Anketa: Reakce na intervenci České národní banky

O své prognózy, vize, naděje a starosti se s námi podělili vítězové ankety TTG Travel Awards 2013. Profesionálové z outgoingu se většinou shodují, že změna kurzu nebude mít dopad na prodej first minute. Ale někteří část zájezdů ještě stihli překalkulovat. Ceny letních katalogových zájezdů se mírně zvýší.

Foto: commons.wikimedia.org/Jklamo

Foto: commons.wikimedia.org/Jklamo

Paradoxně se očekává, že bude cena last minute výrazně dražší, podle aktuální výše kurzu. Propad koruny se okamžitě promítá do cen letenek a palivových příplatků. Ingoing bude částečně profitovat ze zlevnění zájezdů pro zahraniční turisty. Ačkoliv se očekává, že budou Češi dávat přednost tuzemské dovolené, budou více šetřit díky zdražování ve všech komoditách. Záleží, jak se bude situace dále vyvíjet. Pokud se udrží nynější hladina a nedojde k dalšímu zvýšení kurzu, budou dopady CK, které mají zafixovaný kurz u bank, minimální. Pokud by situace s CZK kolem 27 Kč/EUR trvala tak dlouho, jak je predikováno, povede to logicky ke zdražení zahraničních ubytovacích služeb pro klienty platící korunou.
lp

Anketní otázka: Jaký dopad bude mít intervence České národní banky na činnost Vaší společnosti?

03-02Petr Novotný

ředitel, cestovní kancelář ADVENTURA, s. r. o.

Aktuálně tato intervence nemá na provoz ani ekonomiku naší společnosti téměř žádný vliv. V této chvíli nakupujeme služby převážně v USD a máme jich forwardováno dostatečné množství k pokrytí nákupů služeb v řádu měsíců. Z dlouhodobějšího hlediska, tedy s výhledem na následující sezonu, jsme zatím s hodnocením zdrženliví. Jednak máme v kalkulacích zájezdů určité rezervy, nákup devizových prostředků v rámci možností dobře plánujeme a pečlivě sledujeme další kroky ČNB. Určitou kompenzací jsou i příjmy z naší incomingové agentury, která nám pomáhá tyto nerovnosti držet částečně v rovnováze.

 

Alexej LitvinAlexej Litvín, Asiana

generální ředitel, Asiana, spol. s r. o.

Pro naše produkty se jednoznačně zvýší cena vstupů. Jazykové pobyty v zahraničí i zájezdy jsou přímo závislé na kurzu koruny. Oslabení koruny se odrazí i na konečných cenách letenek. Předpokládáme, že konečné ceny všech našich produktů se mohou zvednout v řádu několika jednotek procent.

 

Alexandr PavlovAlexandr Pavlov

jednatel, CK Alexandria

Intervence ČNB bude mít dopad nejen na nás, ale na všechny subjekty v cestovním ruchu. Jak velký ten dopad bude, to se snažíme v tuto chvíli spočítat a odhadnout, záležet ale bude samozřejmě hlavně na tom, jak dlouho se tento uměle vytvořený kurz udrží a zda zůstane na současné úrovni. Pokud by na této úrovni zůstal delší dobu, např. celý příští rok, tak by se to později projevilo i na cenách zájezdů, resp. nabízených slevách. Lze tak očekávat, že last minute zájezdy budou ve srovnání s předchozími roky o něco dražší, ale to bude samozřejmě otázka nejen kurzu koruny, ale také nabídky a poptávky. Rok od roku se totiž více a více zájezdů prodá v rámci tzv. first minute prodejů a nabídka last minute je tak omezenější. A podle našich velmi dobrých dosavadních prodejů z katalogu Super First Minute lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i letos.

 

Michal KuželMichal Kužel, America Tours

generální ředitel, America Tours

Byli bychom špatní hospodáři, kdyby nás zvýšení kurzu Kč/USD cca o pět procent uvedlo do problémů. S kurzovou fluktuací samozřejmě počítáme a jsme na ni připraveni. Jiná věc bude, pokud by ČNB toto překvapení hodlala činit častěji… Na ceny zájezdů a služeb America Tours tedy současné kroky ČNB nebudou mít vliv. Poznamenaná bude ale výše a rozsah veletržních slev na GO 2014 a Holiday World, tam už novou kurzovou realitu budeme muset zohlednit. Největší „slevu“ z našich zájezdů tedy paradoxně dostane stát na úkor klienta. Se změnou základních cen do budoucna ale za stávající situace nepočítáme.

 

Petr Krč, ATISPetr Krč

obchodní a produkční ředitel, ATIS, a. s.

Z kalkulované marže u našich zahraničních pobytů (SK, H, A) uvedených v zimním katalogu ATIS, nám zůstane jen cca 60–70 %. Vzhledem k tomu, že letní katalog máme téměř dokončen, naskočily nám v hektické době před uzávěrkou vícepráce s překalkulováním hotových cca 240 pobytů, u kterých jsme byli nuceni upravit původní ceny. Samozřejmě, že úprava letních cen částečně kopíruje nárůst nového kurzu eura. Nebylo ji však možné udělat skokově (ve shodné výši), jako to udělala ČNB. Na to je náš trh velmi citlivý.

 

Miroslav ResMiroslav Res, Čedok

generální ředitel, Čedok, a. s.

Ceny exotických a lyžařských zájezdů na zimní sezonu 2013/14 neměníme. Ve srovnání s loňskou zimní sezonou lze očekávat mírné navýšení cen těchto zájezdů v režimu doprodejů na poslední chvíli. U zájezdů na léto 2014 motivujeme klienty k nákupům v první minutě atraktivními slevami za včasný nákup. Klienti, kteří si v Čedoku zakoupí letní dovolenou s předstihem, tak zaplatí cenu srovnatelnou s loňskou sezonou. Slevy za včasný nákup jsme oproti loňské sezoně doplnili snížením dětských cen.

Základní katalogové ceny letních zájezdů se mírně zvýší – do 5 % u vybraných destinací. V případě, že i v létě kurz setrvá na současné úrovni, zdraží se klientům vlastní pobyt v dané destinaci. Z tohoto důvodu očekáváme, že poroste poptávka po zájezdech se stravováním all inclusive – klienti chtějí mít své výdaje pod kontrolou.

Pozitivně se intervence ČNB projeví v příjezdové turistice, kdy se zahraničním turistům zlevňuje pobyt v naší zemi. U kongresové a incentivní turistiky dopad nemusí být tak výrazný, protože řada akcí se plánuje s velkým předstihem.

 

Romana Slížková, Exim ToursRomana Slížková

výkonná ředitelka, Exim Tours

Krok ČNB na činnost naší cestovní kanceláře vliv mít nebude – bude mít však dopad na klienty, a to z důvodu zdražení jejich dovolených. Naše cestovní kancelář disponuje mechanismy, které jí dovolují prodávat v tuto chvíli zájezdy na léto 2014 beze změny cen, avšak po skončení režimu first minute budeme ceny zájezdů kalkulovat dle aktuálních kurzů. Pokud by se tedy měl kurz eura udržet na stávající úrovni, předpokládáme zdražení zájezdů v režimu last minute.

 

Roman FisekRoman Fisek, FIRO - tour, a.s.

generální ředitel, FIRO-tour, a. s.

O oslabení CZK, resp. možné slovní nebo i skutečné intervenci se spekulovalo po celý rok 2013. Že se tak stane na podzim, kdy je pro cestovní kanceláře léto následující sezony vykalkulované, a že to bude oslabení CZK až o 5 %, bylo poměrně nečekané.

Cestovní kancelář FIRO-tour je samozřejmě částečně zajištěna, ať již formou zajištění měny u bank za původní kurz nebo již zrealizovaných předplateb do zahraničí. Ale pokud by situace s CZK kolem 27 Kč/EUR trvala tak dlouho, jak je predikováno, povede to logicky ke zdražení zahraničních ubytovacích služeb pro naše klienty platící korunou. Očekáváme, že dojde rovněž ke zvýšení cen za palivové příplatky, do kterých se také promítne oslabení CZK. Tak levné dovolené, jako je aktuálně prodávaná nabídka v rámci first minute, již nebudou, naopak lze nepochybně očekávat, že se výrazněji zvýší cenová hladina pro last minute dovolenou.

Našim klientům nyní nabízíme absolutní garancí ceny, pokud si svou dovolenou zakoupí ještě v tomto roce. Zaznamenali jsme, že řada klientů tento fakt velmi silně vnímá a se svým nákupem dovolené, ať již letní nebo zimní, příliš neváhá.

 

Miloš Podpěra, China ToursMiloš Podpěra

ředitel, China Tours

Máme samozřejmě vydaný katalog včetně cen. Naše výdaje v zahraničních měnách se skládají z větší části z dolarovych nákladů a z menší části z nákladů v eurech. Skoková změna kurzu je sice nepříjemná, před každou sezonou se však snažíme kalkulovat s jistou rezervou. Nový kurz eura sice tuto interní mez převyšuje, ale nijak zásadně. Troufnu si proto tvrdit, že pokud se udrží nynější maximální hladina a nedojde k dalšímu zvýšení kurzu, budou dopady na naši CK nepodstatné. A rozhodne není třeba ani uvažovat o nějakém zdražování.

 

Martin ŘimnáčMartin Řimnáč, Nev-Dama

výkonný ředitel, Nev-Dama, člen cestovní skupiny Fischer

Jako největší cestovní skupina v zemi se zázemím silné finanční skupiny máme krátkodobě řadu mechanismů, jak tento kurzový výkyv do cen nepromítnout. Zatím u nás platí ceny, které jsme kalkulovali a prezentovali již během předprodejů. Během zimní lyžařské sezony ale může dojít k růstu cen, protože již budou záviset na aktuálním kurzu a budou velmi pravděpodobně vyšší než ty, které jsme prezentovali během předprodejů. Náklady spojené s rozhodnutím centrálních bankéřů nemůžeme dlouhodobě nést na úkor naší už tak nízké marže. Co se týče letních zájezdů u nás i u partnerské CK FISCHER, ceny neporostou během zimních předprodejů.

 

Petr Zempliner, Resort Svatá KateřinaPetr Zempliner

ředitel, Resort Svatá Kateřina

To je velmi těžké odhadnout, protože proti sobě působí několik faktorů, jejichž vliv se vzájemně umocňuje, ale také ruší. Snížením směnného kurzu koruny ke světovým měnám nepochybně dojde ke zvýšení cen významné části zboží denní spotřeby, což omezí ochotu lidí, potenciálních klientů, utrácet za něco tak zbytného, jako je wellness pobyt. Na druhou stranu intervence ČNB proti koruně zdraží cestování Čechů do zahraničí, a řada z nich proto zvolí tuzemskou dovolenou, což by pro nás mohlo být pozitivní. Současně dochází ke „zlevnění“ našich služeb pro zahraniční klienty, což by se mohlo projevit ve zvýšeném počtu hostů ze zahraničí.

 

Tatiana PolákováTatiana Poláková, Neckermann

product director, Neckermann Cestovní kancelář

Myslím, že intervence ČNB zasáhla úplně všechny subjekty, které spolupracují se zahraničními partnery. Jelikož hotelové kapacity a letecké palivo nakupujeme v cizí měně, určitě se to v budoucnu odrazí na ceně zájezdů. Pro období first minute jsme ještě zajištěni, ale v období last minute budeme nuceni reagovat na výši aktuálního kurzu.

 

Marek Meitner, TOURTRENDMarek Meitner

jednatel, TOURTREND, s. r. o.

Oslabení koruny by mělo mít teoreticky pozitivní vliv na činnost naší společnosti, více zákazníků by mohlo letos zůstat v tuzemsku a neodcestovat utrácet peníze do zahraničí. Na druhou stranu nejsme schopni předvídat reálný dopad, počkejme si na konec sezony. Obecně se domníváme, že intervence by mohla do Česka přilákat více turistů ze zahraničí, což by bylo určitě pozitivní.

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. honza D. says:

    Docela zajímavé čtení. Jak vidět, nikomu to opatření neudělalo dobře…

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..