Brno: Od adventu do Tří králů

Technické muzeum v Brně připravilo pro své návštěvníky v neděli 29. 11. od 10 hodin zábavně naučnou akci Od adventu do Tří králů. Jejím cílem je připomenutí původního poselství vánočních svátků a zvyků, které se s nimi pojily.

Foto: archiv muzea
Foto: archiv muzea

Vánoční čas býval pro lidi především obdobím klidu, kdy se setkávali se svými blízkými a měli radost z toho, že jim mohou dát dárek, který ani nemusel stát velkou fi nanční částku. Právě tradiční hodnoty a poselství Vánoc se snaží výstava připomenout.

Po celém muzeu budou rozmístěny dílničky a stanoviště, kde se dozvíte o vánočních zvycích a jejich původu, vyrobíte drobné dárky, vyzkoušíte své dovednosti a znalosti. Čeká vás zdobení perníčků, pletení vánočky, lovení kapříka, výroba přáníček, svíček z včelího vosku, zdobení stromečku, promítání pohádek, výroba lampiček a řada dalších úkolů. A zatímco si děti budou hrát nebo vyrábět, rodiče si mohou číst o historii a tradici jednotlivých zvyků. Dozvíte se např. kdo to byl svatý Mikuláš, proč se věší jmelí, jak se prostírá vánoční stůl, co symbolizuje betlém a řadu dalších zajímavostí.

Věděli jste, že Brno má v souvislosti s Vánocemi jedno prvenství? V roce 1924 zde byl poprvé vztyčen Vánoční strom republiky se sbírkou pro opuštěné děti. Bylo to z iniciativy spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka. A jaká událost ho k tomu přiměla? To se také dozvíte v Technickém muzeu v Brně.

Pracovníci Technického muzea v Brně připravili tradiční české zvyky. Díky spolupráci s jazykovou školou Light Point ale můžete nahlédnout i do tajemství Vánoc v zahraničí. Lektoři letos vybrali
vánoce u našich sousedů v Německu, za oceánem v USA a na vzdálených Filipínách. Myslíte, že jsou zahraniční Vánoce podobné jako ty české? Nebo se zcela liší?

Letos je připravena dětskou soutěž, která se váže k Mezinárodnímu roku světla. Tři vylosované výherce, kteří správně odpověděli na soutěžní otázku, vyhlásí právě na adventní akci, v neděli 29. listopadu 2015 v Technickém muzeu v Brně.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button