Anketa: Exotika v nabídkách touroperátorů

Již tradičně se TTG v zářijovém vydání zaměřuje na nabídku touroperátorů v oblasti exotických cílů. Ti v této době věnují maximální úsilí přípravě katalogů pro nadcházející sezonu, proto jsme se znovu s našimi otázkami obrátili na ty, kteří mají v této oblasti nejširší nabídku.

Foto: Lucie Poštolková

Foto: Lucie Poštolková

1

Jaké novinky v oblasti exotických destinací jste připravili pro nadcházející sezonu?

2

Jak se současné světové problémy promítly do přípravy Vašich nových katalogů v nabídce exotiky?

3

Kterou destinaci ve své nabídce exotiky považujte za nejperspektivnější?

 

Le Thi Thanh TamLe Thi Thanh Tam

CK Eurovina Travel, ředitelka

1 Naše cestovní kancelář se specializuje na destinace Vietnam a Indočína, tj. Laos, Kambodža, Myanmar. Do Vietnamu ročně přijíždí kolem 6 milionů turistů z různých koutů světa, tak věříme, že i čeští turisté si tuto destinaci oblíbí.

2 Vietnam je považován ve srovnání s jinými zeměmi světa za levnou destinaci jak službami, tak cenami jídla a ubytování, a zároveň za destinaci bezpečnou.

3 Samozřejmě Vietnam, který je novou světovou turistickou destinací a my doufáme, že jí bude i nadále. Nezapomenutelným zážitkem pro turisty jsou návštěvy tamních památek, jejichž architektura odráží bohatou historii ovlivněnou mocnými kulturami jihovýchodní Asie a zároveň silnými čínskými vlivy. Mísí se zde francouzská tradice s doteky Orientu. Návštěvníky uchvátí nejen nádherné scenerie a pestrá příroda, ale také specifická kultura, zvyky a výborná kuchyně.

 

Pavlína PešováPavlína Pešová

Firo-tour, yield manager

1 Novinky zařazujeme každoročně. Na zimu, resp. období od podzimu až do jara 2014, nabízíme nově Kapverdy na přímých letech z Prahy. Rozšířili jsme nabídku zájezdů do Emirátů, Thajska, pokračujeme v charterových seriálech do Dominikánské republiky, Mexika, Keni, na Kubu a na Zanzibar, širší než loni je i naše nabídka pobytů a kombinací s využitím linkových letů. Dle aktuálních prodejů pobytů zatím vedou Kapverdy. Z poznávacích cest zatím prodáváme jen vybrané programy a exotické plavby. Kompletní nabídku poznávacích zájezdů včetně exotických na rok 2014 právě finalizujeme a prodej zahájíme v říjnu.

2 V cestovním ruchu jsme zvyklí jednat operativně a upravovat plány dle aktuálních možností a vývoje. Někdy jsou to politické záležitosti, zhoršení bezpečnostní situace, jindy zemětřesení, povodně či jiná náhlá živelní pohroma. Vzhledem k šíři nabídky se prakticky pořád v některé ze zemí našeho zájmu děje něco, na co je třeba reagovat a nabídku přizpůsobit aktuální situaci či dočasně pozastavit, bezpečnost našich klientů je u nás na prvním místě.

3 Jako nejperspektivnější se mi jeví ta dnes už pro nás nejméně exotická – Egypt. Každoročně realizujeme řadu charterových seriálů do nejrůznějších exotických destinací, spoustu dalších zemí nabízíme s využitím pravidelných linek renomovaných leteckých společností. Vzhledem k velikosti českého trhu a poptávkám po exotické dovolené však nikdy rozsahem nepřesáhneme „velikost“ Egypta. Egypt svou blízkostí, celoroční poptávkou a cenovou dostupností pro velké procento naší populace zůstává stálicí.

 

03-03Milena Slezáková

Indalo Space, ředitelka

1 Do nové sezony spíš než představení nových destinací pilujeme a vylaďujeme ty staré a osvědčené, rozšiřujeme nabídku ubytování, aktivit, rádi bychom například vzkřísili slávu Svatého Martina. Připravujeme balíčky poznávacích cest pro individuály, kde by se novinkou mohly nazvat netradiční kombinace tropických ostrovů s netradičním spojením, tzv. „COMBA“, o něž je vzhledem k zajímavé ceně zájem.

2 Karibské ostrovy, ostrovy v Indickém oceánu ani v Tichomoří nejsou příliš dotčené událostmi hýbajícími světem, takže u nás nepociťujeme větší problémy.

3 Pro mě jsou to stále Guadeloupe a Martinik. Češi pomalu objevují krásy a četné výhody těchto bezpečných karibských rájů, poznávají rozdíl mezi nimi a turistickými ostrovy Velkých Antil. Nicméně každý rok doufám, že těch, co pojedou poprvé, bude ještě víc. Martiniku a Guadeloupu se totiž říká „Les iles des revenants“ – ostrovy těch, kteří se navracejí. A mohu říci, že je to pravda.

 

Tomáš BrejchaTomáš Brejcha

Čedok, ředitel marketingu

1 Novinkou letošní zimy jsou pobyty u moře na Kapverdských ostrovech. Díky neustále rostoucímu zájmu o koupání a nákupy v Emirátech rozšířil Čedok zájezdovou kapacitu s odletem každou středu již od poloviny září 2013. V nabídce k novinkám poznávací exotiky patří i cesta za horskými gorilami v Ugandě, himálajský okruh v Nepálu, Bhútánu a Sikkimu, velký okruh Barmou, kombinace jižního Vietnamu s Kambodžou nebo okruh severní Koreou.

2 Rozsah nabídky je srovnatelný s minulou sezonou, rozšířený o již zmíněné novinky. Nově v nabídce nenajdete Tabu, která byla nahrazena Akabou v Jordánsku. Máme připraveny alternativní nabídky k Egyptu a jsme schopni kapacity dle potřeby navýšit. Mezi alternativy k Egyptu můžeme zařadit Emiráty, Kapverdy, Kypr a Jordánsko. Cenově konkurovat Egyptu lze velice obtížně.

3 Očekáváme, že se největšímu zájmu budou těšit veškeré zájezdy na našich přímých letech z Prahy, a to především Emiráty, Thajsko, Kuba, Dominikánská republika a Keňa.

 

Petr NovotnýPetr Novotný

CK Adventura, ředitel

1 Na začátku příprav do každé nadcházející sezony si již léta říkám, že už bylo snad vše objeveno a že bude velmi těžké přijít s něčím novým. Naštěstí se mění ale i prostředí a potřeby okolo nás, a tak je nakonec vždy na co reagovat. Letos jsme se věnovali především pečlivým dílčím úpravám stávajících zájezdů. Před kvantitou a překotným rozvojem dalších a dalších destinací jsme dali přednost vypilování naší stálé nabídky a rozvoji úspěšné obchodní spolupráce. Přesto do příští sezony přinášíme samozřejmě i něco nového. Novinkou je například ucelený soubor gurmánských zájezdů a připravujeme i zajímavé cesty za vínem. V naší nabídce se objeví celoroční nabídka špičkových fotografických zájezdů i zajímavé projekty, které připravujeme s našimi partnery. Mohu zmínit například cesty za africkými národními parky ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové nebo cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda, kterou připravujeme ve spolupráci s českou redakcí National Geographic a známým režisérem dokumentárních snímků Petrem Horkým.

2 Upřímně, je to především hra s čísly. To, že některé oblasti dočasně nebo na delší dobu ztratí perspektivu, je jev, se kterým zkrátka musíme umět pracovat. Navíc si nemyslím, že když ubude zájemců o cesty do problematických oblastí, ubude zároveň celkový počet zájemců o cestování jako takové. Je potřeba být schopen reagovat velmi pružně. Hledání a nahrazování postižených destinací může vést paradoxně ke vzniku zajímavých novinek nebo je výzvou k rekonstrukci stávajících a dosluhujících produktů. Naše široká nabídka nám navíc umožňuje těmto výkyvům celkem úspěšně čelit.

3 Na základě letitých zkušeností již víme, že atraktivní destinaci je možné proměnit v trhák pouze tehdy, pokud nabídneme kvalitní a originální program, který svými přednostmi předčí ostatní nabídku. Nejperspektivnější destinace jsou tedy z našeho pohledu oblíbené stálice, o jejichž kvalitách již nepotřebujeme přesvědčovat zákazníky pompézní reklamou a jejichž dobrá pověst je naším nejsilnějším marketingovým nástrojem.

 

Tomáš CikánTomáš Cikán

ESO travel, ředitel

1 S naší nabídkou 136 exotických destinací není snadné přidávat stále nové a nové. Přesto každoročně přidáváme několik destinací a zájezdových kombinací. Samozřejmostí jsou nová pobytová místa, fakultativní výlety a celá řada nových hotelů. Očekávanou novinkou je nová trasa Cesty kolem světa vlastním letadlem, při jejíž tvorbě jsme zohledňovali i přání klientů z předešlých cest a klienti se tak mohou těšit například na Galapágy.

2 Díky šíři naší nabídky, která pokrývá de facto celou planetu, jsme zvyklí, že se v našich destinacích stále „něco“ děje. A je jasné, že tomu nebude jinak ani v budoucnu. Na nás je flexibilně reagovat ať již stažením nabídky nebo naopak nabídkou zemí, které před pár lety byly v ohnisku světových zpravodajství. Tak jako nyní celý svět upírá svůj zrak na situaci v Sýrii, před lety to byly Irák nebo Libye. I tyto země najdete v naší nabídce.

3 Pokud se bavíme o těch zásadních exotických destinacích, kam letos vycestuje nejvíce Čechů, na jejich pořadí se nic zásadního nezmění. Nejvíce Čechů poletí opět do Thajska, Kuba bude na druhém místě a jejich náskok bude i nadále stahovat Dominikánská republika. Na jejím příkladě se ukazuje, že i v rámci jedné destinace je možno nabízet odlišný produkt pro odlišnou klientelu. Klienti se již zorientovali a je to správně. My létáme nadále do Punta Cany, kam jsme dokonce navýšili počet termínů. Svoji reputaci získá doufejme zpět Keňa, která na českém trhu zaznamenala pokles díky krátkozraké nabídce nekvalitní lokality s nevalnými službami ze strany nejmenované konkurence. Co do dynamiky růstu očekáváme, že stále rychleji porostou exotické destinace na pravidelných linkách, jako jsou Srí Lanka, Malajsie, Kambodža nebo Myanmar. K posunu vnímání dochází u některých destinací, které byly doposud vnímány jako výhradně luxusní. Jedná se například o Maledivy nebo Mauritius. Klienti i prodejci by však měli zůstat ostražití, zda produkt, který je jim v těchto destinacích nabízen, skutečně splňuje očekávání a požadavky, které do destinace vkládají. Za perspektivní dále považujeme některé africké destinace.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..