Lidé

Anketa: Co nového připravila na sezonu naše města?

S příchodem hlavní turistické sezony přípravy skončily a česká a moravská města chtějí nejlépe uplatnit nejrůznější pečlivě připravené programy pro návštěvníky, ale i celkové prostředí a atmosféru města a zároveň zajistit kvalitní služby pro turisty a návštěvníky. Na co se v našich městech především soustřeďují, co se jim v minulosti osvědčilo, co plánují právě teď, na to jsme se zeptali zástupců několika z nich.

Město Tábor, Foto: www.visittabor.eu

Rozhoduje široká nabídka aktivit a služeb

Říká destinační manažer Městského úřadu Rožnov pod Radhoštěm Marek Havran, kterého jsme u příležitosti významného výročí města vyzpovídali.

Které akce připravované městem mají největší úspěch u turistů a návštěvníků města?

Obecně se dá říci, že turisté požadují co nejkomplexnější služby a širokou nabídku aktivit. Chtějí tedy nejen folklor, muzeum nebo festival, ale zároveň i zábavu pro děti či odpovídající podmínky pro aktivní dovolenou. Díky hned čtyřem čtyřhvězdičkovým hotelům, těsné blízkosti Cyklostezky Bečva a Beskyd tohle všechno může Rožnov nabídnout.

Turisty dlouhodobě zajímají nejvíce akce v hlavní sezoně. Typickým příkladem je Mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti. Ty pořádají jako bienále každý druhý rok v červenci společně Valašské muzeum v přírodě a město Rožnov pod Radhoštěm. Během tří dnů Rožnovských slavností tuto akci navštíví na deset tisíc lidí. V opačném roce se koná úspěšný festival Ondrášova Valaška. Velmi oblíbený a navštěvovaný je také srpnový festival Jánošíkův dukát. Obrovskou návštěvnost dlouhodobě drží rožnovské Valašské muzeum v přírodě, národní kulturní památka. V roce 2016 ho navštívilo cca 316 000 lidí, což je po ZOO Zlín-Lešná druhé největší číslo v celém Zlínském kraji. Velkou oblibu mají parní vlaky, které letos pojedou do Rožnova celkem šestkrát od dubna až do září vždy jednu sobotu v měsíci, nejbližší jízda je 10. června. Obecně určitě platí, že turisté v Rožnově nejvíce slyší právě na folklorní události, ideálně doplněné o nějaké místní gastronomické speciality.

Bonusem Rožnova je také loňská novinková Rožnov card, karta hosta se slevami a bonusy na největší turistické atraktivity města. Na kartu se mohou turisté a návštěvníci města těšit i letos, a to od 1. května až do konce roku.

 

Letos uvedete novinky, jako jsou Ovčácký den na Valašsku a noční běh městem Night trail run. Co vše obsáhnou?

Ovčácký den (24. června 2017) je vlastně tradiční akce, která si odbyla deset velmi úspěšných ročníků v Prlově na Vsetínsku. V roce 2017 se premiérově uskuteční v Rožnově pod Radhoštěm, a to vzhledem ke dvěma významným kulatým výročím: rožnovská Střední zemědělská škola přírodovědná slaví 120 let a město Rožnov 750 let. Akce je vhodná pro široké spektrum návštěvníků včetně rodin s dětmi. K vidění bude prezentace chovu ovcí i koz, práce s ovčáckými psy, stříhání oveček, chybět nebudou ochutnávky nejen ovčích produktů, ale i regionálních potravin. Divácky vděčný bude jistě i řemeslný jarmark a doprovodný program plný hudby a soutěží.

„Night trail run“, noční běh městem, je rožnovskou premiérou. Běh odstartuje v sobotu 27. května v centru města přibližně ve 21 hodin a na všechny čeká trasa dlouhá 7,5 kilometru. Obrovskou atraktivitu dodá závodu noční proběh Dřevěným městečkem ve Valašském muzeu v přírodě – něco podobného tady ještě nebylo a je tou ideální pozvánkou pro všechny, kteří ještě váhají se svou účastí na rožnovském běhu. Určitě přijeďte.

 

Kroměříž květná i plná netradičních aktivit

Odpovídá Mgr. Pavel Zrna, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu.

Jak se v posledních letech vyvíjí zájem turistů o Kroměříž? 

V Kroměříži za posledních několik let pozorujeme viditelné změny v zájmu turistů o konkrétní akce. Přestože tradiční akce, jako jsou Dožínky Zlínského kraje nebo Mezinárodní festival vojenských hudeb, jsou stále hodně navštěvované a patří k významných událostem ve městě, jejich dosah je spíše regionální. Naopak nové typy akcí, které jsou více zaměřeny na netradiční zážitky, aktivní zapojení nebo se věnují konkrétním atraktivním tématům, mají mnohem větší územní přesah a míří na ně návštěvníci z celé země.

Příkladem je například Vybarvený běh (10. 6.), zacílený na mladé, Den uniformovaných sborů (7. 10.), který oslovuje širokou skupinu zájemců nejen o vojenskou historii a který je dnes největší akcí svého druhu ve Zlínském kraji. Stále populárnější jsou i každoroční květnové kroměřížské historické slavnosti, kterými si město každý rok připomíná významné události svých dějin. Letos je to Barokní slavnost konaná 20. května.

 

Které služby pro turisty ve městě jsou nejvyhledávanější?

Pomineme-li nabídku nejvěhlasnější kroměřížské památky, tedy Arcibiskupského zámku, nejvyhledávanějšími jsou např. projížďky elektromobilem Podzámeckou zahradou, komentované prohlídky Květné zahrady, kostýmové prohlídky Tajemství staré Kroměříže a samozřejmě služby související s ubytováním, gastronomií, činností Turistického informačního centra.

 

Jaké možnosti oddechových zelených prostor jsou ve středu zájmu?

Kroměříž je proslulá dvěma historickými zahradami zapsanými v seznamu UNESCO, Květnou a Podzámeckou zahradou. Přestože to nejsou v pravém smyslu slova městské parky, zejména Podzámecká zahrada v anglickém stylu skýtá místním i turistům vedle poznání i oddech, relaxaci a osvěžení ve stínu stromů. Kromě historických zahrad disponuje město dalšími více než 200 hektary městských zelených a parkových ploch.

 

Tábor husitský i sportovně relaxační

Odpovídá místostarostka Mgr. Kateřina Bláhová.

Které akce mají největší úspěch u turistů a návštěvníků města?

Největší úspěch má jednoznačně třídenní husitský festival Táborská setkání, který pořádáme již 26 let v polovině září. Mezi další oblíbené akce patří např. letní mezinárodní festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Jsme spolupořadatelé např. Festivalu vína, Slavností piva nebo Bohemia jazz festu. U většiny vyjmenovaných akcí sledujeme v poslední době stoupající zájem návštěvníků.

 

Co motivuje návštěvníky především?

Je to zvláště husitská historie a památky spjaté s minulostí města. Nicméně Tábor se v poslední době stal velmi přitažlivý pro rodiny s dětmi díky několika nově vzniklým expozicím a zoo. Velkým magnetem pro návštěvníky je Muzeum čokolády a marcipánu, dále též Muzeum lega a expozice Strašidelné podzemí. Všechny expozice jsou v oblasti Starého města. Vysokou návštěvnost zaznamenává také znovuotevřená ZOO Tábor (vzdálená 4 km z centra Tábora, dostupná MHD). Motivátorem k návštěvě je i přírodní potenciál města a okolí a rostoucí zájem o ně.

Přírodní potenciál je významným faktorem, který charakterizuje Táborsko. Jednotlivé cíle jsou propojeny pěšími stezkami i cyklostezkami. Tábor a okolí je součástí turistické oblasti Toulava, která je svým přírodním prostředím, dochovanými památkami, množstvím vodních toků, rybníků a údolních nádrží hojně navštěvovanou oblastí, a to především domácími turisty.

 

Jaké možnosti oddechových zelených prostor jsou přímo ve městě?

Velkou výhodou Tábora je umístění vodní nádrže Jordán přímo v centru města, kterou lze pěšky obejít. Nádrž částečně lemuje odpočinková zóna Jordán vybavená volně přístupnými moly a sluneční pláž Sokolská plovárna s občerstvením, dětským hřištěm, brouzdališ­těm a půjčovnami lodiček, knih a společenských her.

Historické centrum má ve své těsné blízkosti parky Velký Šanc, Park pod Kotnovem, Holečkovy sady a Tismenické údolí vedoucí až k řece Lužnici. V širším centru města je to především volně přístupná Botanická zahrada na břehu Jordánu, Husův park nebo park u Popraviště.

V příměstských částech a blízkém okolí města je návštěvníkům k dispozici Geologická expozice u řeky Lužnice, lesopark Pintovka s naučnou stezkou, lesním fitness a lesokoutkem s lesní zvěří, rozhledny Hýlačka a Babina nebo zoo.

Do budoucna se hodláme zaměřit především na zkvalitňování péče o současnou zeleň a případnou revitalizaci vhodných míst.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button