Češi na Silvestra míří do Paříže a za teplem

Češi na Silvestra míří nejvíce do Francie, zvláště pak do Paříže.  V žebříčku deseti nejprodávanějších nechybí exotické destinace, ale ani Rakousko a Itálie. Vyplývá to ze statistiky prodejů cestovní agentury Invia. 

Eiffelova věž v Paříži Foto: Tristan Nitot/ WikimediaCommons

Eiffelova věž v Paříži Foto: Tristan Nitot/ WikimediaCommons

„Letos poprvé došlo na Silvestra k vyrovnání mezi poptávkami po lyžování a po exotice. Shodně 34 % klientů cestovní agentury Invia si na 31. prosince 2013 pořídilo lyžařské a exotické pobyty. Přitom největší zájem je o prožití oslav příchodu nového roku v Paříži,“ uvedl pro TTG Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.

Češi tak v letošním roce pomalu opouštějí hory, které v předchozích letech u silvestrovských pobytů dominovaly. Turisté se tak kopírují trendy západních zemí, kde lidé na Silvestra vyhledávají bujaré oslavy ve světových metropolích nebo na plážích exotických zemí.

Na Silvestra zamíří v letošním roce nejvíce Čechů do Paříže. Pobyty ve francouzské metropoli tvoří 22,5 % z celkového prodeje zájezdů na 31. prosince 2013 u cestovní agentury Invia.  Podle Michala Tůmy prožití vánočních svátků ve velkých městech celosvětově vyhledávají především mladí lidé mezi 25 a 35 lety.

Exotika táhne čím dál častěji

Češi si v období vánočních svátků stále častěji dopřávají odpočinek na plážích. Nejčastěji za sluncem odlétají do Egypta, který tvoří 8 % z celkové poptávky po pobytech na Silvestra. V letošním roce je překvapující zvýšená poptávka po dovolených do afrického Senegalu, především díky zavedení charterové linky. Populární je také Thajsko, Kuba, Spojené arabské emiráty, Dominikánská republika nebo Srí Lanka.

Ceny dovolených v exotických krajinách v posledních letech výrazně klesají. Průměrná cena letos činí 30 270 Kč na osobu. Ke snižování cen a rozvoji poptávky přispívá i zavádění charterových linek do oblíbených exotických letovisek. Tento krok totiž může snížit náklady na dopravu až o polovinu. Po Novém roce je v plánu zavedení charterových letů například na Mauritius, Maledivy a Srí Lanku.

10 nejoblíbenějších destinací na Silvestra u cestovní agentury Invia

Destinace

Podíl na celkovém prodeji

Průměrná cena na osobu

Francie

22,5 %

3 329 Kč

Rakousko

17,5 %

8 061 Kč

Itálie

10 %

11 387 Kč

Egypt

8 %

20 259 Kč

Velká Británie

5,5 %

4 747 Kč

Česká republika

5 %

3 068 Kč

Spojené arabské emiráty

4,5 %

28 970 Kč

Maďarsko

4 %

6 400 Kč

Kanárské ostrovy

3 %

17 166 Kč

Dominikánská republika

2,5 %

43 211 Kč

 lp

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..