Zprávy

Český podzim v Londýně

Rokem 1997 se datuje historie festivalu Made in Prague, který se letos koná již podvacáté a uvede přehlídku 15 filmů českých tvůrců a poprvé představí na britské půdě tvorbu pražského Dejvického divadla.

Ze hry Ucpanej systém, Foto: archi Dejvického divadla
Ze hry Ucpanej systém, Foto: archiv Dejvického divadla

Pár slov k historii festivalu

Tehdejší ředitelka Českého centra Londýn Olga Poivre D´Arvor se před 20 lety rozhodla uspořádat velký festival, který by České centrum dostalo na kulturní mapu Londýna. Vznikl multižánrový festival představující českou kulturu jako celek a opírající se v názvu o silnou značku Prahy. Úspěch zaznamenalo množství českých umělců, ale nesmazatelně se zapsal především český film, který je od té doby ve Velké Británii prezentován pravidelně. 20. ročník festivalu Made in Prague uvede britskou distribuční premiéru filmu Já, Olga Hepnarová, které se zúčastní i tvůrci filmu – režisér Tomáš Weinreb a herečka Michalina Olszanska.

Silné ženy a rodina jsou klíčovými tématy festivalu, který proběhne ve dnech 5. listopadu až 2. prosince na mnoha místech v Londýně. Přehlídka obsáhne 15 filmů s osobní účastí režisérů Petra Václava (Nikdy nejsme sami), Slávka Horáka (Domácí péče), Jana Prušinovského (Kobry a užovky), Štěpána Altrichtera (Schmitke), Marka Škopa (Eva Nová) a herců Bolka Polívky a Emílie Vášáryové.

 

Češi v zahraničí

Mezi festivalová témata patří i sekce Češi v zahraničí, která zviditelňuje režiséry žijící v zahraničí, jejichž tvorba přináší trochu jiný pohled na českou společnost. Patří sem nejen režisér Petr Václav, který dlouhodobě žije v Paříži, a jeho film Nikdy nejsme sami, ale také v Německu žijící Štěpán Altrichter se svým zralým debutem Schmitke z česko-německého pohraničí či program věnovaný Barmě Země v pohybu: Filmy z Barmy, který reflektuje česko-barmské paralely a přínos českých dokumentaristů.

Zvláštní uvedení na festivalu patří i pokladům z Národního filmového archivu. Letošní ročník uvede němý film Gustava Machatého Erotikon s hudebním doprovodem Lydie Kaviny, virtuózní hráčky na teremin, a Obchod na korze Kadára a Klose.

 

Hra Teremin, Foto: archi Dejvického divadla
Hra Teremin, Foto: archiv Dejvického divadla

Dejvické v Londýně

V rámci jubilejního 20. ročníku festivalu připravilo České centrum nejen výběr toho nejlepšího ze současného filmu, ale i pestrý doprovodný program sestávající z divadla, výtvarné performance a hudby a v mnoha aspektech odrážející témata promítaných filmů. Do Londýna tak přijede vůbec poprvé pražské Dejvické divadlo, které uvede Zelenkova Teremina, Zimní pohádku od Williama Shakespeara a Ucpaný systém inspirovaný povídkami Irwina Welshe. Během tří večerů se v londýnském Greenwood Theatre odehrají tři britské premiéry: Teremin Petra Zelenky, Shakespearovu Zimní pohádku a Ucpanej systém inspirovaný povídkami Irvina Welshe.

„V rámci 20. ročníku Made in Prague jsme chtěli připravit opravdu výjimečný program sestavený z filmů, divadla a umění, které máme rádi a které ukáže, že nejen Londýn má živou a skvělou kulturní scénu,“ uvedla Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn.

Hra Zimní pohádkaFoto: archi Dejvického divadla
Hra Zimní pohádka, Foto: archiv Dejvického divadla

„Praha se dlouhodobě snaží prezentovat jako město se zajímavou kulturní nabídkou, která zahrnuje nejen klasický repertoár, ale i umění moderní a neokoukané. Proto pražský magistrát tento festival a účast Dejvického divadla na něm ochotně podpořil,“ doplnila Jana Hudcová, vedoucí oddělení cestovního ruchu Magistrátu hlavního města Prahy.

Ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová-Měřičková ještě upřesnila důvody výběru her uváděných v Londýně: „Pečlivý výběr her byl zaměřen na průřezovou tvorbu divadla, tedy na původní českou hru (Teremin), dramatizaci současné světové literatury (Ucpanej systém) a uvedení výborně zpracovaného klasického textu náročné Shakespearovy hry Zimní pohádka. Hostování v Londýně je pro Dejvické divadlo velká příležitost prezentovat to nejlepší z tvorby jednoho ze špičkových českých činoherních divadel současnosti.“

 

Další program festivalu

Svou tvorbu představí během performativní přednášky Pavel Sterec, projekt AutopsiA bude vystavovat v legendární Horse Hospital a celý festival zakončí večírek s audio-vizuální show DJ Ventolína a vánočním design-marketem.

Pestrý program poskytne příležitost spolupráce s řadou významných partnerů a skvělými prostory napříč Londýnem. Přestože hlavním festivalovým kinem je historické kino Regent Street Cinema v centru Londýna, kde se konaly první projekce bratří Lumièrů v Británii, festivalové projekce se budou konat i v prestižním kulturním centru Barbican, Gate Cinema na proslaveném Notting Hill, kultovním kině Close-Up a komunitním kině v Deptfordu na východě Londýna.

Dejvické divadlo naopak zavítá na jižní břeh Temže do Greenwood Theatre při King´s College zatímco program věnovaný Barmě je situován do Frontline Club, centra nezávislého žurnalismu. Výtvarná performance Pavla Sterece se odehraje v rámci nově etablované výtvarné scény v Peckhamu, přičemž výstava AutopsiA bude k vidění v avantgardní Horse Hospital.

 

Lenka Neužilová

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button