Akce

Česko a Spojené arabské emiráty navazují nové obchodní vztahy a zkoumají příležitosti pro spolupráci

První čtyři červencové dny probíhá Česko-emirátské obchodní fórum 2019. Hlavní setkání se v úterý 2. 7. 2019 konalo v hotelu Mandarin Oriental v Praze. Cílem fóra je rozvíjet obchodní spolupráci mezi oběma zeměmi a objevovat nové příležitosti.

Česko-emirátské obchodní fórum 2019 pořádá Česká obchodní rada v Dubaji ve spolupráci z Dubajskou obchodní a průmyslovou komorou pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Na úterním setkání v hotelu Mandarin Oriental v Praze přivítal účastníky a hosty Pavel Foubík, prezident České obchodní rady v Dubaji. Mezi hlavní témata jednání patřily inovace, robotika a umělá inteligence, smart cities, certifikace, letectví, řízení letového provozu, cestovní ruch, zdravotní péče, lázeňství, sklářství a organizace světové výstavy Expo 2020.

Za delegaci Dubajské obchodní komory promluvili náměstek ministerstva průmyslu Muhammed Bin Abdul Aziz Al Shehhi, prezident Dubajské obchodní komory Hamad Buamim a další. Zdůraznili mimo jiné postavení Dubaje jako vstupní brány pro firmy, které chtějí vstoupit na blízkovýchodní trhy. Připomněli také, že v Dubaji jsou velmi příznivé podmínky k podnikání, včetně kvalitní infrastruktury, systému víz pro zahraniční pracovníky a speciálních obchodních zón. Hassan Al Hashemi, generální tajemník obchodní komory SAE, představil tuto instituci a její činnost, která spočívá k rozvoji obchodních vztahů SAE s různými zeměmi. Konkrétně v případě České republiky vidí Al Hashemi je vidí jako perspektivní oblast stavebnictví, informačních technologií, automobilového průmyslu či výroby lékařských přístrojů.

David Koppitz, náměstek pro řízení sekce regionálního rozvoje Ministerstva  pro místní rozvoj, seznámil účastníky s rozvojovou strategií pro smart cities v České republice a představil hlavní pilíře smart měst: instituce, infrastrukturu, komunitu a kvalitu života. Konkrétně plán pro „smart“ Prahu počítá s tím, že hlavní město bude do roku 2030 čisté, sdílené, inteligentní a s vyřešenou individuální mobilitou. Pro vznik smart cities je v České republice třeba sbírat, harmonizovat a sdílet data, rozvíjet a realizovat udržitelné finanční programy, včetně PPP, crowdfundingu i efektivního veřejného financování, zahrnout projektu smart cities všechny účastníky, včetně veřejnosti, vytvořit stabilní právní rámec a podporovat inovativní řešení. „V České republice zatím ještě žádné smart město nemáme,“ připustil David Koppitz.

Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism, účastníky ze SAE seznámil s výhodami destinace Česká Republika, mezi něž patří dobrá dopravní dostupnost z emirátů (3 přímé lety mezi Prahou a Dubají), bezpečnost (Česko je šestou nejbezpečnější světa). Uvedl, že v loňském roce počet turistů ze SAE vzrostl o 20 procent, přičemž nárůst ze Saúdské Arábie byl podobný. Návštěvníci se Saúdské Arábie však u nás průměrně strávili 6 nocí, kdežto ze SAE jenom tři noci. „Rádi  bychom vám ukázali, že Česká republika nejsou jenom lázně a Praha, ale také vhodné destinace pro soft adventure, rodinnou dovolenou, či dovolenou v přírodě,“ zdůraznil Jan Herget. Zároveň zahraničním hostům sdělil, že české lázně představují dobrou investiční příležitost.

Radomil Doležal, ředitel agentury CzechTrade, účastníkům ze Spojených arabských emirátů připomněl, že agentura je kontaktním partnerem pro hledání kvalifikovaných českých výrobců. Připomněl také již úspěšně navázané spolupráce: Lasvit a Preciosa dodali osvětlení pro dubajské metro a operu, ERA dodává systémy pro sledování leteckého provozu, Emco zdravou výživu a Montáže Brož skladovací techniku. Další zástupci Česka se představí na výstavě Expo 2020 v Dubaji. „Budoucnost je naše – tvořme ji společně,“ vyzval zúčastněné Radomil Doležal.

Petr Heczko z agentury CzechInvest nastínil příhodné investiční klima v České republice a Jan Klas představil širokou škálu služeb a klientů (Emirates, Lufthansa, Flydubai, Turkish Airlines, Qatar Airlines a mnozí další) státního podniku Řízení letového provozu České republiky (ŘLP). ŘLP má 1028 zaměstnanců a loni odbavila celkem 912 853 pohybů v českém leteckém vzdušném prostoru, z čehož 254 312 připadlo na česká letiště.

Lucie Bílková ze společnosti Moser prezentovala tohoto tradiční výrobce českého křišťálu. Josef Knot, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, referoval o završení druhé etapy modernizace letiště České Budějovice, která stála 646 milionů Kč. Předností letiště je, že je ve vlastnictví Jihočeského kraje a statutárního města České Budějovice, a to v poměru 50:50. Kraj je navíc majitelem pozemků u letiště a již se ozývají investoři, kteří mají zájem developovat území kolem letiště. Zájem hlásí též zájemci o provozování nákladní letecké dopravy, kteří u letiště chtějí vybudovat skladovací plochy.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button