Anna Ingham-Grant: Nejvíc si cením toho, že BA jsou stále na špičce

Když jsme se konečně potkaly, už bylo jasné, že Anna Ingham-Grant, obchodní ředitelka British Airways pro střední a východní Evropu, se s Prahou loučí a míří na vyšší post do centrály společnosti v Londýně. Je to však natolik zajímavá osobnost, že by byl hřích ji nevyzpovídat.

Anna Ingham-Grant Foto: Luděk Něužil

Anna Ingham-Grant Foto: Luděk Něužil

Kudy vedla Vaše cesta do British Airways?

Jako mnoho věcí v životě, i tohle byla tak trochu náhoda. Byla jsem právě v situaci, kdy jsem chtěla opustit své stávající místo a zkusit něco jiného. Protože mě lákala práce v public relations, rozhodla jsem se zkusit štěstí v konkurzu na pozici marketingového manažera British Airways, které se právě nabízelo. Nebylo to tedy tak, že bych byla blázen do letadel, tenhle zájem se zrodil až později, během těch takřka jedenácti let, která mám u British Airways za sebou.

A jak se vyvíjela Vaše kariéra uvnitř firmy?

Po dvou letech působení jako marketingový manažer jsem dostala nabídku k přesídlení do Curychu, odkud jsem další dva roky koordinovala marketingové aktivity regionu východní a střední Evropy a Středního východu. Do Prahy jsem se pak vracela jako obchodní ředitelka, nejprve pro Českou republiku a Slovensko, později mi centrála přidělila jako experiment i Maďarsko a nakonec ještě Polsko. Tato praxe sdružování zemí pod jedním vedením se u nás natolik osvědčila, že ji British Airways poté zkusily i pro balkánské země.

Od přelomu tisíciletí prodělalo letectví mnoho změn a muselo se potýkat s mnoha problémy, ať už to byly stávky, SARS, islandská sopka, vznik nízkonákladových aerolinek a jejich vliv na letecký průmysl či ekonomická krize, nás však víc zajímají úspěchy. Jakého si nejvíc ceníte?

V osobním životě narození mého syna Joshe, ale vy se asi ptáte na pracovní záležitosti… Asi nejvíc si cením toho, že British Airways je přes všechny ty zmíněné problémy stále na špičce mezi leteckými společnostmi, snaží se být inovativní a přichází s novými nápady. British Airways průběžně investují jak do vybavení svých letadel, tak do inovací dalších produktů. Za zmínku jistě stojí nová kabina First v první třídě na našich dálkových letech, nový zábavní systém či zavedení iPadů na palubách, což posádkám umožňuje mít lepší přehled o cestujících a jejich individuálních potřebách. Kvalitativní změny se dotkly i cateringu ve všech cestovních třídách. Od loňského roku dochází k modernizaci kabin ekonomické třídy, která souvisí s dodávkou nových dálkových letadel. Členové věrnostních programů Executive Club i On Business profitují ze spolupráce British Airways se společnostmi American Airlines a Iberia, jelikož si mohou načítat míle, tzv. Avios point, i za lety s těmito aerolinkami. Díky spojení s AA mohou zákazníci British Airways využívat rozšířený letový řád, který nabízí například z Londýna do New Yorku odlet každou hodinu.

Když je řeč o letovém řádu, loni jste zavedli některá nová spojení a změny se nedávno dotkly i České republiky…

Ano, loni na jaře se podařilo otevřít linku do hlavního města Portorika San Juanu, do marockého Marrákeše a nově z letiště London City i spoje do evropských destinací, jako jsou Stockholm, Malaga a Faro. Od 1. června 2011 létáme i do amerického San Diega. Na některých linkách došlo k navýšení spojů, což se podařilo od ledna letošního roku i z Prahy, odkud létáme na letiště Heathrow již pětkrát denně.

Nejvýznamnější letošní událostí v Británii jsou bezpochyby olympijské hry. Jak se na ně British Airways připravují a jaký je zájem o letenky na olympiádu u nás?

British Airways jsou oficiálním leteckým partnerem Letních olympijských her v Londýně, což znamená, že jsme především oficiálním přepravcem olympioniků. Již teď například vozíme britské atlety do míst, kde se připravují a trénují. Oficiálním partnerem britského olympijského týmu jsme byli již v Pekingu a také ve Vancouveru. Zájem o letenky do Londýna v termínech, kdy se koná olympiáda, je enormní. Prodej jsme zahájili začátkem srpna loňského roku a v podstatě ihned jsme zaznamenali velkou poptávku.

Chystáte se Prahu opustit, jak bude vypadat české zastoupení po Vašem odjezdu? Znáte již svého nástupce?

O nástupci zatím není definitivně rozhodnuto, nicméně bych byla moc ráda, kdyby to byl někdo z mého stávajícího týmu. Nedá mi to nevrátit se na začátek k otázce na největší úspěchy. Myslím, že tím největším pracovním úspěchem je můj tým, kterému bych tímto chtěla poděkovat za podporu a skvělou práci.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí na novém působišti.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..