Anketa: Kreativita podnikání a cestovní ruch v Rakousku

Pronájem krávy, kterou můžete nejen sledovat živě přes on-line kameru, ale také máte vlastní sýr vyrobený z jejího mléka, sýrová ulička, Opičí hora, ale i přívoz na solární panely, i tak mohou vypadat trochu atypické projekty provázané s cestovním ruchem v Rakousku. Není důležité, o jak velký projekt se jedná, ale o nápaditost a kreativitu, která může přerůst v zajímavé turistické atrakce. Tentokrát jsme vyzpovídali rakouské zástupce regionů, se kterými jsme se setkali na tiskové konferenci Okamžiky letního štěstí v Rakousku 2015.

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

 

[box]

1. Kteří podnikatelé rozvíjejí cestovní ruch ve vašem regionu a jak svými projekty podporují turismus?

2. Uveďte příklady nabídek subjektů, které mají ve vašem regionu z oblasti „udržitelný cestovní ruch“ nebo „eco turismus“?

[/box]

 

03-02Martina Haselwander
Steiermark Tourismus

1. Napadá mě několik obchodníků nebo společností, které se sice nezaměřují přímo na turistický ruch, ale jistým způsobem se do něj zapojují. Turistům nabízí komentované prohlídky Wollwelt Steiner, továrna na výrobu látky lodenu, která byla otevřena roku 1888. Podobným příkladem může být Lodenwalker v Ramsau, také výrobna lodenu otevřená roku 2014. Ročně ji navštíví 100 000 návštěvníků a vstupné je zdarma. Velmi populární jsou exkurze v Choco Shop Theatre Josefa Zottera, který vytváří různé čokoládové kreace. Jeho produkce je fair trade a hodně dbá na ekologické materiály. Nyní jsou velmi populární tradiční potraviny, jako je třeba sušená šunka od Franze Habela, který zároveň nabízí prohlídky své manufaktury. Podobně jezdí turisté za ­šnapsy a octem k Aloisi Göllesovi. Z trochu jiného soudku je Stölzle Oberglas, sklářská firma s více než 200letou tradicí, či proHolz vyrábějící dřevěné lavičky ve tvaru srdce. Obojí opět s možností prohlídek pro turisty.

2. Pro Štýrsko je udržitelnost velmi důležitá. Téměř 60 % regionu tvoří lesy, proto se mu také říká Zelené srdce Rakouska. Všechny ekologické projekty/nabídky pro turisty najdete na www.steiermark.com/gruene-steiermark. Jeden trochu atypický projekt je cukrárna/čokoládovna Zotter, která nabízí i exkurze. Pro turisty nabízíme řady produktů a hotelů, ale také možnost navštívit národní park a sedm přírodních parků.

Pro turisty nabízíme balíčky zaměřené na ekologické aspekty, jako je třeba mobilita, ať už na kole, nebo hiking. Mezi nejoblíbenější patří Procházka k Zelenému prameni řeky Mur, cyklistický výlet Hvězda jihu, Cestování za Via Natura a další.

 

03-03Mag. Christian Schützinger 
CEO of Vorarlberg Tourismus GmbH.

1. Můžeme se pochlubit firmou Doppelmayr z vorarlberského Wolfurtu, jejíž historie sahá do konce 19. století. Původně začínali ve strojařském a strojírenském průmyslu, později vyráběli i lisy na víno a ovoce a nakonec i první výtahy. Roku 1937 vyrobili první lyžařský vlek právě v Lechu a Zürsu am Arlberg, následovaly další průkopnické počiny od první odnímatelné lanovky s gondolami pro 4 osoby v Mellau roku 1972 až po první lanovky s vyhřívanými sedadly na světě, které byly poprvé uvedeny do provozu roku 2004 v Lechu a Schröckenu.

2. S projektem Doteky přírody se podařilo rodině Metzlerově v obci Egg v Bregenzském lese vytvořit podnik s efektivním a skrz naskrz ekologickým hospodářstvím, který navíc umožňuje návštěvníkům seznámit se důkladně se všemi pracovními postupy v zemědělství (od dojící stanice přes mlékárnu, sýrárnu, kino až po výrobu kosmetických produktů ze syrovátky. Není to náhoda, že byl tento projekt vyznamenán mnoha národními i mezinárodními cenami. Dalším zajímavým projektem je „Kráva pro vás“, kdy si můžete u rodiny Erathů ve vesnici Au v regionu Bregenz pronajmout vlastní krávu. Můžete ji nejen sledovat živě přes on-line kameru, ale také máte vlastní sýr vyrobený z jejího mléka. Báječná šance, jak získat pohled na život krávy. Řadu akcí během celého roku připravují v KäseStrasse v Bregenzském lese, kde se spojují experti, farmáři, turistické organizace a všichni, kteří podnikají v sýrárenství. Haus Walserstolz v Grosses Walsertal Biosphere Parku představuje demonstraci mlékárenské farmy, kde si můžete sami vytvořit sýr, který vám za 6 až 7 měsíců pošlou. Pokud se zajímáte o bylinky, doporučuji zastavit se v Holdamoos v Au-Schoppernau v Bregenzském regionu, kde mají impozantní bylinkovou zahradu, v okolí jsou hezké stezky, ale i závěsný most a mnoho dalšího.

 

03-04Mag. (FH) Michaela Fischbach
Burgenland Tourismus

1. Mezi největší podporovatele cestovního ruchu v Burgenlandu patří Karl J. Reiter, majitel dvou hotelů Reiters v Bad Tatzmannsdorf a také lázní ve Stegersbachu a dvou hotelů zaměřených na golfové kurzy.

2. Za Burgenland je to především Vila Vita Pannonia, která otevřela energetické centrum roku 2010. Na jihu Burgenlandu probíhá projekt Ökoenergieland, který se zaměřuje právě na energetické zdroje. Pokud se zajímáte o větrnou energii, můžete se jet podívat do větrných parků u Neziderského jezera, kde probíhají také komentované prohlídky. Zároveň v oblasti Neziderského jezera probíhá projekt Neziderské karty, který také lze zařadit mezi ekologické projekty, protože je klíčem k eko mobilitě – právě díky kartě můžete zdarma jezdit vlaky a autobusy v celém regionu.

 

 

 

Michor Thomas03-05
Region Villach Tourismus GmbH

1. Ve Villachu vděčíme za podporu turismu rodině Mayerhoferů/Lukeschitschů, která po několik generací, více než 200 let, soukromě provozuje ThermenResort Warmbad-Villach. Dále musím zmínit Hans Hopfgartner/Gerlitzen Kanzelbahn Touristik, kteří z Gerlitzenu udělali jedno z nejúspěšnějších lyžařských středisek v Korutanech. Velmi dobře rozvíjí cestovní ruch také Erwin Berger z Mountain Resort Feuerberg, od horských chat až po wellness a rodinný resort. Trochu atypickým, ale velmi turisticky populární je projekt rodiny Gaubatzů v Affenbergu, kteří vytvořili „Opičí horu“ a zpopularizovali zde makaky červenolícé.

2. Za nejzajímavější eko projekt považuji plány na přívoz poháněný solárními panely v Ossiachu, který plánuje rodina Nagelerů v rámci jejich společnosti Schifffahrt Ossiacher See und Drau.

 

Lucie Poštolková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..