Český Krumlov vybral od zájezdových autobusů přes 13 milionů Kč

 Český Krumlov vybral od 1. června do konce září na poplatcích od zájezdových autobusů na takzvaných bus stopech 13,6 milionu korun. Do konce roku čeká město tržby z tohoto systému až 18 milionů korun. Přes 95 procent autobusů přijíždí již se zaplacenou rezervací místa.

Radnice od 1. června zpoplatnila vjezd zájezdových autobusů do města. Za příjezd a odjezd z takzvaného bus stopu platí jeden autobus 1250 korun. Před tím dopravci neplatili nic.

Do Krumlova přijelo od června do konce září 12 500 autobusů, které využily pro výstup a nástup dva nové bus stopy ve Chvalšinské ulici. „První sezonu provozu hodnotíme jako velice úspěšnou. Dobře zafungovaly i zesílené kontroly městské policie,“ řekl ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF) Petr Troják. Fond, městem vlastněná firma, systém provozuje.

Město původně očekávalo, že letos získá z provozu bus stopů 15 milionů Kč. Troják uvedl, že výběr peněz je daleko lepší, než radnice plánovala. „Předpokládali jsme postupný náběh systému. Tím, že je poměrně silný i začátek října, budeme se blížit až k 18 milionům. Příští rok to bude až 25 milionů. To je jako sen: plánovali jsme za rok dvacet milionů. Ukazuje se, že autobusů sem jezdí i maličko víc, než jaká jsme měli počítání: všechny jsme nedokázali spočítat, když nám tady turisty vykládaly, jak se jim zlíbilo,“ řekl Troják.

Na všech příjezdových cestách do Krumlova je naváděcí systém, dovede řidiče autobusu na terminál a pak na parkoviště. Přes 95 procent autobusů jezdí se zaplacenou rezervací místa pro výstup a nástup turistů, zdržení tak nevznikají. Autobusy se odbavují automaticky pomocí QR kódů.

Bus stopy jsou na parkovišti Jelenka 2 a ve Chvalšinské ulici. Systém je dočasný, na tři roky, než město otevře terminál zájezdových autobusů. V roce 2022 hodlá zprovoznit terminál pro tyto autobusy za řekou Polečnicí.

Díky bus stopu v oblasti Jelení zahrada klesl počet turistů, kteří dosud přecházeli frekventovanou Chvalšinskou silnici, o 60 procent. Dvě třetiny autobusů zastavují právě na bus stopu u Jelení zahrady. Díky systému se rovnoměrněji do celého dne rozprostřel i příjezd autobusů. První autobusy přijíždějí v 8:00, poslední odjíždějí po 20:00.

Město chce placeným systémem regulovat počet krátkodobých návštěvníků a zvýšit příjmy z turismu. Každý rok přijede do Českého Krumlova kolem 16.000 zájezdových autobusů, turistů ročně zhruba dva miliony. Náklady na vybudování dvou nástupních a výstupních míst byly pět milionů korun.

V Českém Krumlově žije asi 13 000 lidí. Letos má rozpočet s příjmy 390 milionů a výdaji 365 milionů.

Newsroom TTG, ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..