TrendyZprávy

Češi tráví na letní dovolené v zahraničí 8 dní, Němci dva týdny, Italové zůstávají doma

Češi průměrně stráví na zahraniční letní dovolené 8,2 dne, přitom ještě před pěti lety strávili odpočinkem více jak 10 dnů. Vyplývá to z dat ERV Evropské pojišťovny a jejích sesterských společností, které se specializují na cestovní pojištění.

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock
Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

Lépe než my jsou na tom Poláci, kteří si dopřejí v průměru 10denní letní dovolenou v cizině. Nejdelší letní dovolenou tráví v letních měsících za hranicemi němečtí turisté, a to 13 dní, přičemž ještě před třemi lety to bylo 10 dní. Italové naopak tráví dovolenou většinou doma. Mimo svůj poloostrov jezdí v průměru pouze na 4,3 dny. Zbytek dovolené, více než týden si užívají ve své vlasti.  „Je to samozřejmé dáno tím, že Italové mají všechno potřebné k letní dovolené ve své zemi. Při započtení domácí dovolené jsou s 11,6 dny ve vyšším průměru Evropy,“ vysvětluje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Stejný počet dní jako Češi stráví na letní dovolené Ukrajinci.

Skokanem roku je Egypt

Absolutně nejoblíbenější destinací Čechů pro letní dovolenou je stabilně Chorvatsko. Jeho podíl se však již několik let snižuje. Vloni tam vyrazilo 785 tisíc českých turistů, nejméně za posledních pět let. Druhou nejoblíbenější destinací pro léto je Řecko s 290 tisíci návštěvníky a třetí je Egypt, který se stal skokanem roku. „Vloni Egypt navštívilo 185 tisíc Čechů, o 63 tisíc více než v roce 2013,“ upřesňuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. Cestovní kanceláře hlásí meziroční nárůsty prodejů zájezdů do Egypta v řádech desítek procent.

Němci ze zahraničních destinací volí nejčastěji Španělsko a Itálii. Italové vyjíždějí do Francie a Španělska. První volba Ukrajinců padá dlouhodobě na Turecko, následují Egypt a Bulharsko, které se ještě v roce 2013 nevešlo mezi pět nejoblíbenějších zemí.

Cestujeme raději na vlastní pěst

I když některé cestovní kanceláře hlásí nárůst počtu klientů, celkově jich mají méně. V roce 2014 to bylo 1,6 milionů zájezdů, o rok dříve to bylo ještě 1,9 milionů. Dalších 400 tisíc lidí si přes CK zajišťuje pouze ubytování nebo dopravu. Čtvrtina lidí si koupí zájezd přes internet, pětina na kamenné pobočce CK. Roste však počet individuálních cest, kterých bylo v loňském roce téměř 2 miliony (54 % všech zahraničních cest). „Samostatněji cestují také Němci a Poláci, kde je poměr mezi zájezdy s cestovními kancelářemi a individuálními cestami shodně 40 ku 60 %,“ říká Vlastimil Divoký. Ukrajinci služeb cestovních kanceláří téměř nevyužívají. S cestovkou vyjede jen každý sedmý.

Češi jsou národem cyklistů

Horská kola jsou naším nejoblíbenějším sportem na letní dovolené. V žádné z dalších sledovaných zemí se cyklistika nevešla mezi tři nejpopulárnější. Rádi také zkoušíme potápění, jízdu na čtyřkolkách a horolezectví. Italové a Poláci se na letní dovolené nejraději potápějí. V oblibě mají také surfování a kitesurfing. Španělé kromě toho milují vodní skútry a plážové sporty.

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button