědět hodně o tamní kultuře, nebo průměrný turista cestu zvládne i bez přípravy?
Nejen pro Írán, ale i pro každý jiný stát platí, že čím víc informací si člověk osvojí před cestou, tím lépe. Nicméně i bez jakýchkoli specifických znalostí se turista v Íránu nepotká s žádnými problémy.

Írán v současnosti zažívá turistický boom: počet příjezdů zahraničních turistů se za uplynulých deset let více než zdvojnásobil a za rok 2017 činil kolem 5,5 milionu turistů, což znamená téměř 12procentní nárůst oproti roku 2016. Co je toho příčinou?
Jedním z důvodů je, že po jaderné dohodě začal být Írán v médiích představován v mnohem lepším světle. Negativní politický stín, který dopadal na Írán v médiích, byl velmi temný a vytvářel negativní obraz. Kdo si ale myslel o Íránu něco špatného, po návštěvě země zcela změnil svůj názor. A to platí dokonce pro zahraniční politiky. Dalším důvodem je obrovský potenciál Íránu, pokud jde o cestovní ruch. Týká se to přírodních krás, historie i kultury. Íránci jsou navíc velmi přívětiví a pohostinní. A to je něco, co si získá srdce každého návštěvníka.

Má Írán potenciál v segmentu pobytové a požitkové turistiky, tj . v oblastech, jako jsou lázně, koupání, gastronomie, wellness…
Určitě ano. Írán je velmi rozsáhlá země. Například v provincii Ázerbájdžán nebo v centrálním Íránu najdete plně vybavené hotely pro pobytovou turistiku.

Domluví se člověk v Íránu anglicky?
Mladá generace anglicky umí. U starší generace bude procento znalosti angličtiny menší, stejně jako v České republice nebo jiných zemích.

Svatyně imáma Alího ar-Rezy v Mašhadu.

Která místa byste nám v Íránu osobně doporučil?
To je velmi těžká otázka a odpovědět na ni je skoro nemožné – je jich tolik. Osobně mám velmi rád 0 jeskyni Ali Sadr u města Hamadán. Je velmi rozlehlá a v úseku několika kilometrů lze proplouvat. Velice krásné jsou zahrady v okolí Šírázu a vůbec památky v okolí tohoto města. Mám rád náboženská centra, například Mašhad, a rád jezdím i do Tabrízu.

Působí v Íránu mezinárodní hotelové řetězce, nebo spíše domácí firmy?
V současnosti je více hotelů lokálních značek, ale počet mezinárodních se zvyšuje. Jedná se především o hotelové společnosti z Německa, Turecka a Francie. Ovšem například místní hotel Abbasi v Esfahánu patří do světové hotelové špičky.

Hotel Abbasi v Esfahánu.

Kdo se v Íránu stará o příjezdový turismus a propagaci Íránu jako turistické země?
Organizace pro kulturu a turismus pracuje pod záštitou viceprezidenta a pak řada soukromých firem.

Kam do zahraničí cestují íránští turisté?
Nejvíce patrně do náboženských míst, jako jsou Karbalá a Nadžaf v Iráku. Na vrcholu žebříčku destinací je také Turecko, a to zejména proto, že pro Íránce je velmi snadné získat do Turecka vízum. Oblíbenými destinacemi jsou též Ázerbájdžán, Arménie, Gruzie a Rusko. Pokud se zjednoduší vízový režim evropských států, jsem si jistý, že značný počet íránských turistů zamíří právě do Evropy.

Včetně České republiky?
Pokud by Česká republika vízový proces trochu uvolnila, pak garantuji, že desítky tisíc Íránců chtějí Českou republiku navštívit.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button