AkceKnihy a médiaKulturaNovinkyZahraničí

Česká tvorba tématem bruselského festivalu animovaných filmů ANIMA

Bruselský mezinárodní festival animovaných filmů ANIMA se letos zaměří na české tvůrce. Jeho hosty jsou Michaela Pavlátová se snímkem Moje slunce Mad, Jiří Barta, který zde představí svůj připravovaný snímek Golem, Daria Kaščejeva, autorka oscarového snímku Dcera.

V pořadí již 41. ročník festivalu se letos koná od 25. února do 6. března, proběhne v Bruselu i v dalších belgických městech. Výběr bude k vidění také online. Organizátorem českého fokusu je České centrum Brusel.

Festival ANIMA přivítá každoročně v ikonické budově Flagey (stejně tak v dalších belgických kinech) tisíce diváků. Jeho početné publikum letos zhlédne více než 40 českých filmů. Mezi nejvýraznější snímky patří Moje Slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové, Myši patří do nebe dvojice Denisa Grimmová/Jan Bubeníček a Barevný sen režiséra Jana Baleje. Také tyto filmy mohou festivaloví diváci vidět v několika reprízách v hlavním kině festivalu, Flagey v Bruselu.

„Takto rozsáhlá prezentace současného českého animovaného filmu v Belgii je splněným snem. Jsme rádi, že se nám ji podařilo spolu s festivalem letos uspořádat, a kromě výrazných tvůrců, kteří už sklízejí úspěchy po celém světě, do Bruselu přivézt také mladé talenty. Těšíme se na reakce belgického publika, přinášíme skutečně nejnovější výběr z české animované tvorby,“ říká Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel.

Celý český fokus bude zahájen programem v sobotu 26. února. Vedle dvou uvedení snímku Myši patří do nebe (ve francouzském a nizozemském dabingu) je již odpoledne pro děti od 5 let připravena kompilace krátkých filmů („Chic Czech“). Celý večer pak završí promítání snímků ze současné animace v dramaturgii festivalu Anifilm v Liberci („Czech This“). Toto filmové setkání proběhne za účasti režisérky Darii Kaščejevy a Jiřího Barty, vedoucího ateliéru animace Západočeské univerzity v Plzni. Jiří Barta coby zástupce tradice české stop-motion animace odhalí detaily svého připravovaného snímku Golem, Daria Kaščejeva představí bruselskému publiku snímek Dcera. Festival dává současně prostor celé řadě krátkometrážních snímků, které přijedou představit talentovaní čeští studenti a absolventi animace z FAMU a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve speciálním programu Czech Schools, a to v pondělí 28. února. Některé snímky byly vybrány také do hlavních festivalových soutěží, např. snímek Lístek od studentky UTB nadějné Aliony Baranové.

ANIMA online představuje platformu, která umožňuje zhlédnout veškerou nabídku krátkometrážních snímků včetně vybraných celovečerních filmů (např. Pat a Mat). Pozvání „na český film“ tak mohou využít nejen Belgičané, ale milovníci české kinematografie na celém světě.

Organizátoři: České centrum Brusel & Festival ANIMA

Partneři: Czech Film Center – Státní fond kinematografie, Velvyslanectví ČR v Belgii, Zastoupení Plzeňského kraje v Bruselu, FAMU, UTB, Anifilm

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button