Bez helmy lyžuje každý druhý, páteřák nemá sedm z deseti Čechů

Každý druhý Čech vyráží na sjezdovku se snowboardem či na lyžích bez helmy. Pokaždé si ji na hlavu nasadí jen 54 % sjezdařů a snowboardistů. Přičemž páteř si chrání jen 31 % dotázaných, ostatní páteřák vůbec nemají. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Foto: Lucie Poštolková

Foto: Lucie Poštolková

Zatímco dítě bez přilby na sjezdovce téměř nepotkáte (nenosí ji jen 2 % dětí), dospělí jsou nepoučitelní. Helmu vůbec nemá celých 30 % z nás. Dalších 16 % si helmu nasadí jen občas, například na alpských sjezdovkách. „Je to opravdu dost nezodpovědné, když si uvědomíme, že zhruba 40 % úrazů na sjezdovce tvoří poranění hlavy,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. U chráničů páteře je situace ještě horší. Takzvaný páteřák si na lyže nebo snowboard obleče pokaždé jen osmina Čechů. Každý desátý uvádí, že si ho vezme jen, když si vzpomene, 8 % pak používá páteřáky jen v Alpách.  „Zarážející je, že chránič páteře vůbec nenosí více než polovina dětí (52 %). Na sjezdovku ho rodiče dají pokaždé jen každému čtvrtému dítěti,“ prezentuje výsledky průzkumu Vlastimil Divoký.

Úraz bez helmy vás může přijít draho

„Lidé by měli myslet rovněž na to, že pokud dojde k úrazu na lyžích v zemi, kde je nošení přilby povinné, má pojišťovna právo zkrátit jim výplatu pojistného. A to je může přijít až na statisíce korun,“ varuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. Helma je povinná pro děti například v Itálii a většině rakouských spolkových zemí.

ERV Evropská pojišťovna také zjišťovala, jak jsou na tom lyžaři ve zbytku Evropy. Naši západní sousedé jsou zodpovědnější. Například v Německu používají ochranu hlavy na sjezdovce pravidelně dvě třetiny dospělých (65 %) a 90 % dětí. O Britech by se dalo říct, že bez lyžařské helmy nedají ani ránu. Spolu s lyžemi si ji berou více než tři čtvrtiny z nich (77 %). Podobně jako my jsou na tom ale Dánové, nebo Švédi. V severských zemích nosí přilbu také jen něco málo přes polovinu dospělých. V Itálii je to dokonce jen 45 % lidí.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..