Nezařazené

Benátky budou za vstup do města od každého turisty vybírat od května 3 eura, od příštího roku až 10 eur

Zastupitelé Benátek schválili návrh, že od letošního 1. května se začne turistický poplatek za vstup do historického centra města. Každý jednodenní návštěvník zaplatí 3 eura (kolem 77 Kč). Příští rok se ovšem poplatek zvýší až na 10 eur, v závislosti na poptávce.

Davy turistů na náměstí Sv. Marka v Benátkách během karnevalu, který se konal koncem února. Foto: Jaroslav Moravcik/Shutterstock

Od roku 2020 se turistické vstupné do města začne měnit podle aktuální poptávky. Základní výše bude činit 6 eur, ovšem v rušných dnech se zvýší na 8 eur a ve zvlášť rušných dnech až na 10 eur za den. V případě menšího příjezdu návštěvníků se budou platit jen 3 eura. Z porušení povinnosti zaplatit poplatek hrozí sankce od 100 do 450 eur. V návrhu se praví, že město zavede „plynulý a neobtěžující“ systém kontrol.

K zavedení poplatku získal starosta Benátek Luigi Brugnaro povolení ústřední italské vlády v rámci rozpočtu země na rok 2019. Návrh už schválilo i zastupitelstvo města Benátek, a je tedy právně platné.

Starosta Brugnaro označil poplatek za „důležitý obrat ve zvládání náporu turistů v Benátkách,“ a dodal, že vybrané peníze se použití zejména na likvidaci odpadu, opravu infrastruktury a také k omezení počtu návštěvníků na rozumnou míře. Hlavním motivem poplatku však podle starosty není zvýšit příjmy města, ale město a jeho obyvatele chránit.

V návrhu se počítá s tím, že do roku 2022 se bude denní návštěvník města se bude moci zaregistrovat předem. To pomůže k odhadu poptávky v průběhu času a také ke stanovení příslušného denního poplatku. Nikomu však vstup do města nebude upřen jen kvůli tomu, že se nezaregistroval předem.

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button