Anketa: Co říkají provozovatelé služeb v příhraničí na zásah České národní banky?

Jak vypadá situace po zásahu České národní banky, jsme zjišťovali mezi provozovateli služeb v našich příhraničních regionech.

Foto: commons.wikimedia.org/Jklamo
Foto: commons.wikimedia.org/Jklamo

 

Anketní otázka: Zaznamenali jste v důsledku kurzových změn zvýšený zájem o Vaše služby ze strany českých/zahraničních turistů?

 

josef baraJosef Bára

předseda představenstva a generální ředitel EuroAgentur Hotels & Travel, a. s.

 

Zvýšený zájem ze strany klientů v souvislosti s intervencí ČNB jsme nezaznamenali, veškeré hlavní kontrakty se zahraničními partnery máme nasmlouvány v eurech, a tak se současný kurz nepromítl do snížení ceny za ubytování. Česká republika je dlouhodobě jednou z nejlevnějších destinací a neočekávám zásadní zvýšení zájmu v souvislosti s tímto krokem ani v roce 2014, situace v cestovním ruchu vykazovala pozitivní čísla oproti předchozím rokům i před intervencí. Jakýkoliv krok ČNB v intervencích vždy někomu prospěje a někomu ublíží, čistě incomingové cestovní kanceláři, jako je EuroAgentur, v tomto případě výrazně pomůže navýšit výnosy. V dlouhodobém horizontu však očekávám posilování koruny nad úroveň 25 Kč/€.

 

 

Tomáš BlablaTomáš Blabla

ředitel hotelů Resortu Valachy Velké Karlovice

 

Náš Resort Valachy leží na hranici se Slovenskem, začínáme tedy pociťovat zvýšený zájem slovenských návštěvníků, zatím zejména jednodenních. Po změně kurzu nám vzrostla návštěvnost termálních bazénů relaxačního centra Wellness Horal přibližně o 20 %. V zimě očekáváme i zvýšení návštěvnosti našeho Ski areálu Razula a rovněž větší zájem Slováků o zvýhodněný pobyt Zimní dovolená v Beskydech. Zatím se to v prodeji pobytů výrazně neprojevuje, je na to ještě příliš krátká doba, nicméně už teď evidujeme nárůst poptávky po vánočních dárkových poukazech ze strany Slováků. Předpokládáme, že změna kurzu koruny v tom také sehrála svou roli.

 

 

Chalúpka MartinMartin Chalúpka

F & B Manager Seminární Centrum Akademie Ostrava

 

Dosavadní stav se po změně kurzu koruny moc nezlepšil, právě naopak, vše pěkně tiše zdražilo bez varování. Nemyslím si, že tenhle krok pomohl ekonomice. Lidé budou méně nakupovat a budou si dávat pozor, jaké potraviny budou kupovat. Před Vánocemi je to dost nefér vůči občanům a jim nezbude jen nakupovat dražší potraviny. Zájem o naše služby se nezvýšil ani se strany českých, ani zahraničních klientů.

 

 

Sabina Kmecová
Nebes pán Café Chalupy Rajskoanketa Kmecová profil

 

Obávám se, že kurzové změny zatím nijak neovlivnily zájem ze strany turistů, a to jak českých, tak především zahraničních, pro které je to logicky výhodnější. Náš podnik je ale poměrně nový, takže určitý nárůst teprve očekáváme, zejména ze strany německých turistů z druhé strany Šumavy, kde chceme také více propagovat naše služby. Na druhou stranu kurzové změny ovlivnily naše výdaje, protože jsme těsně předtím, než k nim došlo, uzavřeli kontrakt s francouzským kuchařem, kterého budeme platit v eurech. Takže naše náklady narostly obratem v řádu tisíců Kč.

 

 

anketa koričarová fotoIng. Eliška Koričarová

Destinační management Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r. o.

Zájem o naše služby ze strany českých/zahraničních klientů je srovnatelný se stejným obdobím loňského roku. Předpokládám, že vliv kurzových změn se projeví až během příštího roku.

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button