ATM Dubai 2019 – Co by vás mohlo zajímat, pokud jste tam nebyli

26. ročník veletrhu Arabian Travel Market se konal od neděle 28. dubna do středy 1. května v Dubai World Trade Centre, kde se koná pravidelně od svého založení v roce 1994. Tedy s jedinou výjimkou, hned následující rok se přesunul do Bahrain International Exhibition Centre, pak se ale vrátil do Dubaje a už to tak zůstalo. V roce 1994 bylo na veletrhu 300 vystavovatelů a nějakých 7000 odborných návštěvníků, dnes, o 26 let později, je vystavovatelů 2,5 tisíce a návštěvníků kolem 40 tisíc. A jak už bývá u takovýchto akcí, zejména když je pořádají tak proslulé společnosti, jako je Reed Exhibitions Limited, zvykem, souèástí veletrhu byla i øada velmi podnìtných pøednášek, semináøù, setkání a diskusí.

Foto: ATM

Hned v první den veletrhu se konalo Arabia China Tourism Forum.

Vzhledem k tomu, že čínští turisté na cestách utrácejí bezkonkurenčně nejvíc ze všech – podle UNWTO utratili v roce 2017 258 miliard dolarů, tedy dvakrát více než Američani, třikrát více než Němci, čtyřikrát více než Britové a šestkrát víc než Francouzi – mnoho destinací i společností činných v cestovním ruchu se je snaží přilákat. Fórum seznámilo účastníky s nejnovějšími trendy v čínském výjezdovém turismu včetně vzrůstajícího počtu individuálních turistů a klesajícího počtu těch, co cestují ve skupinách, i stále většího podílu mladé generace mezi čínskými cestovateli a významného úbytku oficiálních delegací. Po hodinové panelové diskusi následovala individuální setkání s osmdesáti zástupci čínských touroperátorů, kteří se veletrhu účastnili v roli nákupčích.

 

Foto: ATM

Na téma, jak by v budoucnosti mohly příjmy z cestovního ruchu snížit ekonomickou závislost Saúdské Arábie na těžbě nafty, se hovořilo v panelové diskusi Why Tourism is Saudi’s New White Oil. Podle výzkumu, který provedla pro ATM 2019 společnost Colliers International, domácí turistický ruch by měl v letošním roce vzrůst o 8 procent, příjezdy zahraničních turistů o 5,6 procenta. Očekává se, že do roku 2023 by mohl celkový počet zahraničních turistů stoupnout z loňských 64,7 milionu na 93,8 milionu. Podle údajů WTTC saúdské společnosti působící přímo v cestovním ruchu v letošním roce vygenerují přes 25 miliard dolarů, což je přibližně 3,3 procenta HDP země. Pozitivně by na rozvoj příjezdového turismu měly zapůsobit i probíhající reformy ve vízové politice, jako např. zavedení e-víz a speciálních víz pro určité akce.

Ti, kdo si našli ve čtyřech dnech nabitých schůzkami a obchodními jednáními čas na doprovodný program, se mimo jiné mohli poučit i o tom, jak využívat sociální média k oslovení ruských a čínských turistů, kteří patří, pokud jde o příjezdový turistický ruch v oblasti MENA, mezi ty nejdůležitější, dozvědět se něco o rychle se vzmáhajícím trendu tzv. bleisure travel, tedy kombinování obchodních cest s cestami soukromými, nebo zjistit, jak skvělou budoucnost má halal turismus.

Foto: ATM

Na veletrhu měl své místo samozřejmě i luxusní cestovní ruch. Po celou dobu jeho trvání se na ILTM Arabia v exkluzivním salonku setkávali na předem domluvených schůzkách mezinárodní poskytovatelé produktů luxusního turismu s klíčovými nákupčími.

Foto: Amara Zemplinerová

Jedním z vystavovatelů na ATM bylo i EXPO 2020, které se bude konat od 20. října 2020 do 10. dubna 2021 rovněž v Dubaji. Zúčastní se ho 190 zemí celého světa a jejich pavilony již začínají získávat obrysy. Staví se i český pavilon, který si jako jedni z prvních prohlédli touroperátoři z České republiky, Slovenska a Maďarska, účastníci fam tripu, který pro ně uspořádala letecká společnost flydubai spolu s emirátem Ras Al Khajmah. Český pavilon na expu bude stát u vstupní brány do zóny Sustainability, a nabídne návštěvníkům expozici představující především české vědecké objevy a inovace. Například systém S.A.W.E.R., který bude s pomocí solární energie vyrábět vodu ze vzduchu a kultivovat poušť.

Foto: Amara Zemplinerová

Na veletrhu ATM nechyběl ani stánek České republiky, na kterém se prezentovalo 16 vystavovatelů z oblasti cestovního ruchu.

Amara Zemplinerová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..