Asociace krajů ČR jednala o čerpání prostředků EU

Hostem jednání hejtmanů v sokolovském Parkhotelu byla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Po intenzivních jednáních se přiblížila dohoda mezi vládou ČR a mezi kraji o budoucí podobě čerpání prostředků z EU. Jedním z témat byla snaha zachovat žadatelům o dotace možnost obracet se se žádostmi na kvalifikované odborníky přímo v regionech.

Věra Jourová

Věra Jourová Zdroj: MMR ČR

„Ministerstvo pro místní rozvoj chce převzít odborné zaměstnance stávajících regionálních operačních programů (ROP), které mají na konci příštího roku ukončit svoji činnost, pod svoji správu,“ uvedla ministryně Věra Jourová při jednání Asociace krajů ČR. „Když to řeknu lapidárně – my ty lidi potřebujeme,“ uvedla s tím, že je třeba brzy dát úředníkům z ROP jistoty a situaci stabilizovat. „Nebude kvůli tomu třeba zákona, což by bylo příliš zdlouhavé. Máme připraveno několik variant, přičemž nejlevnější a nejrychlejší je forma uzavření smluv o zajištění veřejnoprávních služeb,“ dodala ministryně.

Podle předsedy rady AKČR Michala Haška by takový přístup byl přijatelný. „Znamená to, že tyto kapacity nebudou personálně zlikvidovány. Budou se moci věnovat jak končícímu období, tak i postupně novým operačním programům,“ řekl Michal Hašek po jednání s ministryní Jourovou. Rada AKČR také jednala se zástupci MMR ČR i o možnosti přesunu evropských dotací z dosud nevyčerpaných 13 miliard Kč v Operačním programu Životní prostředí. Ty by mohly směřovat na rekonstrukce silnic II. a III. třídy.

„Vyžádala jsem si od krajů podklady, jak jsou projekčně připraveni,“ uvedla po jednání ministryně Jourová, která chce věc projednat s ministrem financí Andrejem Babišem a dopravy Antonínem Prachařem. Po jednání ministrů chce začít Jourová vyjednávat o přesunu dotací s Evropskou komisí. Ta ho musí totiž schválit. „Rozhodnutí by mělo padnout v řádu dnů a týdnů, nejpozději ale do konce března,“ podotkla.

Zdroj: KÚ Karlovarského kraje (kráceno)

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..