Novinky

Česká republika otevře konzulární jednatelství ve Splitu a Burgasu

Česko od 1. červancer otevře konzulární jednatelství ve Splitu a v Burgasu, na která se mohou obracet turisté, kteří se dostali do problémů. Podle vývoje turistické sezony zváží i otevření jednatelství v Rijece.

Split / foto: archiv

Na rozdíl od loňska se neplánuje otevření podobného úřadu v Barceloně, protože s ohledem na pandemii koronaviru ministerstvo očekává menší zájem českých turistů o tuto oblast. Novinářům to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Náměstek ministra Martin Smolek upozornil, že se čeští občané mohou v případě potíží obracet nejen na profesionální konzuláty, ale i na české honorární konzuly. Ve světě jich nyní působí 223, nově se před letní turistickou sezonou otevřely honorární konzuláty na Tenerife, na Madeiře a v severošpanělském Gijónu.

Ministerstvo zahraničí letos zavedlo také konzulární call centrum, na které se lidé mohou obracet. Call centrum sídlí v Praze, podle Smolka ale v řadě případů může vyřešit řadu situací, kvůli nimž se Češi obracejí na konzulární úřady v zahraničí, a tím jim ulehčit agendu. Spuštění call centra bylo urychleno kvůli pandemii covidu-19, denně vyřeší několik set dotazů.

Petříček také apeloval na české turisty, aby se před cestou do zahraničí registrovali v dobrovolné databázi cestovatelů Drozd. “Můžeme následně s každým občanem, který je registrován, komunikovat, informovat o možném nebezpečí, o změně situace v konkrétní destinaci, a to s ohledem na rizika spojená s pandemií, protože se můžou pravidla v průběhu letní sezony měnit,” řekl.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button