Bílou stopou po Jižním Tyrolsku

Je drobná a křehká, ale přesto se umí prosadit. Markéta Davidová (22) z Janova nad Nisou si ve dvou závodech světového poháru v Antholz-Anterselvě dojela pro zlatou a stříbrnou medaili. Byli jsme se podívat, co dělá z Jižního Tyrolska jednu z nejatraktivnějších běžkařských destinací na světě.

Foto: Adam Maršál

Úspěchu Makuly – jak Markétě přezdívají přátelé – přihlíželo v jihotyrolské aréně v Antholzu-Anterselvě na 60 tisíc diváků. Třebaže většinu tvořili Italové a Němci, jakmile moderátor zmínil jméno české biatlonové hvězdy, na tribunách se zvedl obrovský potlesk. Biatlon i běžkování patří mezi sporty, které spojují národy. Jižní Tyrolsko patří k běžkařským velmocem, a když se člověk podívá na region zblízka, brzy pochopí, že tento sport tu má obrovské zázemí. Antholzertal se dočkal světového ohlasu díky mezinárodním závodům mezi běžci-klasiky i bruslaři, ale upravená stopa spojuje střediska v Dolomitech jako bílá nit. Antholz je součástí Dolomiti Nordicski, největší běžkařské arény v Evropě s tratěmi o celkové délce více než 1300 km. Nikdo se tu nemusí obávat nekompromisních sporťáků, kteří vás s výstrahou „Stopa!“ nutí k uvolnění průchodu. Tady v Jižním Tyrolsku se všichni chovají hezky ohleduplně a nikdo se nebude podivovat, když si v pauze mezi dvěma okruhy dáte skleničku místního vína. Málokde zažijete tohle krásné spojení. Samozřejmě si nemusíte vozit vlastní vybavení, neboť vše lze půjčit na místě.

Foto: IDM Südtirol

Vyhledávanou lokalitou je Seiser Alm/Alpe di Siusi, kde najdete celkem 80 km dokonale upravených tratí všech obtížnostních úrovní. Největší náhorní plošinu Evropy lemují výhledy na nádherné masivy Dolomit, které přímo touží, aby je někdo obdivoval nejen na sociálních sítích, ale i na vlastní oči. Hory SassoLungo/Langkofel, SassoPiatto/Plattkofel a Sciliar/Schlern jsou tak blízko, že na ně pomalu dosáhnete hůlkou. Když vám dojde dech nebo vás jednoduše přepadne chuť, je tu bezpočet zastávek v útulných horských chatách s proslulou jihotyrolskou kuchyní vyladěnou tak, aby se dalo i po jídle pokračovat v pohybu.

Místo se chlubí 300 slunnými dny v roce a každý místní pamětník vám potvrdí, že to není reklama vymyšlená od kancelářského stolu. Líbí se tu rodinám s dětmi, které si můžou na místních mírných sjezdovkách osvojit i první oblouky při jízdě z kopce, ale současně sem jezdí trénovat také reprezentační běžkařské týmy. Výhodou jsou špičkově připravené tratě i poloha v nadmořské výšce od 1800 do 2200 metrů nad mořem. Právě proto se sem kromě našeho Stanislava Řezáče vracejí i dvojnásobný olympijský vítěz Petter Northug z Norska, stejně jako reprezentační družstva Švédska, Itálie nebo Spojených států. Všichni si tu kromě vynikajících tratí pochvalují také slunce, čistý vzduch a božské výhledy na okolní hory.

Foto: IDM Südtirol

Častým cílem běžkařů je také Nordic Arena v Toblachu/Dobbiacu, který je považován za výchozí bod oblasti Drei Zinnen/Tre Cime v Dolomitech. Údolí protíná 200 km upravovaných tratí všech obtížností a na stadionu končí jeden z prestižních závodů Tour de Ski. Otevřeno tu mají samozřejmě i pro veřejnost a díky nočnímu osvětlení se sem lidé jezdí sklouznout i večer po práci. Největší zájem je o delší výlety, kdy sem ráno přijede celá rodina autem, nechá ho na parkovišti a celý den běžkuje s tím, že se zpátky vrátí vlakem. Vlaková doprava v celém Jižním Tyrolsku má obrovskou podporu, protože je ekologická a je o ni velký zájem podobně jako u nás, kde lidé rádi cestují na kole a domů se vracejí po kolejích.

K dalším oblíbeným oblastem patří průsmyk Reschenpass nebo vysoko položená boční údolí Pustertalu. V údolí Gsiesertal si naproti tomu mohou příznivci lyžařské stopy užívat samotu. Také v údolí Sarntal a v Ridnaun čekají na běžkaře krásné tratě, které vedou přímo kolem tradičních tyrolských statků. Kdybyste se na některém chtěli ubytovat a poznat i něco z tyrolských tradic, zkuste síť Roter Hahn (Červený kohout). Aktivní dovolenou v Jižním Tyrolsku vám pomůže naplánovat stránka www.suedtirol.info.

Adam Maršál

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..