Britské Panenské ostrovy ve zkratce

Britské Panenské ostrovy bývaly britskou kolonií, dnes jsou zámořským územím Velké Británie, kterou zde zastupuje guvernér. Dlouhý název se zkrátil podle začátečních písmen anglického názvu British Virgin Islands na BVI s výslovností “Bí Ví Áj” a jinak jim snad nikdo ani neřekne.

AA029948

Foto: BVI Tourism

Najdete je 80 km jihovýchodně od Portorika, jako jedny z prvních ostrovů Malých Antil, srpku ostrovů táhnoucích se až k Jižní Americe. Z 60 hornatých ostrovů je většina neobydlená, ale zato hojně navštěvovaná projíždějícími jachtaři, kteří klidné vody Karibiku brázdí po celý rok. Do zátok přijíždějí, aby si našli klidné místečko na pláži, nebo se občerstvili v plážovém baru, jediném obydleném místě ostrova.

Největší sopečné ostrovy jsou Tortola, Virgin Gorda a Jost Van Dyke, Anegada představuje jediný nízký korálový ostrov, plující v tyrkysové laguně poněkud stranou. Představte si oválný prstenec ostrovů lemujících kanál Sira Francise Draeka s rozměry 52 na 24 km. Takže když mezi nimi plujete, máte jich vždycky pár na dohled.

Jak se tam dostat?

Vzhledem k příznivému časovému posunu (mínus pět hodin) dorazíte na místo po 13hodinovém letu se dvěma přestupy, nejlépe přes Paříž nebo v Amsterodam a přes Svatý Martin. Podrobnosti o letech zde.
Jednotlivé ostrovy spojuje pravidelná lodní doprava.

Počasí je stálé subtropické a vlhké s průměrnou teplotou od 22 do 31 °C, s mořem příjemně teplým po celý rok. Největší množství srážek spadne od června do října, kdy může pršet až pět dní v měsíci. Ale spíš si představte lehkou teplou spršku, která vás pouze osvěží. Pravdou je, že období mezi červencem a říjnem je období s ojedinělou možností výskytu hurikánů a tropických bouřek.

Další výhodou je bezvízový styk pouze s cestovním pasem platným dalších 6 měsíců při odletu, žádné nemoci a tudíž žádná povinná očkování ani polykání antimalarik. Jedná se o velmi civilizovanou a bezpečnou destinaci, kde negramotnost nečiní ani dvě procenta.

Hlavním městem je Road Town, oficiálním jazykem je angličtina, jezdí se vlevo a platí se, světe div se, americkými dolary.

Kam na dovolenou?

Na ostrovech žije necelých 29 000 obyvatel. Jejich počet mnohonásobně převyšuje 400 000 turistů, kteří sem každoročně zavítají. Velká část připluje pouze na jednodenní výlet na zaoceánské výletní lodi k ostrovu Tortola, celá třetina stráví svou dovolenou na jachtě nebo na korálových útesech a vracích pod vodou.

Ostatní si užívají malých a klidných rezortů, klidu, skvělého jídla a pití. K tomu pěkné výlety do přírody a nepřeberné množství vodních aktivit, které můžete zakončit zkrášlovací nebo wellness procedurou.

Pro Evropany BVI objevil Kryštof Kolumbus, který je nazval Panenskými. Později se staly majetkem Holanďanů a nakonec je zabrali Britové

Gastronomie a nápoje

Sbíhat sliny se vám budou nad všemi způsoby, jakými se na BVI pokrmy upravují. Podávají se grilované, dušené, upravují se na roštu, s kořením jerk či na kari. Skvělou delikatesou jsou grilovaní anegadští humři s česnekovým máslíčkem.

Taky byste měli ochutnat mořskou potvoru, zvanou conch, stačí si jen vybrat, jakou zvolíte úpravu. BVI byly jednou velkou plantáží cukrové třtiny, ze které se právě tady začal vyrábět rum a z něj míchat nejrůznější koktejly. Jedině na BVI vám namíchají Painkiller, který zabíjí všechny neduhy na těle i na duši.

Sylva Santarová

Destinace měsíce: Britské Panenské ostrovy

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..