Brooklyn – barevný ostrov v New Yorku

Chcete si připadat jako Beastie Boys při psaní svého hitu? Vyrazte do Brooklynu, newyorské čtvrti, která nikdy nespí a žije vlastním rytmem.

Až vás omrzí věčně spěchající davy na Manhattanu a zatoužíte si trochu odpočinout od amerického snu, přejeďte přes nejstarší most přes řeku East River na ostrov Long Island do neuvěřitelně barevné čtvrti Brooklyn. Vedle sebe tu žijí ortodoxní chasidští Židé, Libanonci a Syřané, Rusové i Poláci, Hispánci a Afroameričané… Na rozdíl od zbytku New Yorku tu vládne uvolněná atmosféra, jako by se místní chtěli stále bavit na rodinném pikniku v parcích. Obchůdky střídají bistra, kavárny a restaurace, jezdí tu nejvíce food trucků a koná se tu nejvíce gastronomických festivalů.

New York se dělí na pět čtvrtí a Brooklyn je třetí největší. Leží na jihovýchodě města na západním konci ostrova Long Island a žije tu přes 2,5 milionu obyvatel, což z něj činí třetí nejhustěji zalidněné místo Spojených států amerických. Stěží najdete světovou národnost, která by tu neměla svého zástupce. V některých ulicích ani neslyšíte angličtinu, zní tu jidiš, španělština, francouzština a sem tam i ruština. Čechům je toto místo blízké svou uvolněnou atmosférou, trochu připomíná Amsterdam a zejména na pobřežní promenádě pražskou Náplavku.

Odkud se vzal?

Jméno pochází z původního názvu města Breuckelen, který v roce 1634 založili nizozemští přistěhovalci podle městečka Breukelen blízko Utrechtu, a zůstalo mu i po přičlenění k New Yorku v roce 1898. Svébytnosti se ale nevzdalo a i dnes, po více než sto letech, si tu nepřipadáte jako v nejznámějším městě USA. Jednotlivé části se vyvinuly z původních osad a vesniček a zachovaly si svou minulost. Možná k tomu přispívá i přirozená hranice – řeka East River, záliv Upper New York Bay a Jamaica Bay, Atlantik kolem poloostrova Coney Island a Buttermilk Channel, oddělující jej od ostrova Governors Island. Patří k němu i množství malých ostrůvků při pobřeží. Asi nepřekvapí zjištění, že Brooklyn je placka s nejvyšším bodem 60 metrů nad mořem v Prospect parku a na hřbitově Green Wood. Mezi nimi se 27. srpna 1776 odehrála bitva o Long Island, první boj americké války o nezávislost. Britové tehdy zatlačili kontinentální armádu za park a hřbitov a po pár dnech získali vládu nad přístavem a po celou dobu války oblast kontrolovali. Američanům ji vrátili až v roce 1783 po podepsání pařížského míru.

Co čtvrť, to jiný svět

Ač Brooklyn vypadá na první pohled jako cool hipsterské místo pro nekončící večírky, ústřední čtvrť Downtown Brooklyn je třetím největším obchodním centrem New Yorku. Závan luxusu je patrný v severozápadní části města, mezi brooklynským mostem a Prospect parkem, kde stojí kamenné domy z 19. století. Prospect park je zeleným srdcem čtvrti Park Slope, uvnitř se nachází zoologická i botanická zahrada (do 11. října je každé úterý vstup zdarma), děti se mohou projet na koních nebo si zabruslit v nově otevřeném Le-Frak Center v Lakeside. V rámci akce Celebrate Brooklyn se tu celé léto konají koncerty pod širým nebem. Brooklyn Arts Exchange uvádí na 50 představení za sezonu, koncerty pořádá
Brooklyn Conservatory of Music.

Do New Yorku z Prahy pohodlně doletíte přímou novou linkou společnosti United Airlines. Letenky si rovnou kupte ZDE.

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..