Brno: Výstava mikrominiatur

V Technickém muzeu v Brně probíhá až do 19. února výstava mikrominiatur. Jedná se o výtvory tak malé, že nejdou zhlédnout pouhým okem, ale jen pomocí optického zařízené – mikroskopu nebo lupy.

Foto: Archiv výstavy
Foto: Archiv výstavy

Autorem vystavovaných prací je Vladimír Aniskin z Ruska, který strávil na tvorbě objektů velikých jen zlomek milimetru mnoho týdnů a někdy i několik měsíců. Jeho dílo prezentuje velice náročnou a dokonalou práci. Jedná se totiž o vysoce profesionální řemeslnou techniku, která nemá na světě obdoby.

Práce na těchto objektech byla velmi precizní a titěrná. Už samotný název výstavy odkazuje na neuvěřitelný výkon a naprosté soustředění. Mikrominiaturní díla se vytvářejí ručně, což přináší také své problémy. První komplikací je třes rukou, který následně znesnadňuje vytváření mikrominiatury. Každý pohyb musí být proveden přesně a na první pokus. Druhým problémem je pulsování krve v prstech. Většina lidí zmíněné pulsování ani nepostřehne. Umělec se ale musí naučit pracovat přesně mezi údery svého srdce. Odsud je odvozen i podtitul výstavy „The art between heart’s beats – Umění mezi tlukoty srdce“.

Foto: Archiv výstavy
Foto: Archiv výstavy

Návštěvníci Technického muzea v Brně tak mají jedinečnou příležitost vidět například nejmenšího sněhuláka na světě, legendární okovanou blechu a další neuvěřitelná mistrovská díla. Kupříkladu karavana sedmi velbloudů v oku jehly je vysoká pouze mezi 80 až 100 mikrometrů. Dále je možné na výstavě vidět předměty tak malé, že byly vyhotoveny v řezu vlasů nebo v zrníčku máku.

Mikrosvět Vladimíra Aniskina můžete obdivovat v Technickém muzeu v Brně od 16. 12. 2014 do 19. 2. 2015. Vstupné do výstavy je zahrnuto v jednotné vstupence do všech expozic muzea.

Foto: Archiv výstavy
Foto: Archiv výstavy

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button