Zprávy

Během jarních prázdnin roste na sjezdovkách riziko

Podle průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu vyráží na hory během jarních prázdnin 57 % lyžařů, tedy nejvíce v rámci celé zimní sezony. 87 % lidí, kteří jezdí do zahraničí, se věnují lyžování. V tomto období proto dochází kvůli přeplněným sjezdovkám k největšímu počtu srážek a zranění. Na konci loňské sezony jich pojišťovna meziročně evidovala o 27 % více.

Foto: Shutterstock.com

Celá jedna čtvrtina respondentů průzkumu uvedla, že někdy sama zažila úraz na horách. Dvě procenta Čechů dokonce přiznávají, že byli viníkem nehody a způsobili zranění jinému lyžaři, 38 procent lidí pak bylo svědkem nehody nebo úrazu. Mezi nejčastější zranění a komplikace během zimní dovolené patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů a nachlazení. Ani drobná ošetření ale nejsou levná – ceny se v zahraničí pohybují v desetitisících korun. Mezi nejzávažnější případy patří srážka s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. Pokud k takové nehodě dojde, musí viník uhradit i škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci, transport či ušlý zisk, bolestné nebo právníky. Například klientka ERV Evropské pojišťovny srazila v Itálii jinou lyžařku a způsobila jí zlomeninu krčku a holenní kosti. Léčebné výlohy (818 tisíc korun) tvořily menší polovinu celkově vyplacené škody – celkem se suma vyšplhala na 1,9 milionu korun.

Modrá kartička v zahraničí nestačí

Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu, lze totiž uplatnit pouze ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V zimních zahraničních destinacích je ale většina klinik soukromá. Pokud už modrou kartičku uplatnit lze, je i tak nutné se připravit na to, že budeme muset platit část ze svého. „Pacient má k dispozici pouze rozsah péče, která je v daném státě hrazena z veřejných peněz – jen v málokterém je zcela bezplatná. Například v Rakousku se doplácejí více než 4 eura za každou položku na lékařském receptu. Na Slovensku je poplatek u lékaře a téměř v každé zemi hradí pacient spoluúčast při pobytu v nemocnici. V Německu jde například o deset eur denně,“ upozorňuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny,

Ceník zákroků v Alpách

ambulantní ošetření naražených zad 5,5 tis. Kč
ambulantní ošetření zlomené ruky

(s následnou operací v ČR)

28 tis. Kč
operace natržených kolenních vazů 112–126 tis. Kč
operace komplikované nebo otevřené zlomeniny cca 400 tis. Kč
operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře cca 570 tis. Kč
převoz sanitkou do ČR 30–70 tis. Kč
svoz vrtulníkem ze sjezdovky 55–84 tis. Kč
zranění zahraničního lyžaře 560 tis. – 2,8 mil. Kč

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button