Nezařazené

Botswana – země velké pouště Kalahari i tisíců říčních ramen a lagun

Je to ale také země a ráj zvířat, malých i těch největších.

Foto: Amara Zemplinerová

Voda řeky Okavango, pramenící 1600 km odtud v Angole, naráží na rozpálenou poušť Kalahari a vypařuje se, řeka se nikam nevlévá, nýbrž postupně mizí. V této bezodtoké deltě tvoří labyrint kanálů, bažin, průlivů a ostrůvků a savany jedinečný domov pro nesmírné bohatství rostlin i zvířat. Delta řeky Okavango byla v roce 2014 zapsána jako tisící položka na seznam světového dědictví UNESCO. Na jižní straně delty, vlastně mělkého koryta vymezeného tektonickými zlomy, leží zdejší turistické středisko Maun.

V Botswaně návštěvník bydlí v „lodgích“ či „campech“ přímo mezi zvířaty. Výborným partnerem pro zajištění cesty i ubytování je touroperátor Wilderness Safaris, společnost byla založena v Botswaně, působí však již téměř v desítce dalších afrických států. „Našim hostům umožňujeme cestovat do nejméně dotčených oblastí Afriky. Řídíme se zásadami udržitelného cestovního ruchu, ze kterého musejí mít přínos i místní obyvatelé,“ představuje hodnoty Wilderness Safaris její generální ředitel Neil Steedman. Wilderness Safaris nejen zaměstnává místní lidi, ale úspěšně se snaží i o prolomení psychologické hranice mezi „luxusními hosty“ a „místními obyvateli“.

Zvířecí delta

Wilderness Safaris a její generální ředitel Neil Steedman. Foto: Amara Zemplinerová

Jedno zvíře je v Botswaně doslova dominantní: slon. Desítky sloních rodin potkáte v savaně i na břehu vody. Aby ne, když celou třetinu všech afrických slonů najdete v Botswaně a největší koncentraci těchto majestátních zvířat najdete v národním parku Chobe. V Botswaně slony účinně chrání, mimo jiné i zákazem jejich lovu. V Abu Camp funguje sloní sirotčinec.

V deltě Okavango je nádherné sledovat faunu i flóru při tiché jízdě po vodní hladině v tradiční lodi mokoro, dlouhé kánoi, která se řídí a pohání bidlem. Celý zvířecí park je tu neskutečný: na safari vidíte hyeny, antilopy, žirafy a zebry, nosorožce, hrochy, ve větvích zahouká sova Ketupa Pelova a ve vzduchu můžete vidět 359 dalších druhů ptactva. Žab se v deltě vyskytuje na 30 druhů, ve velikostním rozpětí od 2,5 do 24,5 cm. Žijí se tu i luskouni – podivní, hmyzem se živící savci s šupinovitým pancířem, kteří se dokážou stočit tak, že se takto pasivně ubrání i velkým šelmám. Žijí na zemi již 65 milionů let! Bohužel však na Zemi žije i člověk, a tak jsou luskouni velmi ohroženým druhem.

Celý tento nádherný svět je však třeba chránit. „Pokud by došlo k hospodářskému využití vody v Angole na horním toku řeky Okavango, například na zavlažování rýžových polí – a o takových plánech se mluví –, delta by vyschla,“ upozorňuje Map Ives, ředitel botswanské organizace na ochranu nosorožců.

Solné pánve

Soustava solných pánví Makgadikgadi zůstává většinu roku suchá, ovšem při deštích se dvě největší pánve – Sowa na východě a Ntwetwe na západě – zaplaví a přilákají zebry i jiné savce, ale především desetitisíce a někdy i statisíce plameňáků. V solných pánvích Livingston spatřil jediný orientační bod široko daleko, tzv. Chapmanův strom, mohutný baobab více než 1000 let starý. Dnes strom již bohužel padl, a tak si tuto památku můžete prohlédnout v ležícím stavu. V této sušší oblasti Kalahari vás čekají i setkání se sociálními tvory a bdělými vzpřímenými strážci – surikatami.

Pouštní centrum

V poušti Kalahari v centrální části země se rozkládá národní park Central Kalahari Game Reserve. Tisíce let obývají tuto oblast Křováci neboli Sanové. Prostřednictvím průvodců se s nimi lze potkat a nahlédnout do jejich života, který nás, lidi chaotické moderní doby, fascinuje svým důmyslem a zároveň jednoduchostí.

Další národní parky

Northern Tuli Game Reserve se rozprostírá na východě země při hranici se Zimbabwe a Jihoafrickou republikou a zahrnuje rozmanitá prostředí včetně savany, lesů a bažin a také příkré vápencové útesy a čedičové útvary a v nich 48 druhů savců a 350 druhů ptáků. Kromě výletů vozem je možno zde létat balonem, jezdit na kole či na koních či se naučit plést koše a nahlédnout do dalších místních řemesel.

Xigera Camp, kde Vám do oken koukají sloni. Foto: Amara Zemplinerová

Město na venkově

Gaborone se z malé vesnice začalo měnit na velkoměsto v roce 1963, kdy už bylo rozhodnuto, že se stane hlavním městem nového nezávislého státu. Gaborone znamená něco jako „docela se hodí“ či „není nepříjemné“. Můžete zde zažít atmosféru moderního afrického města a zároveň je příroda hned na dosah. Můžete navštívit například přírodní rezervaci Mokolodi, nejvyšší horu Botswany Otse či projet panoramatickou silnici z Gaborone do Kanye.

Africký téměř zázrak

Tvrzení, že Botswana je výjimečná, není jen obecná fráze, jakou lze říci prakticky o každé zemi, ale tvrzení fakticky podložené. Botswana, v letech 1885–1966 zvaná Bečuánsko, je stabilní a ekonomicky třetí nejvyspělejší země Afriky s velmi rozumnou hospodářskou politikou, svobodou projevu a demokratickými volbami, a především se společenským smírem. Přírodní parky, rezervace a chráněná území zaujímají celých 38 % rozlohy Botswany a hustota, či spíše řídkost zalidnění je velmi nízká: něco přes 2 miliony lidí na osmkrát větší ploše, než má Česká republika. Tento přírodní ráj Botswaňané zároveň účinně chrání, mimo jiné důsledným bojem proti pytláctví a podporou udržitelné i kulturní turistiky. Není to země pro návštěvníky levná, důraz se klade na kvalitu, nikoli na počet turistů. Všude tudíž máte pocit určité exkluzivity. Botswana je zkrátka ideální země pro turistiku, pokud hledáte úchvatnou zemi s přírodním bohatstvím a dotčenou turisty jen minimálně.

[box]

Kde přenocovat?

Nejlepší kontakt se slony a luxusem v deltě Okavango zažijete v resortu Abu Camp, který se po jednom již zesnulém slonu jmenuje. Nachází se nad velkou lagunou, zvířata pozorujete ze své terasy či restaurace. Xigera Camp (vyslovte kydžera) je obklopený hlubokými kanály a bujnou vegetací a do oken tu koukají sloni. Machaba Camp se nachází v oblasti Khwai, v severovýchodní části delty Okavanga, vedle rezervace Moremi. Základna je vybudovaná v klasickém stylu 50. let. Je vybavena safari stany, vnitřními koupelnami a obytnými prostory. K dispozici jsou i venkovní romantické sprchy.

Na severu země v národním parku Chobe a na břehu stejnojmenné řeky leží Chobe Game Lodge. Všechny pokoje mají výhled na řeku a každý den jsou na programu tři safari výlety. Krokodýlové jsou na dosah. V solných pánvích Makgadikgadi doporučujeme tradiční Camp Kalahari, plně napájený sluneční energií a vybudovaný z recyklovaných a místních materiálů. Na východě oceníte luxusní resort Tuli Safari Lodge, zelenou oázu v drsné a nádherné divočině, s kulisou žiraf.

[/box]

Více informací najdete na www.botswanatourism.co.bw.

Amara Zemplinerová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button