Benátky budou za vstup do města od každého turisty vybírat od května 3 eura, od příštího roku až 10 eur

Zastupitelé Benátek schválili návrh, že od letošního 1. května se začne turistický poplatek za vstup do historického centra města. Každý jednodenní návštěvník zaplatí 3 eura (kolem 77 Kč). Příští rok se ovšem poplatek zvýší až na 10 eur, v závislosti na poptávce.

Davy turistů na náměstí Sv. Marka v Benátkách během karnevalu, který se konal koncem února. Foto: Jaroslav Moravcik/Shutterstock

Od roku 2020 se turistické vstupné do města začne měnit podle aktuální poptávky. Základní výše bude činit 6 eur, ovšem v rušných dnech se zvýší na 8 eur a ve zvlášť rušných dnech až na 10 eur za den. V případě menšího příjezdu návštěvníků se budou platit jen 3 eura. Z porušení povinnosti zaplatit poplatek hrozí sankce od 100 do 450 eur. V návrhu se praví, že město zavede „plynulý a neobtěžující“ systém kontrol.

K zavedení poplatku získal starosta Benátek Luigi Brugnaro povolení ústřední italské vlády v rámci rozpočtu země na rok 2019. Návrh už schválilo i zastupitelstvo města Benátek, a je tedy právně platné.

Starosta Brugnaro označil poplatek za „důležitý obrat ve zvládání náporu turistů v Benátkách,“ a dodal, že vybrané peníze se použití zejména na likvidaci odpadu, opravu infrastruktury a také k omezení počtu návštěvníků na rozumnou míře. Hlavním motivem poplatku však podle starosty není zvýšit příjmy města, ale město a jeho obyvatele chránit.

V návrhu se počítá s tím, že do roku 2022 se bude denní návštěvník města se bude moci zaregistrovat předem. To pomůže k odhadu poptávky v průběhu času a také ke stanovení příslušného denního poplatku. Nikomu však vstup do města nebude upřen jen kvůli tomu, že se nezaregistroval předem.

Petr Bílek

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..