Trendy

Česko je na sedmém místě v počtu hostů přijíždějících do emirátu Rás al-Chajma

Generální ředitel Úřadu pro rozvoj cestovního ruchu emirátu Rás al-Chajma Haitham Mattar představuje destinaci, která nabízí dokonalou pohodu u moře, rozmanitou místní kulturu, 7000 let historie i možnosti pro aktivní turistiku.

Haitham Mattar, generální ředitel Úřadu pro rozvoj cestovního ruchu emirátu Rás al-Chajma, a Amara Zemplinerová z TTG Czech. Zdroj: Petr Bílek

Na které hosty zaměřujete své marketingové aktivity?

U nás je každý vítán, jsme velmi pohostinná země. Své si zde najdou rodiny či jednotlivci, kteří chtějí odpočívat u moře, sportovci i golfisté, lidé, kteří by u nás rádi měli svatbu či se k nám vypravili na svatební cestu. Usilujeme o to, aby do emirátu Rás al-Chajma přijížděli zájemci o kulturu, wellness i sport a dobrodružství. A máme dobrou nabídku i pro kongresovou turistiku. Do roku 2018 bychom byli rádi, aby k nám ročně zavítal milion hostů.

 

Od 22. května létá do Rás aj-Chajma přímá linka, kterou zajišťuje společnost Fischer. Stačí jeden let týdně?

Emirates, ČSA a Quatar Airlines provozují přímé lety do Dubaje. A odtud je to jenom 45 minut jízdy do Rás al-Chama. Loni z České republiky k nám přijelo zhruba 12 tisíc lidí. Jsme přitom malá země. V Dubaji je 110 tisíc hotelových pokojů, u nás to je pouze 5 tisíc. Do roku 2025 však počítáme s 20 tisíci pokoji, přičemž Dubaj by jich měl mít 160 tisíc.

Vše pro dovolenou u moře, co potřebujete. Zdroj: RAKTDA

Jaký je váš cíl, pokud jde o počet návštěvníků z České republiky?

Dnes je Česká republika sedmým největším zdrojovým trhem pro náš emirát. Ovšem snadno se může dostat do první čtyřky. Letos je naším cílem kolem 13 000 návštěvníků z ČR, ale do tří let to může být i 25 000.

 

Do jaké míry provádíte marketing Rás al-Chajma samostatně a do jaké míry spolupracujete s ostatními emiráty?

Ve všech sedmi emirátech je hodně věcí, které mohou návštěvníci vidět a zažít. Abú Dhabí a Dubaji se podařilo ustavit svou pověst luxusní, naleštěné destinace. My jsme hodně odlišní. U nás nejsou mrakodrapy – my nabízíme tradici, kulturu a přírodu. Jsme malý emirát, žije tu jen kolem 350 tisíc lidí. Nabízíme klid a pohodu a krásné pláže. U nás nemusíte být jen v hotelu, můžete jít na oběd do měst, klidně do McDonald’s. Můžete objevovat celou zemi.

Nejdelší ze tří nových zip-line na zajištěných cestách v horách. Zdroj: RAKDTDA

Kdy je v Rás al-Chajma sezona?

Od října do května. V létě jsou teploty dost vysoké, ovšem počet letních návštěvníků roste. Loni v létě jsme zaznamenali silný růst, 36 % nárůst obsazenosti hotelů v období červen až červenec. Spousta lidí, zejména Němců, však jde na pláž v osm ráno, kdy je příjemných 32 stupňů Celsia. V jedenáct z pláže odcházejí na oběd, na nákupy či odpočívat do hotelu. A na pláž přicházejí zase ve čtyři a je tam možné být klidně do půlnoci. V létě je to velmi cenově výhodné: ušetříte na letence i na ubytování. Navíc máme speciální letní nabídku pro evropské trhy – děti do 12 let mají nejen letenku zdarma, ale i ubytování, stravování či různé atrakce.

 

Zastáváte zásady udržitelného cestovního ruchu?

Rozhodně. Teď jednám, aby někdo z UNWTO přijel do Rás al-Chajma, provedl posudek a zpracoval zprávu o tom, co děláme dobře, co děláme špatně a co ještě chybí. Nejsou to tedy jenom slova, ale i činy. Nedávno jsme zakázali provoz motorizovaných plavidel v mangrovníkových lesích. Turistiku v horách rozvíjíme také ekologicky, jak například ukazují naše nedávno otevřené zajištěné cesty, kde každý při zážitcích využívá schopnosti svého těla.

A všechno se snažíme dělat tak, aby to bylo ekologické. Zatím to není všude stoprocentní, například do pouště vyjíždějí terénní vozy stále na benzin. Chtělo by to elektrická terénní auta. Podle mě to ale přijde, až třeba Tesla začne prodávat auta s pohonem 4×4. Pouštní safari ostatně není nijak rozsáhlé, máme dva tábory. Ekologicky se ale můžete do pouště vypravit na velbloudu nebo na koni. Jsou přírodní chráněné oblasti, kam můžete jet jenom na zvířeti, nikoli autem.

Udržitelný způsob dopravy. Zdroj: RAKTDA

Otázka k distribučním kanálům: když někdo chce jet s rodinou k moři do Rás al-Chajma, jak to má udělat?

Můžete si vyhledat zájezd v cestovní kanceláři či agentuře, například Fischer. Já však doporučuji si zarezervoval hotel online. Podívejte se na naši stránku raktda. com a tam najdete hotely. Většina hotelů zaručuje nejlepší ceny na internetu. Pak si online zarezervujte let. Víza se vydávají při příletu. Takže celé je to velmi jednoduché.

 

Ale většina letů míří do Dubaje…

Stačí si vzít taxi, Uber nebo si domluvit vyzvednutí s hotelem. Není to tak složité, jako doprava z pražského letiště do centra. Z Dubaje je to opravdu jen 45 minut. Doporučuji si auto pronajmout. Můžete pak celou zemi lépe poznat.

 

Jak je to u vás s golfem?

Máme dvě golfová hřiště, z toho al-Hamra je velmi náročné, mistrovské hřiště.

Rás al-Chajma, skvělá zastávka na vaší golfové túře. Zdroj: RAKTDA

A další atrakce?

Doporučil bych vyhlídkový let hydroplánem společnosti Seawings do Dubaje. Let stojí asi 100 dolarů na osobu, ale v létě letí děti do 12 let zdarma. Máme i spousty tras pro horská kola. A poprvé se u nás jel silniční cyklistický závod Dubaj Tour. Vyjet si po silnici do hor je opravdový zážitek. Kolo si můžete přivézt či si je u nás půjčit.

Zelené mangrovníkové lesy, jaké v Dubaji nenajdete. Zdroj: RAKTDA

Jak rozvíjíte přímořské oblasti?

Na ostrově, či spíš souostroví Marjan by mělo být do budoucna dvacet hotelů oproti současným čtyřem. Marjan je z poloviny ostrov přírodní, z poloviny vytvořený. I ta umělá část je přes deset let stará, takže již vypadá přírodně. Zde bych chtěl zdůraznit, že máme opravdové moře, žádné umělé nádrže, ale nádherné opravdové pláže a moře s vlnami. A abych nezapomněl: koncem letošního roku bude navíc prohlouben náš přístav, aby tam mohly přistávat i velké osobní lodě.

 

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button