Nezařazené

Baleáry zavádějí novou turistickou daň

Návštěvníci Baleár budou od 1. července tohoto roku platit ekologickou daň, a to ve výši až dvou eur na den.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Turisté ubytovaní v jedno až tříhvězdičkových hotelích a účastnící okružních plaveb zaplatí daň ve výši 1 euro denně, turisté ubytovaní ve čtyř a pětihvězdičkových hotelích budou platit dvě eura denně. Povinnost platit daň se bude vztahovat i na ty, kteří se ubytují v apartmánech, vilách nebo kempech, děti do šestnácti let platit nemusí. Mimo sezonu, tedy od listopadu do dubna bude daň poloviční.

S dotazem na podrobnosti o nové dani jsme se obrátili na Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která je členem asociace ECTAA. „V návaznosti na obdržené stručné informace od evropské asociace ECTAA potvrzujeme, že Parlament Baleárských ostrovů schválil zavedení tzv. ekologické daně v regionu, s účinností od 1. července 2016. Účelem výběru daně je zachování udržitelnosti životního prostředí a vyváženosti místní ekonomiky. Dani budou podléhat všechna přenocování hostů v rámci turistického ubytování (včetně luxusních apartmánů, pronájmu nemovitostí, agroturistiky a kempů). Parlament rovněž ustanovil určité výjimky a slevy z výši daně: děti ve věku do 16 let budou od platby daně osvobozeny, na pobyty během mimo sezonu (od 1. listopadu do 30. dubna) se vztahuje sleva 50 % a 50% sleva se rovněž vztahuje na turisty pobývající na Baleárských ostrovech dlouhodobě, a to od 9. dne jejich pobytu. Naše asociace informovala členské cestovní kanceláře o schválení taxy a její účinnosti. Nezbývá než klienty informovat o zavedení daně. Předpokládám, že turisté budou taxu hradit na místě ubytovateli. Zavedení jakékoliv taxy před hlavní turistickou sezonou není vítanou záležitostí. Baleárské ostrovy se pokusily zavést podobnou daň již v roce 2002, avšak po roce od výběru daně upustily z důvodu poklesu počtu příjezdů převážně německých turistů. Čeští turisté cestující dovolenou na Baleárských ostrovech volí spíše tříhvězdičkové hotely, tudíž pro 4člennou rodinu v rámci 10denního pobytu bude poplatek činit 20–40 eur v závislosti na věku dětí,“ vysvětluje Kateřina Petříčková, výkonná ředitelka AČCKA.

S vyjádřením AČCKA koresponduje i sdělení CK Fischer, za kterou informace doplnila tisková mluvčí Simona Fischerová: „Pokud by byla daň schválena, od klientů se bude poplatek vybírat až přímo na recepci v daném hotelu. Ekologická daň se totiž bude vyměřovat na základě kategorie hotelu. K celkové ceně zájezdu nebude daň připočítána, klienti budou ale na tento poplatek upozorněni před koupí zájezdu. Platit ho budou individuálně v průběhu dovolené.“

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button