Na cestě kolem ostrova Gran Canaria

Většina návštěvníků Gran Canarie se ubytovávají v jižní části ostrova spadající pod obce San Bartolomé de Tirajana nebo Mogán; anebo dále v hlavním městě, které se nachází na severu ostrova. Cesta kolem ostrova je jedním z nejtypičtějších výletů mezi návštěvníky, a dokonce i místní obyvatelé realizují tento výlet, či jeho část, alespoň jedenkrát za rok.

Charca y playa de Maspalomas Foto: www.grancanaria.com

Charca y playa de Maspalomas Foto: www.grancanaria.com

Návštěvník by měl vědět, že tato cesta kolem ostrova, kterou navrhujeme, je představena pouze z ptačí perspektivy tak, aby byl návštěvník seznámen s geografií ostrova. Bude-li chtít být obeznámen více do hloubky o každé cestě zde navrhnuté, je možné, aby si návštěvník sám zvolil jednu či více cest zde uvedených na jihu či severu ostrova.

Z hlavního města na jih ostrova

Pokud se nacházíte v hlavním městě a chcete se dostat do Maspalomas nebo Playa del Inglés, je třeba jet po dálnici směrem na jih (GC-1) a něco přes půl hodiny budete mít na dohled míle žlutých písečných dun. Cesta podél východního pobřeží se vyznačuje nízkými pobřežími a písečnými plážemi, to vše za mírného a slunečného podnebí, kde se déšť objevuje pouze zřídka.

Dunas de Maspalomas Foto: www.grancanaria.com

Dunas de Maspalomas Foto: www.grancanaria.com

Pokud vyjedete z hlavního města ostrova Las Palmas de Gran Canaria směrem na jih, necháte město za zády, ale ještě než dorazíte na pláž, se dostanete k druhému největšímu městu ostrova, Telde. Město Telde bylo původně hlavním městem jednoho ze dvou prapůvodních království, která dělila ostrov na dvě části (druhým hlavním městem byl Gáldar). Čtvrť San Francisco a čtvrť San Juan jsou povinnými místy k návštěvě. San Francisco je osamocenou čtvrtí s krásnými zahradami, kostely, kláštery, starými kamennými domy v kanárském stylu s dřevěnými teaovými piniovými balkóny.

Ve čtvrti San Juan se nachází jeden z největších parků na Kanárských ostrovech. V kostele San Juan Bautista se nachází překrásný vlámský oltář a obraz Krista ze 16. století namalovaný mexickými indiány pomocí kukuřičného těsta. Telde má také mnoho archeologických nalezišť, jako například el jeskynní trogloditní pahorek Cuatro Puertas.

Opouštíme Telde směrem k letišti na jih ostrova a dojedeme do obce Ingenio. Je to především obec uměleckořemeslná, obchodní a zemědělská, ve které je možné navštívit velmi známé kamenné muzeum Museo de Piedra. Název městečka se odvíjí od mlýna, ve kterém se v dávných časem mlela cukrová třtina, a jehož trosky jsou doposud zachovány.

Následně dojedeme do Agüimes. Městečko bylo sídlem jediného církevního panství na ostrově. Zde doporučujeme navštívit jeho historické centrum, kde se nachází biskupský palác tzv. Palacio Episcopal. Uvnitř farního kostela jsou uchovávána četná díla Lujána Péreze a jiné obrazy anonymních autorů. Mezi Agüimes a Ingenio se otevírá krásná přírodní rokle tzv. Barranco Guayadeque, dosahující výšky až 1500 metrů a vyúsťující až u východního pobřeží ostrova. Soudě dle vykopávek a obydlených jeskyní se předpokládá, že se jednalo o prapůvodní osadu důležitého významu. Jako ojedinělou atrakci v Guayadeque najdeme kostel vytesaný do skály, stejně tak jako interiér barů a restaurací přizpůsobený místní morfologii.

Foto: www.grancanaria.com

Foto: www.grancanaria.com

Na pobřeží Agüimes se nachází pláž Playa de Vargas, kde je možné praktikovat windsurfing, a dále pláž El Cabrón, jedna z nejkrásnějších končin k potápění. Pokud se vrátíme na dálnici, během okamžiku se dostaneme do města Santa Lucia se dvěma zcela odlišnými oblastmi: jedna vnitřní hřebenová hornatá a druhá pobřežní.

Ve vnitřní oblasti vystupují strmě příkré srázy hor Caldery de las Tirajanas s překrásnými palmovými háji a zemědělskou oblastí, kde se nachází obce Santa Lucia a San Bartolomé de Tirajana. Naopak u pobřeží najdeme pod širým nebem rozsáhlou obchodní zónu, největší na Kanárských ostrovech; anebo také pláž Playa de Pozo Izquierdo, známá po celém světě jako jedno z dějišť Mistrovství světa ve windsurfingu, které se koná každoročně v měsíci červenci.

Příště se vydáme z jihu na západ.

Destinací měsíce je Gran Canaria.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..