Business trip ACK ČR do Maďarska: inspirace pro tvorbu produktu

Ubytování je nezbytným předpokladem turistiky. Ale o úspěchu cestovní kanceláře rozhoduje program – a jak ho umí prodat.

Foto: František Vaňásek

Foto: František Vaňásek

Maďarsko se prodává dobře

Maďarsko vždy umělo velmi dobře zužitkovat svůj turistický potenciál – a jeho návštěvnost nejen českými turisty stále roste. Lázeňské a zážitkové areály s vodou teplou za každého počasí, vzdálené obvykle jen půl dne a méně cesty autem od domova, jsou ideálním řešením pro pobyty rodin s dětmi na jedné straně, na té druhé ideální pro relaxaci z pracovního stresu a úlevu od civilizačních chorob pohybového aparátu. Tedy prakticky pro každého. K tomu v posledních dvou letech přispívá i výhoda, že umělé oslabení kurzu koruny vůči euru a dolaru se do kurzu forintu prakticky nepromítlo.

Pobyt v Maďarsku není jen voda a guláš

Zájem o to, aby turisté brali termály a wellness jako součást, ale ne jediný smysl své cesty, se čím dál víc projevuje na straně nabídky i poptávky. ACK ČR a Maďarská turistika organizují business tripy českých cestovních kanceláří postupně do všech částí Maďarska už sedm let. Zatímco v prvních letech se orientovaly víc na prohlídky lázeňských objektů a hotelů, v současné době dominuje programová nabídka. Při letošní cestě jsme tak prohlédli nejvýš dva hotely denně, zato programových možností jsme zažili plno.

Zajímavosti lze najít i v tak známých místech, jako je Budapešť – a není to jen návštěva památek nebo chronicky známé kulturní vyžití. Tatínka s dětmi „zaparkujete“ v Tropicariu a samy si nakoupíte v obchodním centru, jehož je tato jedinečná převážně mořská zoo součástí. Také plavbu po Dunaji lze zažít různě. Třeba s večeří a vínem obdivovat noční osvětlení, které je z hladiny řeky nejkrásnější. Nebo adrenalinovou „okružní jízdu“ obojživelným autobusem, který se za zvuků dramatické hudby vrhne do vln Dunaje a po úvodním zalití čelního skla vše hladce vyrovná a spokojeně pluje, jako by byl lodí, vzbuzuje nemalý zájem přihlížejících.

Autobusem se dá snadno dojet na „puszta show“, aniž byste museli až na skutečnou pusztu, nebo můžete navštívit zámeček císařovny Sisi, vše naprosto v blízkém dosahu.

Po Dunaji, resp. proti proudu čeká starobylé město Vác s řadou poutních i moderních artefaktů, zatímco na druhém břehu je Visegrád, který obvykle známe jen jako politický pojem. Chyba. Visegrád by mohl být pojem také v tom, jak se dělá cestovní ruch.

Turisté se královsky baví

Maďaři umějí „prodat“ kdejaký předpoklad pro akci, že bychom se to od nich měli učit. Ve Visegrádu jim k tomu samozřejmě pomohly významné opěrné body: zajímavý reliéf krajiny, královský hrad a trosky paláce, malé městečko v zeleni na břehu velké řeky. Tady to ale díky místním nadšencům dotáhli do poslední podrobnosti. Ubytování – na úrovni. Gastronomie – skvělá. Sportovní vyžití – co hrdlo ráčí vč. bobové dráhy a lanové houpačky s nádherným výhledem. K tomu v blízkosti částečně rekonstruovaného rozsáhlého královského paláce místní muzeum, které je vlastně svébytným turistickým centrem: restaurace s fontánou, z níž po spuštění teče bílé a červené víno, hala pro klání všeho druhu od historických turnajů po paintballové hry, expozice místních řemesel, kde řemeslníci v oddělených krámcích současně výrobu stylových předmětů předvádějí, provádějí a prodávají.

Na hradě nejen prohlídky (s průvodcem i bez), programy s uvítáním dobovou hudbou, vínem, středověkými souboji před královským párem, jejž ovšem představují náhodně vybraní turisté, které pořadatelé zahalí do královského hávu atd. Show obsáhlá, turisté nadšení, mimo jiné právě proto, že jsou vlastně zataženi do hry. Nedosti na tom, na hradě není vždy dobré počasí a snesitelné klima. To je ale zajištěné v hodovní místnosti v podhradí, kde se pro změnu pořádají královské hostiny – opět s dobovou hudbou, krojovanou obsluhou a s tím, že dva z hostů obdrží kostým krále a královny (ti ostatní dostanou papírové koruny).

Pro individuály to samozřejmě zas tak moc není, ti si mohou užít individuálních tras, termálního hotelu, výletů po Dunaji (např. Vác, Budapešť) a do blízké Ostřihomi. Zato skupiny, zvláště ty incentivní či jinak soudržné, si opravdu přijdou na své v Maďarsku skoro všude – a ve Visegrádu zvlášť. A k českým, resp. slovenským hranicím to není daleko.

Pracovníci členských cestovních kanceláří tak na business tripu, jehož nedílnou součástí je workshop s poskytovateli služeb, načerpali plno užitečných tipů a kontaktů pro svou nabídku.

ACK ČR

ACK ČR

Eva Mráčková, ACK ČR

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..