NěmeckoZprávy

Bonn – druhý život bývalého hlavního města

Kdo si před dnes již více než dvaceti lety myslel, že Bonn po ztrátě výsad hlavního města uvadne jako Růženka z pohádky, musel uznat, že se spletl. Toto město na Rýnu, bývalá „spolková hlavní vesnice“, dnes hospodářská a kulturní metropole světového formátu, se prezentuje sebevědomě, živě a zároveň poměrně poklidně. Důležitou roli hraje Bonn i nadále také na politickém jevišti: jako „druhá nejdůležitější adresa“ republiky, sídlo 16 institucí Organizace spojených národů a řady dalších mezinárodních sdružení.

Stará radnice, Foto: Tourismus and Congress GmbH
Stará radnice, Foto: Tourismus and Congress GmbH

 

Bonnská republika: dnes již „staré dobré časy“

Doby, kdy Bonn co by hlavní město reprezentoval Německo, nebyly vůbec z těch nejhorších; ba naopak, „Bonnská republika“ je dodnes synonymem poválečného ekonomického vzestupu, diplomacie a demokracie. „Cesta demokracie“ – pod tímto heslem se skrývá i okružní trasa, která začíná před Domem dějin a provází důležitými místy společenského a politického dění v bývalé vládní čtvrti. Dodnes si lze prohlédnout autentická místa jako Schaumburský palác, jednopodlažní kancléřskou rezidenci či bývalou zasedací síň spolkové rady.

 

Město jako muzeum – a muzea města. 

Bonn však není jen bývalým hlavním městem; těší se rovněž velké pověsti jako město umění. Jedním z hlavních magnetů pro náročného diváka je Bonnské divadlo s inscenacemi mezinárodního věhlasu. Další stálicí mezinárodního kulturního nebe je činoherní bienále, festival, jehož počátky sahají do roku 1992.

Umělecká galerie, Foto: DZT, R. Kiedrowski
Umělecká galerie, Foto: DZT, R. Kiedrowski

Významné exponáty najde návštěvník ve dvou z nejdůležitějších muzeí umění celého Německa, v bonnském Muzeu umění a v Síni umění a výstav Spolkové republiky Německo, známější pod názvem Spolková síň umění. Muzeum umění nabízí jednu z nejrozsáhlejších sbírek německého expresionismu, dále současné německé umění a mezinárodní poválečnou grafiku.

Kunsthalle pak míří za cílem o něco vyšším: její prostory mají být důstojným rámcem pro prezentaci „duševního a kulturního bohatství“ celého státu a místem rozkvětu mezinárodního dialogu mezi kulturou a politikou. Velké cíle – avšak milióny návštěvníků každým rokem napovídají, že od cíle k realitě není opravdu daleko.

 

Letní čas, čas oslav: kultura u Rýna i na Rýnu.

Od klasiky po hip-hop: široké spektrum hudebních stylů je charakteristickým rysem tradičního „Bonnského léta“, které se koná každoročně od června do září v celém centru města, které proměňuje v jedno velké jeviště již po 35 let. Rovněž každým rokem, od května do září, se podél nejkrásnějších úseků Rýna – a tedy i v Bonnu – konají festivaly ohňostroje s názvem „Rýn v plamenech“.

Ve světle ohňostrojů se lesknou nábřežní promenády a pamětihodnosti, proud řeky unáší slavnostně osvětlenou lodní flotilu, kterou doprovází ohnivé tahy štětcem po černočerné obloze – romantický a nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu. Celou rodinu asi naopak sotva osloví festival Rýnské kultury: punk, hardrock, garage, indie, blues a folk lákají každé léto na 170 000 návštěvníků.

www.germany.travel/cz/mesta-kultura/mesta/bonn.html

 

Německá turistická centrála

 

V dubnu je destinací měsíce NĚMECKO. Více článků o této zemi naleznete ZDE.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button